Oasis Medikal

İHTİYAÇTAN MUCİT


Ahmet Tunç Tonger kendi ihtiyacı için yıllarca yurt dışından hidrofilik üriner kateterler ithal etti. Bu iş için kurduğu Oasis Medikal, 2004'te patentli ürünlerini imal etmeye başladı. Şirket kendi geliştirdiği kateterler sayesinde kısa sürede sektörün dünya devleri ile yarışır hale geldi.

                                                                                                                                 Haber: Tarık Dağlı

1996'da kurulan Oasis Medikal, sekiz yıl boyunca kurucusu Ahmet Tunç Tonger'in kendi ihtiyacı için yurt dışından getirttiği hidrofilik üriner kateterlerin ithalatını yaptı. Bu ürünün Türkiye'deki tek yetkili temsilcisi olan firma temiz aralıklı kateterizasyon için hidrofilik üriner kateterlerini de Türkiye’ye ilk getiren şirket oldu. Kurucu Ahmet Tunç Tonger, 2004'te şirket için radikal bir karar alarak kendi üretimleri için Ar-Ge çalışmaları başlattı. 1,5 yıl süren çalışmalar sonrasında Oasis, kendi kaplama solüsyonunu ve prosesini geliştirerek marka tescili kendisine ait hi-slip® hidrofilik üriner kateterlerin üretimine başladı.

Türkiye’de hidrofilik üriner kateter üretimi yapan ve ABD'ye ihraç belgesine sahip tek firma kısa sürede yurtiçi hidrofilik üriner kateter pazarının lideri oldu.

Patent sahibi oldukları ürünleri deneyimleri ile harmanlayıp piyasada ses getirecek ürünler tasarlayan firma bu gelişim ve yenilikçi tutumu sayesinde kısa sürede Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ve A.B.D’ye ihracata başladığı gibi pazarın dünya çapında en köklü devleri ile de rekabet edecek duruma geldi.

Oasis'in kurucusu Ahmet Tunç Tonger tüm bu başarıyı sadece ithalat yaparak kazanan bir firmayı Ar-Ge ile dünya çapında yenilikçi ürünler geliştiren bir şirket haline getirecek riskleri alarak gerçekleştirdiklerini söylüyor ve gelecek için şunları ekliyor: Sadece ithalat yaparak Türkiye'de öncü bir firmaydık. Şimdi ise mevcut ürünlere kendi deneyimimizi ve Ar-Ge'mizi katarak dünya çapında öncü bir firma olduk. Sıradaki amacımız ise dünyada taklit edilen ürünleri tasarlayarak sektörün devler liginde olmak...