Global ve Yerel Güncel Durum

Ekim ayına yurt dışı piyasalardaki Fed beklentileri, ABD iç politika çekişmeleri, Brexit olasılıkları, ABD ve Çin arasındaki taktiksel çatışmalar, Orta Doğu jeopolitik gelişmeleri gibi belirsizlikler ile yurt içi piyasalarda enflasyon baz etkisinin yavaş yavaş kaybolmaya başlayacağı, ekonominin yavaş yavaş dengelenme sürecinde olduğu, faiz indirimlerinde ise sona yaklaşıldığı bir ortamda giriyoruz. Ekim-kasım aylarında ABD hazine borçlanma takviminin yoğun olması nedeniyle gecelik ABD faizlerinde yaşanılan ani ve sert yükselişler şimdilik Fed'in repo hamleleri ile toparlanmaya çalışılıyor ancak diğer yandan da Fed'in yeni bir parasal genişlemeye gidebileceğine dair spekülasyonları da körüklüyor. Trump tarafında ABD Temsilciler Meclisi’nce başlatılan azil süreci ise oldukça meşakkatli zira senato Cumhuriyetçilerin elinde ve azil sürecinin devamı açısından senatonun 2/3 çoğunluğu gerekiyor. Brexit süreci 2016 Haziranı’ndan bu yana sonu gözükmeyen ancak sert bir çıkış olması durumunda global resesyonu tetikleme olasılığına sahip. ABD’yle Çin arasındaki çekişme Kasım 2020’deki ABD seçimlerine kadar sürüp gidecek, küresel piyasalarda bir iyi, bir kötü fiyatlamaları da beraberinde getirebilecek potansiyele sahip.
 
Suudi Arabistan-İsrail hattının İran ile ilişkisi ise somut olmaktan öte durumda. Yurt içi piyasalarda belirsizlik yaratan global manzaraya rağmen pozitif bekleyiş hâkim, özellikle hisse senedi piyasalarında bu net biçimde görülüyor. Öte yandan Fed'in gecelik repo piyasasında yapmaya başladığı ek likidite hamleleri yurt içinde döviz ve faiz tarafını rahatlatmaya devam ediyor. Genel olarak ağustos ayını oldukça kötü bir performansla geçiren gelişmekte olan piyasalar Fed sayesinde biraz nefes alıyor, diyebiliriz.
 
Elimizdeki bu veriler ışığında ekim ayında yurt dışı piyasalardan gelecek olan kısmen pozitif havanın ve ek ABD Doları likiditesinin TL faizlerini daha da aşağıya çekmesi olası görünüyor. TL faizlerinin rahatlaması ise kuru aşağı yönlü baskılamasının yanında, hazine borçlanmalarının ve para girişlerinin etkisiyle piyasaya likidite sağlanmasının da önünü açabilir. Borsa ve banka hisse senetleri önderliğindeki beklenti de bu olasılığı yansıtıyor. İhtiyatlı duruşun ihtiyatlı iyimserliğe döndüğü piyasa ortamında ise TC Merkez Bankası’nın kuvvetli iletişim politikasını devam ettirmesi ekonomik şartları daha da iyileştirecek ve enflasyon beklentilerinin baz etkisinin de ötesinde çapalanmasına destek olacaktır. Ekonomik görünüm bu hâldeyken pek tabii ki dış politikanın, petrol fiyatlarının baskılanmasının ötesinde ABD-Rusya hattında süregeldiği şekilde dengeli devamı esastır.
 

K. Dağhan Gökçe

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri