ProGen Tohum

Toprak çeşitliliği ve iklim değerlerine göre her coğrafi bölge için farklı tohum üreten ProGen kendi tasarımı tohumlar ile dünyayı fethetti. Elyaf değeri yüksek pamuk tohumu ve en zor bakım şartlarında bile yüksek verim sağlayan buğday tohumları ile eşi olmayan ürünlere imza atan firma sektörün dünya markası olma yolunda ilerliyor

Haber: Tarık Dağlı

2003'te kurulan ProGen Tohum aslında yıllardır çiftçilikle uğraşan bir aile şirketinin yeni nesle kalan mirası. Zira ProGen öncesinde Özbuğday olarak yola çıkan şirket tohumla serüvenine 1950’li yıllarda Amik Ovası’nda pamuk ve buğday üretimi ile başladı. 1960'larda kurulan çırçır fabrikası ve 1970’li yıllarda kurulan un fabrikası ile kökenine bağlı kalarak yüzünü geleceğe çeviren aile şirketi 1995'de Antakya'da Türkiye'nin ilk pamuk tohumu işleme tesisini kurdu. 2003'te kurulan ProGen ise Türkiye'nin ilk zirai teknoloji markalarından oldu.

Sektörde yılların deneyimin teknolojinin sınırsız imkanlarıyla buluşturan şirket kendisi de aynı zamanda üretim yaptığımdan son kullanıcının ihtiyacına göre ürün geliştirmeye yöneldi. Mısır, soya, pamuk ve buğday tohumu üzerine yoğunlaşan ProGen, Türkiye'de toprak çeşitliliği ve iklim değerlerine göre coğrafi bölgeler için farklı tohum üretmeye başladı. Yurt dışı taleplerini değerlendiren firma en zor bakım ve iklim şartlarında bile yüksek verim sağlayan 40'tan fazla tarla bitkisi tohumu tasarladı. Neredeyse her toprak ve iklim çeşidinde yüksek verime ulaşan PG 1661 kodlu hibrit mısır tohumu ile mısır tohumu pazarını adeta sallan firma dünya çapında bir marka olmayı ise tamamen kendi tasarladığı buğday ve pamuk tohumları ile başardı. 2006'dan itibaren sırasıyla Flash, BA 119 ve Carisma isimi pamuk tohumlarıyla verim şampiyonu ürünler çıkaran firma BA 525 tohumu ile sulama sıkıntısının yoğun olduğu yerlerde bile harika randıman veren tohumları ile dünya piyasasında isim yaptı. Son olarak yüksek verim potansiyelinin yanında kaliteli ve üstün özellikli elyaf değerlere sahip Lydia'yı tasarlayan şirket pamuk tohumu pazarının kurallarını adeta yeniden yazdı.

ProGen, buğday tohumunda ise kalite açısından dünyanın sayılı tohumlarından Stendal'ı üreterek bir kez daha küresel bir marka olduğunu kanıtladı. Şirket son olarak Vittorio isimli markası ile marjinal diye tabir edilen en zor bakım şartlarında bile yüksek verim sağlayarak tohum pazarına bir kez daha en yenilikçi ürünü getirdi.

ProGen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday ise "Kısa bir süre önce kaliteli olarak nitelendirilen bir ürün, bugün sıradan, yarın ise kabul edilemez olarak nitelendirilebilir. Dolayısı ile kaliteli ürün ve hizmet sunabilmek için her zaman kendini aşabilme yeteneğinde olmak gerekir. ProGen de Türk ve dünya tarımına sağlanacak en küçük yeniliğin dahi çok yönlü ve geniş faydalar sağlayacağına inanarak yüksek teknoloji ile zirai ürünler sunuyor. Geliştirdiğimiz ürünlerin dünya genelinde 40 milyar doları aşan sektörde öncü olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.