Berdan Cıvata

SAĞLAM VE YENİLİKÇİ

 

Berdan Cıvata sektöründeki uzmanlığını yılların deneyimi ile birleştirince sanayide dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile onları tercih etti. Firma, ailenin ikinci kuşak yöneticileri sayesinde cıvataların kimyasal değil, mekanik yolla temizlenmesine olanak sağlayan projesiyle tüm dünyaya örnek oldu.

                                                                                                                            Haber: Tarık Dağlı

1979 yılında Mersin'de 150 metrekarelik atölyede ikinci el 5 tezgah ve 5 çalışanla Hasan ve Yunus Şemsi kardeşler tarafından kurulan firma bu küçük mekanda cıvata imalatı ile yola çıkarken yenilikçi olmanın faydasını fazlasıyla gördü. Şirket, ilk başlarda kendi imkanlarıyla inovasyona yönelmeye çalışırken daha sonra KOSGEB ve Kalkınma Ajansı destekleri sayesinde sektöründe kendine has ürünler geliştirerek sektöre damga vurmayı başardı.

 Cıvata, somun, saplama, bulon, rod, rondela ve ankraj gibi her çeşit ve kalitedeki bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılayan firma yılların deneyimini ve markalarının titizliğini teknoloji ile birleştirerek daha önce görülmemiş kalitede ürünler imal etti.  Özelikle setiskur vidalar, nervürlü demir cıvatalar ve izalatör cıvataları ürünlerinde farklı tasarım ve eşsiz kalitede imalat yapan firma Türkiye'nin en önemli müteahhitlik firmaları ile enerji sektörü devlerinin vazgeçilmezi oldu. Kısa sürede şöhreti sınırları aşan şirket üretiminin yüzde 50 kadarını Almanya, İspanya ve Hollanda gibi sanayide gelişmiş ülkelere ihraç etmeyi başardı.

Aile şirketi olarak yoluna devam eden şirket ikinci kuşağın devreye girmesiyle yenilikçi projelere hız verirken Türkiye’nin en büyük otomatik sıcak somun tezgahı ile ürün çeşitliliğine yeni bir boyut getirdi. Firma daldırma galvanizde çevreye zararlı kimyasallarla temizlik yerine cıvataların mekanik yolla temizlenmesine olanak sağlayan projesiyle dünyada bir ilki gerçekleştirdi.  Şirket son olarak hidrojen kırılmasını önleyen sıcak daldırma galvaniz tesisi ile de dünyada adından söz ettirdi.

Berdan Cıvata'nin kurulduğu günden bu yana işlerin başında olan Hasan Şemsi, kendisinin ve kardeşinin çocukları sayesinde şirketin daha da parlak geleceği olduğunu belirtirken ileride somun ve cıvata sektöründe dünyanın en iyisi olmayı ve sektörün trend belirleyici ismi haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi.