Ortotek

YARDIMCI ORGAN
 
2000'de kurulan Ortotek yapay uzuv ithalatı yaparak faaliyet gösterirken 2003'te ilk yerli protezleri üretmeye başladı. Kısa sürede kendi geliştirip ürettiği ürün sayısını artıran şirket, özellikle faz kontrollü diz ekleminde geliştirdiği teknoloji ile dünya çapında ün kazandı. Avrupa'nın tercihi olan firma kısa sürede Uzakdoğu ülkelerine bile ihracat yapmayı başardı.

                                                                                                                                                  Haber: Tarık DAĞLI 

Ortotek Ortopedi yapay uzuv (protez) , uzuvda yardımcı destekleyici kaliteli cihaz uygulamaları yapmak üzere, 2000 yılında hizmete başladı. Başlangıçta sadece belirli ürünlerde distribütörlük yapan firma sektördeki diğer uygulama merkezlerinin ürünlere yeterli hızda ve kalitede ulaşamadıklarını göz önünde bulundurarak, distribütörlüğünü yaptığı ürün yelpazesini genişletti. Zamanla tüm ürünlerin ithal olması ve zorunlu alımlar da olsa yapılan ithalatların yük olduğu bilinci ile ithalatı azaltma amaçlı üretim projeleri yapıldı. Uygulamalarda kullanılan temel ürünlerin yapılması ve yaptırılması ile üretim faaliyetlerine başlandı. Yapılan ilk denemelerin ardından, dünya standartlarında kaliteye sahip ürünlerin bir kısmı üretilmeye başlatıldı.

Şirket hibrid diz, biyonik el, hidrolik ayak bilek sistemleri konusunda yurt dışında aldığı distribütörlüklere devam ederken öncelikli olarak yedek ve ara parçaların üretimine başladı. Hareketli ayak, başparmağı açık sabit ayak, karbon ayakların üretimine odaklanan şirket bunun dışında bilek ve eklem yerleri için kullanılan adaptörlerin titanyum, çelik ve alüminyum eklemelerin için de farklı ürünler geliştirdi. Mekanik ve hidrolik eklem konusunda ürünler ortaya koyan Ortotek protez, kozmetik form kaplamalar ve silikon jel-liner sistemlerindeki çalışmalarıyla ürün çeşitliliğini de geliştirdi. Şirket daha sonra ise daha teknik birikim ve üst sınıf teknoloji gerektiren hidrolik ayak bilek sistemi ile Swing-Stance faz kontrollü diz eklemi konusunda AR-Ge’nin faydasını aldı. Ortotek 2013'te ilk yerli protezlerini üretmeye başlarken özellikle hidrolik ayak bilek sistemi, aktif vakum adaptörü ürünlerinde muadillerinden daha gelişmiş ve kullanışlı üretim yaparak sektörde adından bahsettirdi. Şirket son olarak ise Swing-Stance faz kontrollü diz ekleminde de yaşanan en büyük sorun olan vücudun, protezi reddetmesini neredeyse ortadan kaldıran bir formül geliştirdi. Ortotek'in bu başarısı dünya çapında ilgi görürken Avrupa ülkeleri, Afrika, Ortadoğu, Türkiye Cumhuriyetleri'nin ardından Uzak Doğu ülkeleri de Ortotek'in geliştirdiği ürünlere yönelmeye başladı. Özellikle İtalya, İngiltere, Almanya ve İspanya'nın başlıca müşterisi olduğu firma Türkiye'de de en hızlı büyüyen 100 şirket arasına girmeyi başardı.

Ortotek'in kurucusu Mustafa Düger şirket hedeflerini şu sözlerle anlattı: İlk başlarda sadece yurt dışından getirdiğimiz ürünlerin distribütörlüğünü yapıyorduk. Ancak ithal ettiğimiz bu ürünleri üretebileceğimizi keşfettik. Basit ürünlerden başladık ama yaptığımız Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem sayesinde kısa sürede iç piyasa ile rekabet edebilecek ürünler geliştirdik. Daha sonra bu ürünleri de geliştirerek dünya çapındaki benzerleri arasında öne çıkan, farklı teknolojiye sahip cihazlar üretmeyi başardık. Sadece ithal eden şirket konumundan teknoloji ihraç eden şirket olmayı başardık. Gelecekte, geliştirdiğimiz ürünlerle protez sektörüne yön veren markalardan olmak istiyoruz.