Lusna

Lusna / Mehmet Genç
 
Üretemediği makine yok
 
Lusna Makine, arazi ve ürün çeşitlerine göre otomatik olarak çalışan “tarla ilaçlama makinesi” geliştirdi ve üretti. Tankını kendisi temizleyen bu makine meyve-sebzedeki ilaç kalıntı problemine son veriyor…

Haber: Ersan Çıplak 
 
Konya merkezli Lusna Makine, 2012’den bu yana faaliyet gösteriyor. Tarım sektörüne yönelik birçok makine ve ekipman üreten şirket kendi alanında ilke imza atarak yenilikçi bir “tarla ilaçlama makinesi” üretti.
Lusna Makine’nin kendi Ar-Ge departmanında geliştirilen bu makine birçok avantajlı özelliğe sahip. Örneğin ithallerine göre yüzde 50 fiyat avantajlı olduğu belirtiliyor. Ayrıca tarla ve ürün çeşitlerine göre otomatik olarak çalışıyor. Makinenin tankı otomatik olarak kendini temizlediği için ilaç kalıntılarının başka bir ürüne bulaşması engelleniyor.

RUSYA’YA İHRACAT YAPIYOR

Lusna Makine tarafından üretilen tarla ilaçlama makinesinin kullanım alanı oldukça geniş. Hububat, pamuk, pancar, tahıl, mısır ve ayçiçeği gibi tarla bitkilerine musallat olan zararlı haşerelere ve hastalıklara karşı kullanılıyor. Süne mücadelesinde etkin olarak kullanılıyor. Tüm bunların yanı sıra istenmeyen bitki ve yabani otların yok edilmesinde kullanılabiliyor.

Lusna Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Genç, “Tarla ilaçlama makinesinin geliştirirken uzun ve titiz bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımız yaklaşık bir yıl sürdü” diyor. Lusna Makine’nin ürettiği bu yenilikçi makine, 2013’te piyasaya sunulmuş.

İç pazarda özellikle Konya, Adana, Diyarbakır ve Manisa’daki büyük çiftçiler tarafından büyük ilgi görmüş. Şimdi Türkiye’nin diğer illerinden de sipariş aldıklarını belirten Genç, aynı zamanda yurtdışı pazarlara da açıldıklarını söylüyor. Lusna Makine ilk ihracatını Rusya’ya yapmış. Arkasından komşu ülkelere tarla ilaçlama makinesi satan şirket şu sıralar yeni ihracat bağlantıları kuruyor.

ÜRETİMDE ROBOT KULLANIYOR

Bu yenilikçi tarla ilaçlama makinesi, traktöre çeki kolundan bağlanıyor.

İlaçlama için gerekli olan basınç membranlı pompalar ile sağlanıyor. Pompa hareketini traktör kuyruk milinden alıyor. Standart olarak Lusna üretimi pompalar kullanılıyor. İlaçlama tankı olarak fiberglas( takviye edilmiş ) veya polietilen depo kullanılmış. İlaçlama makine üzerinde bulunan ilaçlama kolları sayesinde yapılıyor. İlaçlama kolu şaseye amartsörler veya 4 adet cıvata ile bağlanmış.  Amartsörler, ilaçlama kolunun devamlı tarla yüzeyine paralel kalmasını sağlayarak etkin ilaçlama sağlıyor. İlaçlama kollarında standart olarak pirinç gövdeli kelepçeli meme kullanılıyor. İlaçlama kolu makinenin şasesi üzerindeki bağlantı delikleri sayesinde daha üst veya alt noktalara el ile hareket ettirilerek yükseklik ayarı yapılıyor.  İlaçlama kollarında konik meme veya plastik meme de kullanılabilir. Elektronik kumanda yardımı ile kolların aşağı, yukarı ve açılıp kapanmaları otomatik olarak kontrol ediliyor. Ayrıca elektronik  hektar sayacı kullanılabiliyor. Lusna Makine’nin üretimi sadece tarla ilaçlama makinesiyle sınırlı değil elbette. Lusna Makine süt sağım makinesinden çapa makinesine, patates ekim makinesinden gübre serpme makinesine kadar tarım sektörüne yönelik çok sayıda makine ve ekipman üretiyor. Şirketin Konya’da, 5 bin metrekaresi açık, 10 bin metrekaresi açık olmak üzere toplam 15 bin metrekare alana sahip üretim tesisi var. Bu imalat tesisinde son teknoloji CNC parkı, lazer ve plazma kesim makineleri, hidrolik ve eksantrik pres makine parkı ve robot kaynak makineleri bulunuyor.