Aklen

DÜNYAYI CUKKA’LADI


Aklen Altınel, kendi adıyla kurduğu firmada daha önce benzeri olmayan hırsızlık ve kapkaçı önleyen ‘bilek cüzdanı’nı tasarladı. Cukka ismiyle patenti alınan ürün önce Türkiye’de sonra dünya çapında büyük ilgi gördü.

                                                                                                                                                     Haber: Tarık Dağlı

Önemli bilişim şirketlerinde çözüm uzmanı ve entegrasyon mühendisi olarak çalışan Aklen Altınel Siemens, Turkcell, Yandex ve PayPal gibi firmalarda edindiği tecrübeyi girişimciliğe de taşıyarak önemli bir işe imza attı. 2012’de kendi adıyla Aklen Girişimcilik firmasını kurarak hem inovatif fikirleri hayat geçirme imkanı bulan Altınel hem de bu konuda danışmanlık da yapmaya başladı. Altınel, bir yakının uğradığı kapkaç saldırısı sonucu hayatını değiştirecek fikre de imza attı. Şirketinin ilk ürünü olan kapkaç ve hırsızlığa karşı ürettiği cüzdanı tasarlayan Aklen, el ve ayak bileğine takılan cüzdan ile dünyada benzeri bulunmayan bir ürün geliştirdi. Cüzdanda taşınan kartların ayak veya kol bileğinde taşınmasını sağlayan ürün, fermuarlı ağzı sayesinde güvenlikli bir cüzdan olarak tasarlandı. Aklen, Altınel’in geçmiş deneyim ve birikimlerini de kullanarak Cukka ismiyle patenti alınan ürünü hızlı bir şekilde pazarladı. İlk başta spor ya da doğa yürüyüşü yapanlara yönelik yapılan pazarlama, Cukka’nın kısa sürede büyük ilgi görmesiyle dünya çapına yayıldı. Promosyon olarak da ilgi gören ürüne HP'den Beşiktaş Spor Kulübü'ne kadar yüzlerce firmadan sipariş yağdı. Aklen firması üzerinden bireysel olarak da satışı yapılan ürün tüm dünyadan siparişler alarak 50 binin üzerinde satış yaptı.

Firmanın kurucusu, Cukka’nın tasarımcısı Aklen Altınel ise gelecek hedeflerini şu sözlerle anlattı: “Aklen firmasını daha çok girişimcilik üzerine danışmanlık yapmak üzere kurmuştum. Ancak yeni ve uygulanabilir bir fikir bulunca Cukka’yı hem pazarlayıp hem tasarlayarak girişimci ruhu değerlendirdik. Şimdi firmamız üzerinden yenilikçi fikirlerin hayat bulacağı bir platform oluşturduğumuz için mutluyum. Gelecekte hem kendi fikirlerimizle hem de yatırım imkanı bulamayan inovatif ürünlerle farklı işlere imza atmayı hedefliyoruz. Neticede Cukka sayesinde bu işi dünya çapında yapabileceğimizi kanıtladık. Bundan sonra daha yaygın kullanılan ürünler üzerinde çalışmayı ve dünyada ‘yenilikçi fikirleri cesurca uygulayan marka’ olarak anılmayı hedefliyoruz.”