De-Mi Metal

HIZLI VE YENİ


1998'de kurulan De-Mi Metal 2008'de yaptığı atılımla imalatını başka boyutlara taşıdı. Müşteri bazlı çalışarak daha önce hiç denenmemiş tarzda ürünler geliştirmeyi başardı. Laboratuvarlarda test amaçlı olarak kullanılan özel pres ve mikserler tasarlayan firma bu ürünler sayesinde havacılık ve otomotiv sektörlerine başarılı bir giriş yaptı.

                                                                                                                                                  Haber: Tarık Dağlı

De-Mi Metal ilk olarak 1988'te borçla alınan bir torna ve freze tezgahı ile, Ons Makine adıyla faaliyete geçti. Şirketin sahibi Alaaddin Aksoy daha önce araba fabrikasında işçi olarak çalışarak işi öğrenip bu atölyeyi kurdu. Fabrika ile olan bağlantıları sayesinde hemen iş almayı başaran şirket kısa sürede büyüdü. 1998 yılında yanında üç ortakla De-Mi Metal'i kuran Aksoy kısa sürede ortaklarının ayrılmasıyla şirketi tek başına yönetti. Hızlı ve agresif bir yönetim tarzı izleyen firma, ürün gamını otomotiv sanayine şanzıman, dişli kutusu, gemi dümeni, gemi pervanesi; makine sanayine, hidrolik makine ve çok özel makine parçaları ile ekipman; inşaat sektörüne ise çok amaçlı kalıplar olarak genişletti. Satış hasılatı ve ihracatını her yıl katlayarak artıran şirket bugün ise 200'e yakın kişiyi istihdam eder hale geldi. 2008'den sonra tamamen kendi üretimi olan ürünlerin yanı sıra müşteri bazlı çalışma kararı alan şirket bu sayede hiç denenmemiş tarzda ürünler geliştirmeyi başardı. Laboratuvarlarda test amaçlı olarak kullanılan özel pres ve mikserler tasarlayan firma bu ürünler sayesinde havacılık ve otomotiv sektörlerine başarılı bir giriş yaptı.

Her sipariş için özel bir tasarım ve üretim gerektiren bir sektörde çalışıldığı için, müşteriden gelen projeler üzerinde, sadece kendi ürününe yönelik iyileştirmeler değil, projenin tümüne yönelik ürün geliştirme teklifleri yapan şirket bu sayede çalışma alanını ve ürün çeşitliliğini de geliştirmeyi başardı. Şirketin kendi geliştirdiği boru makinelerinde doğrultma ve şekillendirmede kullanılan 'tür kafası' ve test amaçlı olarak kullanılan özel pres ve mikserle çalışma prensibi ve verimlilik olarak rakipsiz hale getirilince yurt içinde kendisini kabul ettiren De-Mi Metal Polonya, Çek Cumhuriyeti, Tayvan ve Çin'deki en önemli rakiplerinin sınıfına yükseldi. Bu ürünler ile ihracatı geliştiren firma, yenilikçi ürünleri sayesinde referanslarını olumlu kullanarak bir anda dünya çapında şöhrete kavuştu. Benzersiz üretimi, şirket satışlarının yüzde 95'inin ihracata dönüşmesini sağlarken De-Mi Metal son dönemde dünya devlerinin de tercihi olmayı başardı.

Firmanın kurucusu Alaaddin Aksoy gelecek planlarını ise şöyle anlattı: "Benim için işin hızlı yapılması önemlidir. Çok hızlı karar verip uyguladığımız için kısa sürede bu büyümeyi gerçekleştirdik. Her yeni atılımda yeni ürün ve yeni pazara kısa sürede adapte olmayı başardık. Bu da hem gelişmemize büyük katkı sağladı hem de sürekli bize yeni meydan okumalar sunarak motivasyonumuzu yükseltti. Bundan sonra da aynı hızlı ve yenilikçi anlayışımız ile dünyanın en iyi üreticileri arasında yer almak istiyoruz."