Steppen

HER KALEM BİR AĞAÇ

Kalem üretimine yeni ve sağlıklı bir soluk getiren Steppen doğada gübreleşerek çözünen bioplastiği geliştirerek dünya çapında şöhret kazandı. PVC ve zehirli madde içermeyen BioKalem markasını oluşturan firma, ürettiği kalemlere onlarca ağaç ve çiçek tohumu seçeneği ekleyerek dünyada bir ilke imza attı.

                                                                                                                             Haber: Tarık Dağlı

1992'de kurulan Steppen, yüzde 100 Türk sermayesiyle kurumsal tanıtım amaçlı kalem üretimi yapan bir firma olarak yola çıktı. Rekabetin yoğun olduğu sektörde fark oluşturmayı hedefleyen şirket Ar-Ge'ye yönelerek yenilikçi ürünler tasarlamaya başladı. Doğa dostu kalemler üretmeyi hedefleyen firma oluşturduğu pazarda Türkiye çapında yakaladığı şöhreti, tasarladığı eşsiz ürünlerle yurt dışına da taşımayı başardı.

Yıllarca ürettikleri plastik kalemlerin doğaya verdiği zararı göz önünde bulunduran şirket kendi sektöründe pek görülmeyen bir şekilde Ar-Ge çalışmaları yürüttü ve doğada gübreleşerek yok olan biyoçözünür plastik üretmeyi başardı. Bu sayede yıllık ürettiği 7 milyon adet plastik kalemi, başka bir deyişle 70 ton plastiği doğada çözünür hale getiren firma dünyada benzeri görülmemiş bir başarıya ima attı. Hem çevre hem tasarım hem de yenilikçilik alanında çığır açan Steppen sürdürülebilir üretim konusundaki faaliyetlerini sürdürülebilir iş modeline dönüştürerek kendisini geliştirmeye devam etti.

Çevre duyarlılığı sayesinde sosyal sorumluluk sahibi birçok firma tarafından tercih edilen şirket Yaşamı Destekleyen Ürünler Serisi ve BioKalem markası ile dünyada eşi olmayan ürünler tasarladı. Mısır nişastasından kalem üreten Steppen bu ürün ile dünyanın en çevreci kalemini tasarlarken firmanın doğada gübreleşerek yok olan ürünleri arasında BioKalem'in dışında BioKartvizitlik ve BioKalemkutusu da yer aldı. Firma tepe kısmında tohumlar yer alan ve ekilince büyüyen kalemler yaparak dünya pazarında bir yeniliğe daha imza attı. Ardıç, ladin, erguvan, karaçam, sedir, manolya gibi tohum seçenekleri olan kalemleri tasarlayan firma son olarak  PVC ve zehirli madde içermeyen Biosilgi'yi üreterek dünyada adından bir kez daha söz ettirdi.

Firmanın kurucusu ve ortağı Tuna Yetkin ise "Steppen olarak bizi diğer firmalardan farklı kılan sebep, çevresel etkisi düşürülmüş, doğada kısa sürede çözünebilen ürünler üreterek, bulunduğumuz ekosisteme katma değer sağlamaya çalışmamızdır. Bu anlayışla dünya çapında bir marka olmayı hedefliyoruz." diye konuştu.