Cisim Mühendislik

AGV'DE DÜNYA MARKASI


2010’da kurulan firma cesur ve yenilikçi vizyonu sayesinde 'otomatik yönlendirmeli araç' (AGV) üreterek Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. Daha sonra özel makine ve ömür testi sistemleri geliştiren şirket her defasına kendi karakterini taşıyan dünyada benzeri olmayan ürünler tasarlamayı başardı. Son olarak dünyada hiç olmayan AGV’yi geliştiren şirket bu araç sayesinde en başarılı üreticilerin bile girmeye cesaret edemediği Rus pazarından talep görerek kendisini tüm dünyaya ispatladı.

Haber: Tarık Dağlı

2010'da iki genç ortak tarafından kurulan Cisim Mühendislik aynı zamanda mühendis olan bu ortakların beraberce geliştirdiği projelerle sektöre kısa sürede damga vurdu. Özellikle otomobil fabrikalarında kullanılan malzeme taşıma, yük toplama, dağıtım istasyonları arasında sürücüsüz araçlar ve bu araçların yazılımını yapan firma 'otomatik yönlendirmeli araç' (AGV) geliştirerek pazara hızlı girdi. Daha ilk araçlarında dünyanın en önemli markalarından birinin tercihi olmaya başaran firma titiz ve akılcı mühendislik tasarımları sayesinde AGV'lerin yanı sıra özel makine konusunda da çalışmalar yaptı. Tamamen yerli olan kendilerinin tasarlayıp, geliştirip ve ürettiği AGV'ler ile özel makineler dünyanın en önemli markalarının ihalelerine girerken Fransa'daki birçok büyük fabrika, Cisim ürünlerinin Fransa'dakilerden çok daha üstün yetenekli olduğunu kabul ederek şirketin müşterisi haline geldi. Şirketin imzasını taşıyan Elektrikli Otomobil Batarya Hattı ise dünyanın en önemli otomobil fabrikalarının vazgeçilmezi haline geldi.

Kısa sürede çok büyük bir büyüme hızı yakalayan firma bununla aynı oranda da Ar-Ge yatırımlarına devam etti. 2012'de beyaz eşya komponentlerinin ömür testlerinin yapıldığı test sistemleri geliştirmek üzere Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına başlayan firma yıl içinde toplam 32 adet test sistemi geliştirerek, Ömür Test Sistemleri konusunda dünya marka haline geldi.

Şirket son olarak kimsenin cesaret edemediği yüksek teknolojili bir ürün tasarlayarak dünyanın en gelişmiş AGV ürününü yapmayı başardı. Bu ürünü seri üretilebilir hale getiren firma sadece 5 yıl içinde inovatif karakteri sayesinde sektöründe Türkiye'de tek, dünyada ise sayılı markalar arasına girmeyi başardı.

Şirketin kurucu ortaklarından Cüneyt Bulan ise gelecek hedeflerini şu sözlerle açıkladı: “Cisim Mühendislik, 2010 yılında 20 bin TL sermaye ile kuruldu. Her şey cesaretle başladı. Biz kurucular tarafından tasarlanıp geliştirilen AGV’lerin (Otomatik Yönlendirilmiş Araç) ilk satışını, büyük bir firmaya yapınca 5 ay gibi kısa bir zamanda kuruluş sermayesini 10 katına çıkardık. Özel üretim makineler ve beyaz eşya komponentlerinin ömür testi sistemleri gibi farklı teknolojiler geliştirerek dünyada aranan bir marka haline geldik. Bizim de amaçlarımızdan biri Türkiye için bir marka ve teknoloji şirketi oluşturmaktı. Sürekli olarak daha önce yapılmayanı yapmayı tercih ettik. İlk başta Türkiye'de kimsenin cesaret edemediği yüksek teknolojili bir makine olan AGV'yi yaptık ve onu tüm dünyaya sattık. Proje zorluklarından dolayı hiçbir AGV şirketinin cesaret edip de giremediği Rusya pazarına girdik. Sürekli bu başarının üzerine yeni şeyler ekledik. Son olarak dünyada hiçbir firmada olmayan yeni bir AGV geliştirdik. Bundan sonra da hem farklı ürünler geliştirerek hem yerli teknoloji ile dünyada sektörün trend belirleyici olmak hem de takip edilen marka olmayı amaçlıyoruz.”