Belirsizliklerin Anahtarı Mali Çıpa

Ağustos ayı küresel bazda yine siyasi ve ekonomik belirsizliklerin sürdüğü bir ay olarak kayıtlara geçecek gibi görünüyor. Başta Rusya’nın Ukrayna hamlesine zorlanması ile açılan Pandora’nın kutusu olmak üzere, gıda ve petrol fiyatları üzerinden yürüyen global enflasyon dinamikleri, Çin-Avrupa eksenli ticaret yolları ve arz güvenliği meseleleri ile enerji jeo-ekonomisinde yeni denge arayışları derken hem gelişmiş ekonomiler hem de gelişmekte olan ekonomiler para ve maliye politikalarında ayrışmalara gidiyor, kendi iç dinamiklerine daha fazla odaklanmaya çalışırken dış politikadaki yeni oluşumlara ayak uydurmaya çabalıyorlar.

Bahsettiğimiz belirsizlikler altında 2010 yılından bu yana enerji transit bölgesi hâline gelen Türkiye’nin de yeni denge arayışları ışığında makro-ekonomik dengeyi sağlaması pek tabii ki zaman alıyor. Bu esnada küresel enflasyon dinamiklerinin olumsuz etkilerinin yanına iç dengede oluşan faiz-enflasyon-kur fenomeni de eklendiğinden fiyat istikrarı bir türlü tam anlamıyla sağlanamıyor, enflasyon beklentileri de çıpalanamıyor.

Tam da bu esnada yeni ekonomik programın kilit konusu mali çıpa meselesi ortaya çıkıyor. Zira ekonomi yönetiminin faiz konusundaki sınırları piyasa tarafından bilindiğinden geriye sadece kamunun tasarrufu, Hazine’nin harcama limitleri ile kur korumalı mevduatın maliyeti kalıyor. İşte mali çıpa meselesi bu noktada yeni ekonomik program adına kilit önemde diyebiliriz. 2024 belediye seçimleri öncesi yeni ekonomi yönetiminin iç dengeyi bulabilmek için mali çıpayı ortaya koyabilmesi ve arkasında durabilmesi önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisi adına çok çok önemli…

Dr. K. Dağhan Gökçe

10.08.2023

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri