2025 Yılı Masada Olmak/Kalmak

2024 yılının mart ayına girerken global gündemin Ukrayna konusu gündemden düşmesine rağmen; ABD-Rusya arasındaki nükleer atışmaların sürdüğünü, İsrail-Filistin meselesinde bir arpa boyu yol alınmadığını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 21. yüzyıldaki kısır döngüsünde devam ettiğini, mülteci probleminin arka planda kaldığını, deniz ticaret rotaları üzerindeki korsan faaliyetlerin makro ekonomilerde yarattığı kelebek etkisini, İran ve nükleer silah konusundaki tartışmaların-atışmaların arkasının kesilmediği gibi majör donmuş ihtilaflar diyeceğimiz meseleler üzerinden yürüdüğünü görüyoruz. 2024 yılı için temel problem çözümlerinden uzak ancak temelde sorunu çözmeye yönelik her türlü diplomatik, askeri, sivil ve ekonomik girişimlerle zamana yayılan bir dönem diyebiliriz. Öte yandan NATO ve Rusya karşıtlığı daha da belirgin hale gelirken, Çin ve Tayvan meselesi üzerinden Asya-Pasifik gelişmeleri, Birleşik Krallığın Hindistan-Japonya-Avustralya merkezli savunma anlaşmaları gibi hazırlık hamlelerinin de devreye girdiğini takip ediyoruz. 2025 yılına giden yolda son bir kritik yıl diye de daha önce yazdığımız yazıların özünde mart ayında bahsettiğimiz bu görüntü, gidişat var ve 2025 yılına ne kadar hazırlıklı, dayanıklı olunursa gelecek açısından o kadar faydalı olacaktır.

Dr. K. Dağhan Gökçe

23.03.2024

Uzman Hakkında

Dr. Öğr. Üyesi K. Dağhan Gökçe
Yatırım Danışmanlığı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans derecesi, ABD California Eyalet Üniversitesi ve UC Berkeley ortak programından işletme-iş idaresi alanında yüksek lisans, yine Boğaziçi Üniversitesi’nden ekonomi ve finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Gökçe, İstanbul Üniversitesi'nde finans doktora çalışmalarını 2016 yılında tamamlamıştır. Bilgi Üniversitesi’nde matematik finans dersleri veren K. Dağhan Gökçe, Nisan 2021’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bununla birlikte makro-ekonomi alanında global piyasaları günlük olarak İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca takip etmekte, global emtia piyasaları, hisse senetleri, vadeli ve türev piyasalar ile ilgili günlük yorumlarda bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nde risk yönetimi ve KOBİ danışmanlığı üzerine de çalışmalarda bulunmaktadır. Uzmanlık alanı politik-ekonomi, finansal yatırım ürünleri ve KOBİ risk danışmanlığıdır.

 

2002 yılında California İş Geliştirme Merkezi’nde Pazarlama Müdür Yardımcılığıyla başladığı kariyerine Fiat Auto’da Yedek Parça Ürünleri Pazarlama ve Satış Yöneticisi, makro ekonomi ve bölgesel gelişim alanlarında 23. Dönem TBMM Milletvekili Danışmanlığı, Hisar Şirketler Grubu’nda Finansal Yönetim, Forextraview dergisinde köşe yazarlığı, Turkey Tribune web sitesinde köşe yazarlığı ve yazarlık, Halkbank SMES Yatırım Danışmanlığı, Risk Turk’te Eğitim Danışmanlığı, Saxo Bank’ta Makro Ekonomist, Boğaziçi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaparak devam etmiştir. K. Dağhan Gökçe; Hisar Ev Aletleri ve Polathan Dayanıklı Tüketim şirketlerinde finans ve planlama sorumlusu, Turkey Tribune web sitesinde makro global ekonomi ve Merkez Bankası faaliyetleri ile ilgili köşe yazarıdır.

Tüm Uzmanlar
Uzmanın Diğer Makaleleri