KZ Mekatronik

EĞİTİMİN GELECEĞİ ONLARDA!


Savunma sanayi projelerine kaynak oluşturmak için üniversitelere endüstriyel tasarım yapan KZ Mekatronik kısa sürede bu alanda Türkiye’nin en iyileri arasına girdi. Kendi tasarımları sayesinde dünyada benzeri olmayan ürünler geliştiren şirket her ülkedeki üniversitelere girmeyi hedefliyor.

                                                                                                                                      Haber: Tarık Dağlı
 
Ana faaliyet alanı elektrik-elektronik, mekanik sistemlerin tasarım ve üretimi olan KZ Mekatronik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 2011 yılında KOSGEB girişimci desteği ile kuruldu. İki akademisyen arkadaşı ile beraber yola çıkan Doç. Dr. Osman Kalender, şirketin doğuş hikayesi için : “25 yıla yakın akademik çalışmalarımızın ve edindiğimiz birikimlerin toplum yararına dönüştürülmesi fikridir bizi yola düşüren.” yorumunu yaptı.

Aslında ilk başta nitelikli ve yüksek maliyetli olan savunma sanayi ürünlerini hedef alan şirket hem sahip olduğu ekonomik değer ve hem de önemi nedeniyle bu alanda tasarım ve üretim yapmayı seçti. KOSGEB ve TÜBİTAK gibi Ar-Ge faaliyetlerini destekleyen kamu kurumlarından destekler alan KZ Mekatronik bu desteklere ilave olarak büyümek ve daha ciddi projeleri hayata kazandırmak için endüstriyel ürün tasarımları ve yoğun olarak üniversitelere eğitim donanımları üretmeye başladı. Şirket, daha çok savunma sanayi projeleri için kaynak oluşturmak adına başladıkları bu işte ise Türkiye’nin en önemli üreticilerinden biri oldu. Özellikle elektrik ve elektronik alanında farklı tasarımlara imza atan şirket bunun yanında güvenlik, iklimlendirme, otomotiv, mekatronik ve yenilenebilir enerji için de eşsiz çözüm fırsatları geliştirdi. TBMM başta olmak üzere ve onlarca üniversite KZ’nin özgün tasarımı olan ürünleri kullanmaya başladı. KZ’yi rakiplerinden ayıran ise akademik bir altyapının, piyasada müşteri ihtiyaçları ile yorumlanarak ortaya çıkardığı sıcaklık takip-kayıt sistemleri ürünleri oldu.

Tasarım ve üretimlerinde kullanıcı kitlenin eğitim almakta olan öğrenciler olduğu için ürünlerinde uyguladıkları kullanıcı güvenliğini ön plana çıkaran tasarımları onlara 2013’te ilk ihracat fırsatını da vererek Arnavutluk’taki Epoka Üniversitesi’ne ürün göndermelerini sağladı.

Kuruculardan Doç. Dr. Osman Kalender şirketin hikayesi ve geleceği için şu ifadeleri kullandı: “Çıkış noktamızdaki maddi varlıklarımızın toplamı sıfır iken, geldiğimiz noktada sahip olduğumuz üretim gücü, oluşturduğumuz istihdam ve gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projeleri nedeniyle kendimizi başarılı bulmaktayız. Geliştirdiğimiz her yeni üründe yenilikçi olmanın meyvelerini topluyoruz. Beş yıl içinde eğitim kurumlarının elektronik kurulumunda bir dünya markası haline gelmeyi hedefliyoruz.” dedi.