Medel Elektronik

DÜNYAYA 100 BİN TEKNOLOJİK ÜRÜN SATIYOR


1994 yılında kurulan Medel Elektronik 20 lisanslı, 17 patentli, 24 tasarım tescil belgeli ve toplam 100 binden fazla teknolojik ürünü dünyaya satıyor. Demiryolu ve klima inverter ürünlerinde Türkiye'de ilklere imza atan firma şimdi kendi tasarlayıp geliştirdiği inovatif ürünlerle dünyanın sayılı üreticileri arasına girmeyi hedefliyor.

                                                                                                                                                    Haber: Tarık Dağlı

1994 yılında 2 kişi ile ve 50 metrekare bir alanda kurulan Medel Elektronik Şirketi, bugün 100.000’dan fazla ürününü, yurt içinin yanı sıra Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’a sunar duruma geldi. Kurulduğu günden beri Ar-Ge çalışmalarına ve inovasyon önem veren şirket yıllar içinde bu özelliği sayesinde sektörün en aranan firmaları arasına girdi. Üretkenliğini farklı alanlara da taşıyan Medel, bu sayede AC motor vektör hız kontrolü, DC motor hız kontrolü, demiryolu uygulamaları, tersane uygulamaları, kenar kontrol, gergi kontrol, kamera kontrol, register kontrol ve otomasyon gibi farklı alanlarda elektronik ölçüm/kontrol kartları üretimi yapmayı başardı. 1999'dan itibaren Ar-Ge çalışmalarını genişleten şirket 2001'de demiryolu için tasarlanan konvertör ve akü şarj seri üretimini Türkiye'de yapabilen ilk üretici oldu. Şirket, 2007'de kamera kontrol sistemi projesini tamamlarken AC motor kapalı çevrim vektör hız kontrol cihazı donanım, yazılım ve mekanik olarak geliştirilerek dünyadaki benzerleri arasından sıyrılan TAY serisinin üretimine başladı.

2009'da ise daha önce ilk defa yerli olarak Medel tarafından üretilen kenar kontrol ve gergi denetim cihazlarının performansları ve kullanım kolaylıkları geliştirilerek yeni görünüm ve tasarımları ile yine dünyadaki muadillerinden farklı ve önde olarak seri üretime geçildi. 2010'da ise çok gerilim konvertörler farklı ülkelerin demiryolu sistemlerinde çalışacak şekilde üretilerek yine dünya pazarında benzeri olmayan bir ürüne imza atıldı. 2012'de tramvaylarda kullanılan klima inverteri ve kontrol ünitesi şirketin imza ürünlerinden biri oldu. Daha sonra ise Medel'in kendi tasarımı olan kamera kontrol sistemi yazılımsal ve donanımsal olarak geliştirilerek piyasanın en yüksek performanslı ürünü haline getirildi. 15 adet faydalı model belgesi, 7 adet marka tescil belgesi, 24 adet tasarım tescil belgesi ve 4 adet TÜBİTAK projesi ile inovatif şirket tanımını neredeyse baştan yazan Medel Elektronik bunun karşılığı olarak KOSGEB'in  “Yılın İnovatif Ödülü”ne de layık görüldü. Medel Elektronik'in Genel Müdürü Niyazi Sarımaden de firmanın gelecek hedeflerini şu şekilde açıkladı: "Firmamız, sanayi ve demiryolu olmak üzere baslıca 2 sektörde hizmet veriyor. Sanayi sektöründe üretilen cihazlar ve otomasyon uygulamaları ile plastik, ambalaj, matbaa, demir-çelik, kağıt, cam, dokuma-tekstil, vinç, asansör, elektrik santralleri, kömür madenleri, saç, tersane, gemi, v.b. alanlarda kullanılıyor. Tüm bu sektörlerdeki çözüm önerilerimizin neredeyse tamamı, tamamen kendi geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz cihazlarla sağlanıyor. Bu ürünlerin birçoğunun Türkiye’deki tek üreticisiyiz. Birçok ilke imza attığımız yurt içindeki başarımızı aynı standartlarda dünya çapında da elde etmeyi hedefliyoruz."