KOSGEB KOBİ

Finansman Destek Programı

KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı

Bankamız ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında, “KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı” konulu protokol imzalanmıştır.

Protokol kapsamında KOBİ’lere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek finansman sorunlarının çözümü, üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, istihdam yaratmaları, uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

KREDİNİN HEDEF KİTLESİ:

KOSGEB Veri Tabanı’nda kayıtlı ve aktif, KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel, KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan ve Protokolde tanımlanan aşağıdaki işletme türleri hedef kitleyi oluşturmaktadır.

  • Girişimci İşletme; KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmeleri,
  • Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletme; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programından yararlanan işletmeler ve bu işletmelerin ürünlerini alan işletmeleri

ifade etmektedir.

KREDİ VADESİ:

  • İşletme Kredilerinde; 12 ve 18 ay
  • Makine Teçhizat Kredisinde; 12, 18, 24, 30 ve 36 ay vade imkanı.

KREDİ LİMİTİ:

  • Girişimci İşletmeler için; azami 50.000 TL*
  • Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmeler için; azami 500.000 TL  

 *Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda üst limit 70.000 TL olarak uygulanır.

KREDİ DESTEK PUANI:

Yıllık faiz oranına uygulanacak destek puanı;

  • Girişimci İşletmeler için; 10 PUAN
  • Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmeler için; 12 PUAN*

Makine Teçhizat kredisinde; yerli makine teçhizat alımında, Stratejik ve Öncelikli Sektörlerdeki İşletmelere (iki) ilave puan verilir.

Bu kredi programlarından faydalanabilmek için öncelikle; KOSGEB veri tabanına kayıt olunması, kayıtlı olan firmaların ise bilgilerinin güncellenmiş olması gerekmektedir.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt:

KOSGEB Veri Tabanına nasıl kayıt olacağınızı öğrenmek için tıklayınız.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıtlı Firmaların Bilgi Güncellemesi:

KOSGEB sayfasından durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Sorgulamak için tıklayınız.

Sorgulama sonucu beyannamenizin güncellenmesi gerekiyor ise tıklayınız.

KOSGEB’in veri tabanında kayıtlı bulunan firmalara yönelik olarak faiz desteği sağladığı yeni kredi programları, kredi başvuru koşulları ve diğer konular hakkında bilgi almak için en yakın Halkbank şubesine müracaat edebilirsiniz.