Farplus

Patentli başarı

Farplus'ın 1968'de 35 kişiyle otomotiv yan sanayinde başladığı yolculuk kusursuz bir başarı hikâyesine dönüştü. Bugün otomotiv yan sanayisinin yanı sıra beyaz eşyadan, yatçılığa kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren şirket dünyanın en önemli markalarına patenti kendilerinde bulunan özgün ürünler satıyor. Sürekli yeni ürünler keşfetmenin ödülü olarak Farplus, grubun diğer şirketleriyle beraber dünya çapında bir tedarikçi olmayı başardı.

Yazı: Tarık Dağlı

Farplus 1968’de Yunus ve Zeki Büyükkuşoğlu tarafından kuruldu, 35 kişiyle işe başladı. İlk başta yaptıkları gibi otomotiv yan sanayinde faaliyet göstermeye devam ediyorlar. Ancak beyaz eşya sektörüne de parça üretiyorlar. Grupta Farplas dışında, Farel, Farhym, Otomarka, Farkim ve Fartur şirketleri de var. Bugün bin 600 kişinin çalıştığı şirketin cirosu ise geçen yıl 258 milyon lirayı buldu. Farplas CEO’su Ömer Burhanoğlu, Sanayi Bakanlığı’nın Ar-Ge merkezleri performans değerlendirmesi sonucunda Otomotiv Yan Sanayi dalında birinci olduklarını belirtiyor. Başarısının sırrı patentleri kendilerinde olan birçok ürün icat etmekte olan şirketin bu sihri gerçekleştiren Ar-Ge departmanında 75 mühendis istihdam ediliyor.

İŞİN SIRRI YENİLİKÇİ MÜHENDİSLİK

Burhanoğlu, başarı stratejilerinde öne çıkan başlıca unsurun sistem ortaklığı anlayışı olduğunu "Farplas, ilk yıllardan itibaren yan sanayinde tasarım sürecini müşterinin fikrinden alarak son ürüne kadar götüren ilk şirket oldu. Ürün ve tasarım geliştirme kabiliyetimiz yüksek. Bütçemizin yüzde 4’ünü Ar-Ge’ye ayırıyoruz. 20’den fazla otomobil markasına tasarım ve ürün geliştiriyoruz. Sadece bugün için değil, gelecekte tamamen plastik ham maddeye dayalı olarak üretilmesi beklenen otomobiller için şimdiden hazırlık yapıyoruz. Üretimde trend belirleyen bir şirket olmaya çok yakınız” sözleriyle açıklıyor.

Otomotiv yan sanayi sektöründeki Farplus'ın yanı sıra ve aynı ekip tarafında kurulan ve beyaz eşya için estetik parçalar ile ön paneller üreten Farel de özellikle dünya çapında üretimi ile dikkat çekiyor. Bosch ve Siemens'e (BSH) parça üreten Farel, bu markalardaki  plastik menteşeleri kendileri tasarlayıp üretiyor. Kendi patentleri olan bu menteşeler markaların tüm dünyadaki ürünlerinde kullanılıyor. BSH’nin dünya üzerinde, tek çatı altında en büyük tedarikçisi olan şirket markaların tüm sistem parçalarını üretiyor. Üstelik bunları BSH’nin yurt dışındaki fabrikalarına da gönderiyor.

TASARIMLARI İLE STANDARDI BELİRLİYORLAR

CEO Burhanoğlu, İran’da en büyük hava kanalı üreticisi olduklarını ve kendi tasarladıkları 12 metrelik hava kanalı ile İran pazarında standardı belirlediklerini söylüyor. Diğer taraftan da yine patentli ürünleriyle Aston Martin’e ahşap kaplama yapıyorlar. 

Kısacası 1968'de 35 kişiyle yola çıkan şirket beyaz eşya ve otomotiv yan sanayi sektörlerine, müşterinin ihtiyacı olan ürünleri kendi mühendisliklerini katarak verdikleri cevaplar ile yüzlerce lisanslı ve patentli ürüne imza atarak bugün tüm dünyaya teknoloji satan bir dev haline gelmiş durumda. Bu başarıdaki anahtar kelimeler ise kendi tabirleriyle 'inovasyon ve Ar-Ge' oluyor.