İzel Kimya

ÇEVRECİ ALKİD

Sentetik reçine üretimi yapan İzel Kimya, Türkiye’nin sadece alkid reçine imalatı yapan tek firması olmayı başardı. Tek ürün üzerine uzmanlaşan şirket kendi Ar-Ge’si ile su bazlı alkid üretimini geliştirerek parmakla gösterilecek bir başarıya imza attı.

Haber: Tarık Dağlı

İzel Kimya A.Ş. 1996 yılından bu yana boya ve vernik sanayisinde yaygın olarak kullanılan sentetik reçine üretimlerini gerçekleştirdi. Şirket, sürekli artış gösteren üretim performansı ve müşterilerden gelen farklı taleplerle birlikte yeni araştırmalara yöneldi. Yoğun Ar-Ge çalışmaları ile 1998 yılında ilk olarak Alkid Reçine üretimine başlayan İzel Kimya, aynı yıl 1750 ton/yıl üretim rakamına ulaşırken, kısa bir süre sonra kapasitesini 4 bin 320 ton/yıl’a çıkarmış ve Türkiye'de en yüksek kapasite ile üretim yapan Alkid Reçine üretim firması haline geldi.

Yenilikçi karakteri ile üretan ve poliüretan alkid üretimine başlayan firma alternatif ürünler olarak ise epoksi reçine sertleştiricileri (polyamit ve poliamine bazlı), solventli ve solventsiz termoplastik akrilik reçine ve doymuş polyesterler imalatını da gerçekleştirdi.

Kimyasal ürün üretiminde yüksek çevre hassasiyeti taşıyan firma kendi AR-Ge’si ile geliştirdiği alkid reçinede çevreye duyarlı olan su bazlı alkidi üretmeye başladı. Bu ürünü ile sektörde adeta çığır açan şirket fabrikalarında katı atık, enerji tasarrufu, geri dönüşüm konularına odaklanarak çevreye katkısı bulunan üretim sistemlerini de geliştirdi. Özellikle sürdürülebilir ürün geliştirme konusu üzerinde duran İzel Kimya üretiminin çoğunu yeni ve sürdürebilir ürünler ile yenilemeyi de başararak dünyada parmakla gösterilecek işlere imza attı.

İzel Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çelik şirketin gelecek hedeflerini ve projelerini şu sözlerle anlattı:

“Bugün İzel Kimya yalnızca alkid reçinesi üreten, Türkiye’deki tek üretici firma konumundadır. Bunun ardında, hizmet kalitemizi hep en yukarıda tutma isteğimiz yatıyor. Kimya sektörü hızlı bir şekilde gelişiyor; her geçen gün yeni teknolojiler, yeni firmalar hayatımıza giriyor. Bu doğrultuda müşterilerimize en iyi çözümleri sunmak üzere, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi genişletme hedeflerimiz var. Amacımız müşterilerimizle birebir görüşerek sektördeki ihtiyaçlara doğru hizmet vermektir. İzel Kimya gelişime ve değişime açık bir şirket olması, şirket Ar-Ge sistemine yaptığı yatırımlarla yenilikleri takip eden ve birikimli personeli ile müşteri beklenti, isteklerine en kısa sürede cevap veren şirket konumundadır. Su bazlı alkid üretimi ile çevreye verilen zararları en aza indirmek firmanın sektöre getirmek istediği yenilikler arasındadır. Yurt içinde yaptığımız atılımı tüm dünyaya yayarak sektörümüzde dünya çapında bir marka olmayı hedefliyoruz.”