Gürmaksan Hidrolik

Gürmaksan Hidrolik

Teknolojiye deneyim kattı. Sektöre damga vurdu


Gürmaksan Hidrolik 1979'da kurulduğunda el emeğiyle hidrolik valf üretiyordu. Zamanla tüm pazar teknolojiye geçiş yaparak CNC makinelere yöneldi. Gürmaksan ise bu teknolojiye deneyimini katarak dökme demir malzemelerle sektörün trendini belirledi. Yenilikçi üretimin sonucunda bugün dünya çapında ihracat yapan bir şirket ortaya çıktı

Haber : Tarık DAĞLI

Gürmaksan Hidrolik 1979 yılında bir aile şirketi olarak kuruldu. Kuruluşundan bugüne hızla gelişen Gürmaksan, ilk zamanlarında konvansiyonel makinelerle ve insan el emeğine bağlı olarak yapılan imalat çalışmalarını geliştirerek artık işi özel CNC makinelere taşıdı. Gürmaksan Üretim ve Kalite Geliştirme Sorumlusu Bünyamin Ekmen, gelinen noktada AR-GE'ye verdikleri öneme dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: "Eskiden çelik gövde denilen dolu malzemeden ürünler üretip iç pazara satıyorduk. İlerleyen zamanlarda dökme demir malzemeden ürünler üretmeye başladık ve büyümenin ilk adımlarını atmış olduk."

İŞİN SIRRI YENİ ÜRÜN KEŞFETMEKTE

Hidrolik valfler ve tamamlayıcı elemanlar üreten Gürmaksan Hidrolik ürünlerini İtalya, Almanya, Filistin, Hollanda, Sırbistan gibi birçok ülkeye ihraç ederek ülke ekonomisine de katkıda bulunuyor. Üretimin yüzde 70'i Avrupa'ya giderken yurt içi pazarının da önemli bir aktörü olan firma, başarının sırrını ise 'yenilik ve sürekli geliştirme' olarak tanımlıyor.
Kumanda kollu, yön denetim valf grubu, emniyet valf grubunun yanı sıra; çek valfler, kilitleme valfleri, akış denetim valfleri ve hidrolik güç ünitelerinin de yapan şirket teknoloji kullanımını Ar-Ge ile birleştirerek imal ettiği ürünlerle sektöre yön veriyor. Firma son olarak TÜBİTAK desteğiyle bir ilke imza attı ve kapalı çevrim servo valflerin seri üretimine başlayarak sektörde bir çığır açtı.

DANIŞMANLIK DA YAPIYORLAR

Gürmaksan, en önemli özellikleri olarak kendi tasarladıkları ve inovasyon sayesinde geliştirdikleri ürünler ile müşteriye özel hizmet sunmaları ve satış sonrası verilen hizmeti gösteriyor... Üretim ve Kalite Geliştirme Sorumlusu Bünyamin Ekmen de bunu şu sözlerle anlatıyor: "Zamanla teknolojiye geçiş kaçınılmazdı. Biz ise sektörde standart haline gelen teknolojik alt yapıyı kendi deneyimlerimizle birleştirerek Ar-Ge'ye yatırım yaptık. Rekabetçi bir pazarda müşteriye tam da onun ihtiyacı olan ürünü sunabilmek zaten başarıyı getiriyor. Üstelik satış sonrası müşteri ile ilişkimiz bitmiyor. Tam tersi müşteriden herhangi bir şikayet gelsin veya gelmesin müşteri ziyaretlerimiz sık sık devam ediyor. Gerektiğinde müşterimize danışmanlık da yapıyoruz. Onun isteği ve ihtiyacı doğrultusunda makine üretim desteği vermekteyiz."
Kısacası 1979'da kısıtlı şartlarla başlayan ticari yolculuk, yeni ürünler keşfetmenin heyecanıyla İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nden dünyaya ulaşan bir başarı hikayesine dönüştü bile...