Robotes

Yerli robotun adresi

Robotes Eskişehir Masal Şatosu’nda çocuklara masal anlatan animatronik figür Masalcı Dede'nin mucidi olarak ün saldı. Robot teknolojisinde adeta çığır açan şirket, şimdi ise yeni icatları olan insanlardan etkilenip tepki gösteren, mimik ve duygu ifadeleri olan robotları Hollywood’a ihraç etmeyi hedefliyor.

                                                                                                                                             Haber: Tarık Dağlı
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Anadolu Teknoloji Araştırma (ATAP) çatısı altından kurulan Robotes Robotik Çözümler firması, Android mekatronik robotlar üzerine Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yürütüyor. Standart bir robotik şirketi olmadıklarına dikkat çeken firma kurucu ortağı Prof. Dr. Osman Parlaktuna, KOSGEB'in Ar-Ge desteği ile 2012 yılında faaliyetlerine başladıklarını söylüyor. Robotes’in ilk çalışması da bu iddiayı doğruluyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Robotes, belediye tarafından Masal Şatosu olarak kurulan eğlence merkezine damga vuran bir ürün hazırladı. Masal Şatosu içinde çok sayıda robot yer aldı ama içerideki tek yerli robotu Robotes yaptı. Tamamen yenilikçilik ve icatlar üzerine yönelen firma ağzını oynatma, gözünü kırpma, başını sallama gibi temel hareketleri yapan Masalcı Dede animatronik figürünü oluşturarak sektöründe bir ilke adını yazdırdı. Bu figürün modüler yapısı sayesinde ünlü tarihi karakterlerin yanı sıra, ağaç veya hayvan figürlerinin de oluşturulmasına imkân vermesi ise konuşan robotlar için ayrı bir ilk oldu. Robot yapılarında sadece yüz üzerine sistemler geliştiren Robotes, bu alanda uzmanlaşarak dünyaya damga vuracak projelere imza atmaya hazırlanıyor.

Animatronik figüre mimik ve duygu ifadelerini kazandıracak bir proje üzerinde çalıştıklarını açıklayan Parlaktuna, "Bu proje ile gerçek insan mimiklerine yakın mimiklere sahip ve çevresindeki insanlarla etkileşim içinde bulunacak, duygularını oluşan durumlara göre değiştirip ifade edebilecek bir animatronik figür yapısı geliştirmeyi planlıyoruz. Bizim için robotun insana benzemesi değil, insanla etkileşim yapabilmesi ön planda. Mimikler, duygular, yazı okuma, yazıyı sese dönüştürebilme, duygu ifadesi ve duygu algılama, ilerleyen aşamalarda kol hareketleri üzerine çalışmalarımız olacak" diye konuşuyor.

Prof. Dr. Parlaktuna bu konuda çok çalışma yapıldığını ama kendilerinin bir robotun sistemini hazırladıktan ve maske üretimi tamamlandıktan sonra 3 ayda bir animatronik figür üretebildiğini belirtiyor. Robotes’in amacının ise 2015’te en az animatronik figür satışı yapmak ve yerli üretim robotları Hollywood’a ihraç etmek olduğunu söylüyor.