Medicraft Medikal

YENİ BİR SOLUK

2010'da iki genç girişimci tarafından kurulan Medicraft kısa sürede tamamen kendi ürettiği solunum terapi cihazının dünyada eşi olmayan yazılımı sayesinde küresel pazarın bir aktörü haline geldi. Şirket şimdi ise daha önce dünyada hiç yapılmamış olan normal havadan oksijen üreten bir cihazı geliştiriyor.

Haber: Tarık Dağlı

Medicraft Medikal; iki genç girişimci olan Gökhan Gültekin ve Hasan Balcı tarafından  2010 yılında kuruldu. Elektronik ve yazılım alanında yaptığı Ar-Ge çalışmalarını, üretim ve pazarlama ağı ile hizmete sunan şirket, solunum destek ve terapi cihazları konusunda ilk üretimini 2011 yılında hayata geçirdi. İki ortak geçmiş deneyimlerini ve pazarda hangi noktada ilerleyebileceklerini test ettikten sonra solunum cihazları üzerine yazılım geliştirmeye başladı. Pazarda bu alanda büyük boşluk gören ithal ürünlere bağımlılığı kırarak yerli pazarda kendisine yer edinmeyi amaçlayan şirket hassas teknoloji gerektiren solunum destek cihazı geliştirdi. Cihazın iskelet kısmı konusunda sıkıntı çekmeyen firma yazılım noktasında ise tam manasıyla kendisini kanıtladı. Türkiye'nin ilk solunum destek cihazını yapan Medicraft çalışmalarına hiç ara vermeden solunum terapi cihazları üretimine geçti. 20 bin satırlık yazılımla dünyadaki muadillerinden çok daha gelişmiş bir cihaz tasarlayan şirket beyin gibi çalışan, hastanın nefes alması gerektiğini algılayan, hastanın böyle bir çabası varsa bunu fark edip hayata geçiren ve tüm bunları mikro saniyeler içinde gerçekleştiren ürünü oluşturmayı başardı.

2011'de 100 cihaz üreten şirket, yılda 20 bin cihazın satıldığı Türkiye'de ertesi sene beş bin cihaza yaklaşırken bugün ise pazarın neredeyse yarısına tek başına hükmetmeye başladı. Bu hızlı çıkış ve yenilikçi ürünler nedeniyle başta ABD olmak üzere dünya çapında şirketlerin satın almak için uğraştığı Medicraft tüm bu teklifleri reddederken gelecekte bir dünya devi olmayı hedefliyor. Şirketin kurucularından Gökhan Gültekin gelecek hedeflerini ise şöyle anlatıyor: "Bugün dünyada solunum terapi cihazı üreticileri içinde en iyi beş marka arasındayız. Dünyada henüz yapılmamış bir cihaz planlıyoruz. Normal havadan oksijen üreten bir cihaz. Kalıpları, tasarımı, yazılımı ve bütün malzemeleri bize ait olacak. Biz bir Ar-Ge firmasıyız. Sağlık sektöründe hep olacağız. Elimizde çok fazla proje var. Solunum grubundan başladık. Ama farklı alanlarda da 3-4 projemiz daha var."