Emko Elektronik

DÜNYAYLA REKABET İÇİN ÖZGÜN OLMAYI SEÇTİLER
 
Makine ve otomasyon sektörü için kontrol ürünleri ve sistemleri sunan Emko Elektronik kopyalama üzerine genişleyen sektörde kendi mühendisliğini kullanmayı seçti. Hem değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamak hem de dünya pazarıyla rekabet etmek için eşi olmayan ürünler tasarlayan şirket bu sayede dünyanın en özgün otomasyon sistemlerini üreterek global bir markaya dönüştü.
 
                                                                                                                             HABER: Tarık Dağlı

 
Emko Elektronik 1986’da küçük ölçekli kolektif şirket olarak kuruldu. İlk başlarda elektromekanik üretim, test ve otomasyon sistemleri bakım ve tamiratı gerçekleştirdi. 1990’da üretim alanı genişletilerek, Ar-Ge departmanı kuruldu. Isı Kontrol Cihazları ve Sayıcıların üretimine başlandı. Endüstriyel bilgisayar denetimli test sistemleri geliştirildi. 1992’de Türkiye’nin ilk hassasiyeti yüksek, uygulama yerine göre programlanabilen mikroişlemci denetimli kontrol cihazlarının üretimi gerçekleştirildi. Yıllar içinde sürekli olarak Ar-Ge departmanı, ürün yelpazesi ve üretim kapasitesi artırılan Emko, 2000’lerde dünya çapında ihracat yapan bir firma haline geldi. 2004’te "Esnek Proses Kontrol Cihazlarında Akıllı Giriş/Çıkış Modül Sistemi" patentine sahip olan şirket kendi geliştirdiği bu sistem sayesinde imza attığı ESM-XX50 Serisi modelleri ile Yaratıcılık Fikrinin Ürüne Dönüştürülmesi Ödülü aldı.Serinin ürünleri sadece Türkiye’de değil dünya çapında ses getirdi. Diğer proses ürünlerinden farklı olarak daha verimli çalıştığı için Emko bir anda ihracat yaptığı ülke sayısını ikiye katladı. Yıllar içinde hem kapasite hem yurt dışı satışlarını genişleten şirket 2011’de operatör paneli ile bütünleşik uygulamaya yönelik PLC tabanlı kontrol cihazları tasarımını yaptı. Firmanın 'Kendi Cihazını Kendin Yarat' sloganıyla piyasaya sürdüğü E-PLC serisi ürünler bir kez daha alanında dünyanın en önde gelen ürünleri arasına girdi. Son olarak ise kendi icat ettiği Kuluçka Kontrol Cihazı’nı geçen yıl piyasaya sunan Emko bir kez daha özgün ürün geliştirme vizyonu sayesinde dünyada ses getirdi.

Emko Elektronik Satış ve Pazarlama Birim Sorumlusu Mustafa Akbacak, Emko’nun faaliyetleri ve şirketin hedefleri için şunları söyledi:

“Ürünlerimiz genelde bir sistem veya bir makinenin parçası konumunda. O yüzden de daha çok makine sektörü ve otomasyon çözümleri konusunda çalışıyor ve oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Isıtma soğutmadan tutun proses kontrolüne sıcaklık ve nem kontrolü basınç kontrolü gibi otomasyon kontrol çözümlerimiz mevcut. Son olarak kümes otomasyonu çözümümüz de mevcut. Kümesin iklimlendirilmesi ile ilgili sıcaklığı nemi, iç basıncı, üretilen karbondioksit gibi tüm değişkenleri kontrol edip ona göre tavuklar için en ideal ortam şartlarını sağlıyoruz. Bu örnekten gidersek, kümes gibi otomasyon sistemlerinde üretici için maliyetler çok önemli. Biz de Ar-Ge’yi bu noktada kullanıyoruz. Çünkü müşteri ihtiyaçları o kadar özgün oluyor ki kopya üretim tamamen çaresiz kalıyor. Diğer taraftan maliyet açısından Çin’le rekabet etmek zorundayız. Biz de tamamen yerli mühendislik kullanarak hem yüksek kalite hem de tamamen özgün ürünler geliştiriyoruz. Bunu uygun fiyata yapmak için Ar-Ge altyapısı ve teknolojik imkanlar gerekiyor. Biz de bu nedenle Ar-Ge’ye bu kadar önem veriyoruz. Şu an devam eden 10`un üzerinde projemiz var. Son dönemde bizi dünya çapında bir marka haline getiren ürünlerimize yenileri de eklenecek.”