Hürmak

Hürmak / Burç Angan 

İthalat tekelini kırdı , ihracatta hedef büyüttü

Haber: Ersan Çıplak

Hürmak Plastik, TÜBİTAK desteğiyle yaptığı Ar-Ge çalışmaları sayesinde Türkiye’de bir ilke imza atarak “iki plaka sistemli plastik enjeksiyon makinesi” üretti. İleri teknoloji ürünü bu makine sayesinde cirosu artıran şirket şimdi de ihracata başladı…

Yönetim, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında yaşanan sıkıntılar ülkemizdeki KOBİ’lerin karşı karşıya kaldığı ortak sorunların başında geliyor. Bu ve benzeri sorunlarını çözen KOBİ’lerimiz ciddi bir büyüme performansı ortaya çıkarıyorlar. İşte bunlardan biri de Hürmak.

Kocaeli merkezli Hürmak inovasyona, yeniliğe araştırma geliştirmeye (Ar-Ge) önem vermenin ve bu alanlara yatırım yapmanın sonucunda hızla büyüyor.

Şirket, sektöründe rakiplerinden farklı bir strateji izleyerek başarıyı yakalamış. Standart ürünler yerine özel ürünlerin üretimine yönelmiş ve bu alanda uzmanlaşmış.

TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPTI

Hürmak Plastik Otomotiv Makine İthalat Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Burç Angan, “Firmamız 1980’li yılların sonunda çok ciddi atılım ve büyüme gösterdi. Bugün bulunduğumuz yerdeki marka değerine sahip olmamızda bu yıllarda yaptığımız işlerin katkısı büyük. 2000’li yılların başında kontrolsüz ithalattan ötürü imalatı durdurmamızın ardından 2010 yılında firmamız için yeni bir sürece, bir anlamda bir yeniden doğuş dönemine girdik. Ülkemizde alanımızın en köklü firmasın olmamıza rağmen her açıdan pazara sıfırdan giriş yapan bir firma azmi ve istekliliği ile yeniden yerli üretime başladık” diyor. Şirket bu yeni dönemde teknoloji ve yeniliğe yatırım yapıyor. Üretim tesisini modernleştirip güçlü bir Ar-Ge departmanı kuruyor. Tüm bu çalışmaların sonucunda birçok yeni ürün geliştirip üretiyor. İşte bunlardan biri de TÜBİTAK desteğiyle yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla Türkiye’de ilke imza atarak iki-plaka sistemli plastik enjeksiyon makinesi.

YENİ PROJELER YOLDA

Bu iki-plaka sistemli plastik enjeksiyon makinesi, geleneksel plastik enjeksiyon makinelerindeki makas sisteminin aksine hidrolik bir sistem ile çalışıyor. Bu sayede makas sistemi tamamen ortadan kalkıyor. Ayrıca daha düşük bir iz düşümüne sahip. Bu nedenle çok daha kuvvetli mengene kilitleme işlemine olanak sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra daha büyük-uzun parçaların üretilebilmesi gibi avantajlar sahip. Türkiye’de kullanılan bu tip makinelerin tamamının ithal edildiğini belirten Burç Angan,”Ülkemiz bu tip makinelerde tamamen dışa bağımlıydı. Çok özel sistemler içerdiği için yerli sanayicimiz bu tip makinelere uygun koşullarda ulaşmakta zorluk çekiyordu. İşte bu tip makineyi ilk üreten firma olarak iç pazarda büyük ilgi çektik. Hatta yurtdışından da talep aldık” diyor.

Söz konusu ürünüyle iç pazarda yoğun talep gören Hürmak, yurtdışı pazarlara da açılıyor. Şirket şu sıralar Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerine bu makinenin ihracatını gerçekleştiriyor.

Söz konusu makinenin Ar-Ge çalışması tamamen şirketin Kocaeli’ndeki fabrikasındaki Ar-Ge departmanında geliştirilmiş.

Hürmak’ın fabrikası Kocaeli Çayırova’da bulunuyor. Yıllık 350 makine üretim kapasitesine sahip.

Hürmak, yeni projeler üzerinde çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. Bunlardan biri de “iki-plaka çift komponent hibrit plastik enjeksiyon makinesi” üretimiyle ilgili. Şirket Haziran 2015’te bu yeni makineyi de piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda ürün çeşitliliği sağlamak adına sıcak kamara metal enjeksiyon projesini tamamlamak üzere.

Önümüzdeki beş yıl içinde üretiminin en az yüzde 60’nı ihraç edebilir bir hale gelmeyi hedeflediklerini belirten Burç Angan,”Bu doğrultuda  Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri’ndeki etkinliğimizi artırmayı planlıyoruz” diyor.