TemesistAKILLI KEŞİF AKILLI DEPO !

Temesist 1986'dan beri raf ve depo sistemleri sektöründeki deneyimi dünya çapında bir projeye imza atarak taçlandırdı. Firma tamamen kendi ürettiği ve bir eşi daha olmayan tam otomatik, insansız çalışan akıllı depo sayesinde sektöründe dünya markası olma yolunda ilerliyor.

                                                                                                                                Haber: Tarık Dağlı

Depo ve raf sistemleri konusunda 1986’dan beri faaliyet gösteren Temesist Raf, insansız çalışan tam otomatik depo sistemleri projesini hayata geçirdi. Temesist Raf, Bilecik fabrikasında ürettiği ilk tam otomatik, insansız çalışan akıllı deposunu tüm dünyaya satmayı amaçlıyor.

Ar-Ge yatırımlarının karşılığını almaya başladıklarına değinen Temesist Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, akıllı depo projesinin temelini 2013 yılında mekik robot üretimi ile attıklarını belirterek, yerli sermaye ve Türk mühendisleri tarafından tasarlanan, tam otomatik depoları Türkiye’de üretebilen ve dünyaya satabilen ilk firma olacaklarını söylüyor.

Sistem için 2014 yılında 2 milyon liralık yeni makine ve inşaat yatırımları yapan şirket kendi icat ettikleri ve geliştirdikleri tam otomatik akıllı depo sayesinde sadece Türkiye değil dünyada da ses getiriyor. Dünyada benzer uygulamalar olsa da yerli pazarın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdikleri depoların sektörde tek olduğunu belirten Temesist Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül sistem hakkında şöyle konuşuyor:

"Çalışmasını yaptığımız sistem, akıllı mekik robotları ile forkliftlerin depo koridorlarında gezinmesine gerek kalmadan otomatik taşıyıcı ile ürünlerin raflar boyunca yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlıyor. Sistem hızlı ve doğru sevkıyat yürütmeye ve bekleme, arama zamanlarını azaltmayı sağlayacak. Depo alanlarının dikey yapılanması ile maksimum kullanım alanı sağlayacak. Malzeme taşıma maliyetlerini, ekipman bakım ve işletme maliyetlerini azaltacak. Akıllı mekik robotları soğuk oda depolarında da -30 dereceye kadar çalışabilecek."

2014 yılında yüzde 22 ciro artışı gerçekleştiren firma akıllı depo projesi ile 2015 yılında yüzde 35’lik ciro artışı hedefliyor. Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’da yeni projeler üzerinde çalışan Temesist, Nijerya ve Kamerun’da da özgün projelere imza atarken akıllı depo sayesinde dünya çapında yeni pazarlara girmeyi de hedefliyor.