BTech

ÜÇ BOYUTLU PROTEZİN DÜNYA MARKASI


Kişiye özel üç boyutlu protezler üreten şirket Türkiye'de bunu başaran ilk firma oldu. Her geçen gün yeni ürün ve çözümler geliştiren şirket organların yanında sert dokuları da MR ve tomografi yöntemiyle işleyerek birebir modelleyip protez haline getirerek dünyada ilklere imza attı ve sektörün takip edilen markası haline geldi.

                                                                                                                                                Haber: Tarık Dağlı

Btech sektöre Türkiye'de pek yaygın olmayan üç boyutlu (3D) üretim konusunda çözümler getirerek girdi. Bu alanda iddialı bir yatırım yaparak dünyadaki teknolojiyi Türkiye'ye ilk kez getiren firma, üç boyutlu protez uygulamalarını sağlık sektöründe kişiye özel olarak uygulayan ilk şirket olma unvanını da aldı. Cerrahi deneyimini yüksek teknoloji ve Ar-Ge'ye dayalı mühendislik becerisiyle bir araya getiren şirket, 3 boyutlu protez konusunda sadece Türkiye'nin değil dünyanın en aranan markaları arasına girmeyi başardı.

BTech, firmanın inovasyon tarafında 3D printerlerı kullanarak kendi geliştirdiği yüksek teknoloji ürünleri sunarken teknoloji tarafında ise 3D yazıcılar, tarayıcılar ve yazılımların satışını yaptı. Şirket, inovasyon tarafında ağırlığı medikal alana verse de yenilikçi ve keşfedici yönünü kullanarak savunma, uzay, endüstri, mimari alanlarında da tersine mühendislik, üç boyutlu modelleme ve prototipleme hizmeti de verdi. Yapılmış ve ölçüleri bilinmeyen parçaların iç tasarımları ve yapıları dahil olarak birebir benzerleri titanyum, alüminyum, çelik gibi metal malzemelerden veya plastik bazlı kompozit malzemelerden üç boyutlu üretim teknolojisi ile üretebilen firma bu sayede sadece Türkiye'de değil dünyada büyük bir üne kavuştu.

Gelişime ve yeniliğe açık bir sektörde Ar-Ge avantajını kullanan firma bu sayede inovatif ürün ve çözümler geliştirerek dünya çapındaki rakiplerinin kendisini takip etmesini sağladı.BTech'i bu üne kavuşturan ise daha önce gerçekleştirilemeyen bir başarıya imza atarak sadece organ protezi değil, sert dokuları da MR ve tomografi yöntemiyle işleyerek birebir modelleyip 3 boyutlu yazıcılarla vücuda takılabilir malzeme haline getirmesi oldu. Aslında tümör cerrahisi, trafik kazaları, intihar ve ateşli silah yaralanmaları gibi kompleks cerrahi vakalarda uzmanlaşan şirket bu gibi durumlarda yüksek teknoloji ile insanlara kişiye özel protez organ yaparken kendi geliştirdiği sert doku protezleri tüm dünyada ufuk açıcı bir gelişme olarak görüldü. Şirket bunun yanında Muğla açıklarında bir teknenin pervanesinin çarpması sonucu çenesinin üçte birlik kesimi kopan bir Caretta Caretta kaplumbağasına çene protezi yaparak da tarihe geçti.

Firmanın kurucu ortaklarından Kuntay Aktaş gelecek planlarını ise şöyle aktardı: Şimdiye kadar yaptığımız hizmetler hep pahalı ve ulaşılması zor olarak göründü. Sonuçta bir protezi hem doğru şekilde hem sağlam hem de kişiye özel yapsanız da vücudun onu kabul etmeme riski her zaman var. Ama biz bu riski önemli ölçüde azalttık. Kendi teknolojimizi geliştirerek kişiye özel protezlerin maliyetlerini de düşürüyoruz. Yine kendi mühendisliğimiz ve birikimimiz sayesinde tasarım sürecini daha otomatize eden algoritmalar veya süreci hızlandıran yazılımlar geliştirildikçe bu protezler daha da ucuzlayacak. Tüm dünyada kişiye özel tedavi yöntemlerine ciddi bir eğilim var; çünkü bu tür tedaviler hem hasta için hem de doktorlar için büyük fayda sağlıyor ve tedavi başarılarını çok ciddi anlamda artırıyor. Biz de ileride standart tedavi diye bir şey kalmayana kadar bu teknolojiyi geliştirerek her hasta için uygulanabilir hale getirmeyi hedefliyoruz.