SteamLab

EN TEMİZ BAHARATLAR

Yıllarca baharat ihracatı yapan Şebnem Karasu, bir müşteri şikayeti üzerine baharat sterilizasyon işine de başladı. En yüksek teknoloji olan vakum altında buhar tekniğine kendi geliştirdikleri özellikleri katan şirket, kısa sürede dünyanın en başarılı sterilizasyon işleme gücüne sahip tesisini kurdu. SteamLab gıda güvenliği konusunda en sıkı denetimi sağlayan İngiltere, ABD ve Japonya'nın bile ilk tercihi olmayı başardı.

                                                                                                                                    Haber: Tarık Dağlı

Şebnem Karasu yıllardır baharat sektöründe kazandığı tecrübeyi 2004'ten itibaren SteamLab ile biraz daha farklı bir alana entegre etti. Şirket baharatların mikroorganizma barındırdığı şikayeti üzerine baharat sterilizasyonu sektörüne girip dünyanın en aranan markalarından biri haline geldi. Yanında tek bir çalışanı ve 18 metrekarelik ofisinde bu işe başlayan Karasu kısa süre içinde onlarca çalışana istihdam sağlarken yılda 5 milyon dolar ciro yapan bir marka oluşturdu. Sektöre girerken geçmişten beri baharat sektöründe olmanın avantajlarını kullanan şirket önce klasik sterilizasyon sistemlerini bir kenara bırakarak son teknolojiyi geliştirmeyi hedefledi. Baharatları tüm mikroorganizmalardan sağlıklı bir şekilde arındırmak için vakum altında buhar uygulamasını kendi yöntemleriyle birleştirerek benzeri olmayan bir formül uygulayan şirket bu sayede kısa sürede sadece yerli değil yabancı üreticileri de cezbetmeyi başardı. Diğer taraftan öğütme ve paketleme yatırımlarıyla iş hacmini artırıp, müşteri-ürün portföyünü genişleten şirket bu sayede sterilizasyon alanında da ismini en önemli pazarlarda duyurdu. Dünyada en sıkı gıda güvenliği politikalarına sahip olan İngiltere, Japonya ve Kanada gibi ülkelerin üreticilerini ikna eden şirket son olarak gıda güvenliği konusunda en denetimci ülke olan ABD'nin bile tercihi oldu. Ülkemizden ihraç edilen birçok ürün mikrobiyal yükünün Avrupa normlarına uymaması sebebiyle reddedilerek geri dönmesinin neredeyse tek başına önüne geçen şirket yine de serbest bölgede olduğu için yüksek vergiler nedeniyle yerli üreticinin ilk tercihi olamamasını da yakında yeni bir sterilizasyon tesisi yatırım yaparak aşmayı planladı. Şirket aynı zamanda kendisi de bir baharat ihracatçısı olarak özellikle yerli piyasada bulunmayan baharat karışımları da hazırlayarak nihai kullanıcı ile de bağını koparmadı ve alanında dünyanın sayılı firmaları arasına girdi.

CEO Şebnem Karasu ise SteamLab'ın gelecek hedeflerini şu sözlerle ifade etti: "Önemli olan, ürünlerin özelliklerini koruyarak, renk ve aromasında değişim yapmadan organik bir uygulamayla mikroorganizmalarından gidermektir. Özelikle teknolojik olarak buhar sterilizasyonu konusunda dünyada en iyi işleme gücüne sahibiz. Dünya çapında ürün ve müşteri portföyümüzü geliştirip, sadece alanımızda değil tüm gıda sektöründe Türkiye'den ihraç edilen hiçbir mikrobiyolojik özellik taşıyan ürünün geri dönmemesini amaçlıyoruz.