HSC Kablo & Profil


SİLİKON CONTA İTHALATINI BİTİRDİ

2014'te yüksek ısıya dayanıklı kablo, conta ve profil üreten şirket yenilikçi karakteri sayesinde kısa sürede büyük başarılar yakaladı. Firmanın kendi mühendisliğiyle ürettiği silikon extruder o ring conta, bu ürünün Türkiye'ye ithalatını sonlandırdığı gibi muadillerinden üstün yapısıyla dünya çapında da ses getirdi.

Haber: Tarık Dağlı

Şubat 2014'te kurulan HSC Kablo & Profil, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak özel niteliklerde kablolar, hortum, profil ve conta sınıfındaki sızdırmazlık elemanları ve kablo gruplamaları üretmektedir. Şirket başlangıçta pişirici ve ısıtıcı grubunda beyaz eşya ev aletleri üzerine imalat yaparken zamanla gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda ve deneyimi sayesinde farklı sektörlerle de çalıştı. Birçok makine ve özellikle otomotiv sektörü için de kablo, profil üretimi yapmaya başlayan firma kendi geliştirdiği sistemler sayesinde adından söz ettirdi.

Firmanın kendi Ar-Ge'si ve yerli mühendislik ile geliştirdiği silikon kablo ve kablo grupları, profil, fırın kapak contaları ve sızdırmazlık elemanları sadece yerli pazarın değil üstün dayanıklılık ve verimlilik özellikleriyle yurt dışı pazarının da kapılarını açtı. Şirket bu sayede sadece iki yıl içinde sıfırdan başladığı imalatını 10 farklı ülkede satar hale geldi.

Müşteri taleplerine göre dizayn aşaması, ürün gelişimi ve seri üretim işlemlerini iki haftanın altına indirerek kalite ve hız konusunda sektörde adeta çığır açan HSC Kablo bu sayede müşterilerinin de vazgeçilmezi oldu.

Baskı ve O ring sızdırmazlık ürünlerinde kendi imzasını taşıyan ürünlerle sektörde farklılık oluşturan şirket dünya çapındaki başarısını ise silikon bazlı ürünlerde yakaladı. Tamamen kendi imkanlarıyla Extruder o ring conta modelini geliştiren firma bu ürünün Türkiye'ye ithalatını tek başına durdurmayı başardı. Ürünü dünya çapındaki muadillerine göre daha kullanışlı hale getiren ve çok yüksek elektriksel izolasyona sahip olacak şekilde dizayn eden firma, tam teçhizatlı laboratuvarda sürekli yeni projeler geliştirerek bu alanda sektöre damgasını vurdu.

HSC Kablo kurucusu ve Genel Müdürü Fatih Tan şirketin gelecek hedefleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Sektördeki ihtiyacı fark ettikten sonra yüksek ısıya dayanaklı kablo üretimi yapmaya başladık. Aileden gelen kablo deneyimini sektörün farklı kollarında farklı departmanlarda görev alarak edindiğim tecrübeler ile birleştirerek dünya standartlarında üretim yapan HSC Kablo'yu kurduk. Pişirici ve ısıtıcı başta olmak üzere küçük ev aletlerinde uzmanlaştık. Bu uzmanlığı hem farklı sektörlere taşıdık hem de kendi mühendisliğimiz ve Ar-Ge'mizi kullanarak geliştirdik. Müşteri talepleri doğrultusunda Türkiye'de daha önce üretilme imkanı olmayan ürünleri imal ederek hem bir ilki başardık hem de ithalatı kesmeyi başardık. Bu sayede kısa sürede uluslararası anlamda sektörde söz sahibi bir firma haline geldik. Bundan sonra da inovatif alışkanlığımızı ve Ar-Ge yatırımlarımızı artırarak hem Türkiye'de üretilmemiş ürünleri geliştirmeye hem de dünya çapında ses getirecek projelere imza atarak global bir marka haline gelmeyi hedefliyoruz."