Frekans Makina

MAKİNENİN TÜRKÇESİ
 
1997’de otomasyon başlayan girişim ruhu 2008’de Frekans Makina’nın mühendisliğiyle buluştu.
 2010'da ArGe'yi artıran firma dünyada ilk merkezi tip çelik tel zırhlama makinesi “Çelik 08”i ve yine alanında tek olan tel büküm ve çelik tel zırhlama işlemi yapabilen “Multi Strander 10” makinesini üreterek dünya çapında marka olmayı başardı.

                                                                                                                                                   Haber: Tarık Dağlı

1997 ‘Vega Otomasyon’ kurulan firmaları 2004 yılında makine imalatına başladı. 2008 yılında Frekans Makina kurulurken şirket, kablo makineleri imalatı konusunda uzman olan kadrosuyla faaliyette bulunmaya başladı. Frekans Makine, 2010’dan itibaren Ar-Ge çalışmalarına hız verirken TÜBİTAK’tan 4, KOSGEB kapsamında 3 projeyle birlikte 20’den fazla patent alarak özgün makineler üretti.

Kablo sektöründe birçok ilkleri gerçekleştiren firma dünyada ilk merkezi tip çelik tel zırhlama makinesi ‘Çelik 08’ ile alanında tek olan tel büküm ve çelik tel zırhlama işlemi yapabilen ‘Multi Strander 10’ makinesini yaptı. Dünyada benzeri olmayan ve tamamen Frekans’ın mühendisliğinde hazırlanan makineler sektöre adeta damga vurdu. Sektöre yönelik lazer sensörlerin, dönen makinelerde servo motor ve kablosuz haberleşmelerinin kullanımı gibi daha birçok teknolojik yeniliklerin makine sektöründe uygulamalarını yapan şirket ürünlerin yüzde 65’ini ihraç etmeyi de başardı.

Ürettikleri zırhlama makinesinin dünyada muadilinin olmadığını vurgulayan Frekans Makina Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dündar bu makinenin benzerlerinin Avrupa’da 1,5 milyon Euro civarında olduğunu kaydetti.  Bunu 600 bin liraya sattıklarını belirten Dündar “Türkiye, makine üretiminde önemli bir seviye kat etti. Teknolojide kendi standartlarımızı koymaya başladık. Başarabileceğimize inandık. Türkiye, yakın bir gelecekte teknolojiyi yurt dışında takip eden değil edilen duruma gelecek. Biz de bu konuda Türkiye’nin yükselen teknolojisinin bir parçası olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.