Mesa Makina

KENDİ MÜHENDİSLİĞİYLE DÜNYAYI FETHETTİ


Sektöre motor yenileme işiyle giren Mesa Makina imalata başladıktan sonra alanının en iyilerinden oldu. Şirket, kendi geliştirdiği SiMo alaşımlar ve aşınmaya dayanıklı yüksek kromlu demir dökümlerle sektöre yeni bir soluk getirdi. Mesa imzası taşıyan bu sistemler şirketi dünya çapında bir marka haline getirdi.

                                                                                                                                                     Haber: Tarık Dağlı 

Mesa Makina 1979’da Konya’da kuruldu. Motor yenileme işinde 5 işçi ve bir üniversal tezgahla işe başladı. 1984 yılında ilk OEM parçası olan egzoz manifoldunu üreterek otomotiv sektörüne giriş yaptı. 2000’de ise yeni jenerasyonların katıldığı aile şirketi, vizyon değişikliğine giderek otomotiv sanayindeki büyük firmalar için tedarikçi olarak üretim yapılmasını pazarlama stratejisi olarak belirledi. Şirket için dönüm noktası olan bu kararın ardından yılların tecrübesini teknolojik yatırımla birleştiren şirket yenilikçi bir vizyon izleyerek önemli başarılara imza attı.

İmalatına başladığı her parçada yapılan Ar-Ge çalışmalarının meyvesini toplayan Mesa kısa sürede ürün gamını da geliştirdi. Otomotiv sektörü için fren plakaları, kampana, poyra, kasnak, kep, hidrolik pompa gövde ve kapakları, debriyaj parçaları, döküm ve talaşlı imalatı yapmaya başlayan firma kendi geliştirdiği teknoloji ile sektöre damga vurdu.

Yüksek vakumlu otomatik kalıplama teknolojisine sahip olan Mesa, kendi geliştirdiği sfero dökümden SiMo alaşımlar ve aşınmaya dayanıklı yüksek kromlu beyaz demir dökümlerle sektöre yeni bir soluk getirdi. Bu sistemler şirkete dünya çapında bir marka olma yolunda önemli mesafe kat ettirdi.

Mesa mühendisliğinin verdiği özgüvenle otomotiv sektörü dışında iş makinesi, savunma, madencilik ve enerji sektörlerindeki ana sanayilere de ürün imal etmeye başlayan şirket yerli pazardan çıkarak yurt dışında da aranan marka olmayı başardı.

Ürünlerin yüzde 80’ini Avrupa başta olmak üzere 3 kıtadaki otomotiv, iş makinesi, savunma, madencilik ve enerji devlerine ihraç eden şirketin ortaklarından olan ve işletme müdürlüğünü yapan Şeyma Ayhan, Mesa’nın gelecek planlarını şu sözlerle anlattı:

“Önümüzdeki üç yıl içinde otomotiv sektörüne yönelik alüminyum döküm tesisi kurmayı ve talaşlı imalat kapasitesini yüzde 30 arttırmayı, çalışan sayısını 400’e çıkarmayı planlıyoruz, Şimdiye kadar hep sağlam adımlarla ilerledik. Bundan sonra da aynı anlayışa devam ederek üç kıtada yakaladığımız başarımızı, altı kıtaya taşıyarak sektörde dünyanın en önemli üreticilerinden biri olmayı hedefliyoruz.”