Comodo

Önce dünyayı fethetti sonra Türkiye'ye geldi

Hataylı işadamı Melih Abdulhayoğlu'nun İngiltere'de kurduğu siber güvenlik yazılım şirketi Comodo, son yıllarda sektörünün dünya çapında parlayan yıldızı oldu. Comodo kendi icadı olan yazılımlarla bilgisayar koruma programları içinde tarihin en başarılı sistemini geliştirdi. Dünyanın en büyük teknoloji borsası Nasdaq'dan NASA'ya kadar bir çok kurumun dijital korumasını yapan şirket 5 milyar dolarlık marka değeriyle sektöründe tarih yazdı.

Haber: Tarık Dağlı

Türkiye'de kurulan firmaların yurt dışı başarılarına son dönemde yabancı ülkelerde Türk girişimcilerin kurduğu şirketler de eklendi. Bu firmalardan biri de siber güvenlik firması Comodo oldu. Hataylı işadamı Melih Abdulhayoğlu tarafından 1998'de İngiltere'de kurulan şirket, başta Amerika olmak üzere dünya genelinde markalaştı. İngiltere, ABD, Çin, Ukrayna, Hindistan ve Romanya'da merkezler kuran şirket tüm bu birimlerin Ar-Ge merkezini ODTÜ Teknokent'e taşıma kararı alarak ülke ekonomisi için ciddi bir katma değere imza attı.

Aslında Comodo başarı hikayesini tersten yazarak Türkiye'den dünyaya açılmak yerine önce dünyayı fethetti ardından tüm birikimini  Türkiye'ye taşıdı. Melih Abdulhayoğlu 1998'de sadece dijital sertifika tasarlarken daha sonra kendi geliştirdiği dijital güvenlik yazılımlarıyla tam manasıyla tarih yazdı. Bugün Türkiye'de bile neredeyse tüm bilgisayar alt yapılarında yabancı güvenlik yazılımları kullanılırken Comodo, kendi dijital güvenlik duvarları ve antivirüs sistemleri ile bilişim sektörüne damga vurdu.   

DÜNYANIN EN İYİ SİBER SAVUNMASI

Comodo'nun dijital güvenlik sistemleri 2012'den itibaren dünyanın en saygın araştırma kurumları tarafından yapılan değerlendirmelerde hep ün üst sınıfta yer alırken 2013'te şirketin icat edip geliştirdiği internet savunma duvarı, o yıl piyasaya sürülen tüm yazılımları geride bırakarak 10 üzerinden 9.88 puan aldı ve tüm zamanların en gelişmiş dijital savunma sistemi olarak tarihe geçti.

Rakiplerinin aksine sadece basit antivirüs sistemiyle beraber gelişmiş programları da ücretsiz olarak kullanıcılarına sunan Comodo'nun dünya çapındaki bu başarısı, esas gelir kaynağı olan özel programlamada da şirketin önünü açtı. 

OBAMA'YA ÖZEL KORUMA

New York teknoloji borsası Nasdaq'dan Barack Obama'nın seçim kampanyasının güvenliğine kadar birçok yerde Comodo'nun özel savunma programları kullanıldı. IBM, NASA, Western Union, Deutsche Post ve Türkiye'den Ziraat Bankası'nın sanal güvenliği de Türk girişimciye emanet edidi. 120 mühendis ile Türkiye'den dünyaya yeni ürün ihraç edildiğini belirten Comodo Teknoloji Grubu yöneticisi Fatih Orhan, "Hedefimiz Türkiye'yi siber güvenlik alanında bir üs haline getirmek" dedi.

Siber güvenlikte 70 milyon müşteriye ulaşan Comodo, Ar-Ge merkezini Türkiye'ye taşıyarak 500 mühendis istihdam ederken dünya çapında çalışan sayısını bin 500'ün, kendi geliştirip yazdığı siber güvenlik programları ile de şirketin marka değerini 5 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı.