FED Üyeleri: Faiz Artırımları Kademeli Olmalı

Geçtiğimiz haftalarda küresel piyasalar, yine Çin ekonomisine dayalı endişelerin artış gösterdiği, bununla birlikte İran’a uygulanan ambargonun kalkmasıyla özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşün daha da derinleştiği ortamda sert hareketlere maruz kalmayı sürdürdü. Gelişmekte olan ülke piyasalarında bu gelişmelerin etkisiyle para birimlerinde Ruble öncülüğünde sert değer kayıpları meydana gelirken riskli varlıklardan kaçış ile güvenli görülen varlıklara olan talepte önemli artışlar meydana geldi. ABD 10 yıllık tahvillerine olan ilgi faizlerinin %2’nin altına inmesine neden olurken, altın yine 1.100 Dolar seviyelerine yükseldi, Yen’deki yükselişle USDJPY ise geçen Ağustos ayı dip seviyesinin altına kadar geriledi.

Bu hafta Fed’in 26-27 Ocak’taki para politikası kurulu toplantısında komite üyelerinin bu yılın ilk haftasından bu yana küresel piyasalarda süregelen bu gelişmeleri yorumlayabileceğini söyleyebiliriz. Fed yetkililerinden yılbaşından bu yana gelen açıklamalarda Loretta Mester, John Williams gibi bazı üyeler Çin’den gelecek olumsuz veriler konusunda endişeli olmadıklarını belirtirken Jeffrey Lacker, Çin’deki gelişmelere Fed’in aşırı tepki vermemesi gerektiğini bunun ABD ekonomisinin temellerini etkilemeyeceğini belirtmişti. Bunların yanında konuşma yapan hemen hemen tüm Fed yetkilisinin ise bu yıl dört faiz artırımından yana olduğu görülüyor.

Bu düşüncelerle birlikte vurgu yapılan bir başka önemli nokta ise enflasyonda görülmesi beklenen yükseliş. Bu noktada küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların, güçlü Dolar ve petrol fiyatlarının düşük seyrinin enflasyon hedefi bakımından izlendiği ve bu nedenle faiz artırımlarının kademeli olması gerektiği de Fed üyelerinin konuşmalarından anlaşılıyor. ABD’den gelen son verilere baktığımızda istihdamda güçlü seyrin sürmesine rağmen ücretlerde artışın halen istenilen düzeyde olmadığı, Fed’in takip ettiği enflasyonda olmasa da TÜFE’de ve ISM İmalat PMI gibi verilerde Aralık ayı için beklentilerin altında sonuçların geldiğini görüyoruz. Son açıklamalardan da görülebileceği gibi kademeli artırım vurgusunun sürmesi ile birlikte yeni bir faiz artırım hamlesi gelmesi beklenmiyor. Faiz kararı sonrası küresel piyasalardaki gelişmelerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerinin izlendiği şeklinde bir açıklama gelebilir. Fed’in bu ayki toplantıda faizlerde değişiklik yapmayarak Çin ekonomik gelişmeleri ve petrol fiyatlarının seyrini ihracat ve enflasyon görünümüne etkisi bakımından Mart ayı toplantısına kadar izlemek isteyeceğini düşünebiliriz. Piyasada Fed’in gelecek faiz artırım beklentilerine baktığımızda ise Ocak ayında artırım ihtimali %10’larda Mart ayı için ise %31 olarak görünüyor. Yakın zamanda kadar Mart ayı için oranın %60 seviyelerinde olduğunu düşünürsek son günlerdeki Çin kaynaklı endişelerdeki artışın Mart ayına dair faiz artırım ihtimalini bile ne kadar yüksek oranda etkilediğini görebiliriz.
 

K. Dağhan Gökçe

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri