Ceday Bilişim

 

TOPRAĞI YENİDEN KEŞFETTİ

Murat Varlıklı, şirketi Ceday Bilişim'de tarım ile teknolojiyi buluşturmayı başardı. Kendi ürettiği yazılımlarla tarımsal faaliyetlerde verimi artıran cihazlar üretti. Ceday, imzasını taşıyan ürünleri hem ithal edilenlerden üç kat ucuza mal etti hem de müşteriler için daha işlevsel hale getirerek sektöre damga vurdu

                                                                                                                              Haber: Tarık Dağlı

Genç girişimci Murat Varlıklı, 1999'da Ceday Bilişim'i kurduğunda sadece yazılım yapıyordu. 2004'te ise rakiplerinin aksine farklı bir sektöre hizmet etmeyi tercih etti. Önce özel tasarım elektronik ürünlerin üretimine yönelen şirket daha sonra ağırlığı tarımsal ürünlere verdi. Tarım araçlarına elektronik mekanizmalar ekleyen Ceday, çiftçinin traktörünün kabininden, tohumun toprağa düşüp düşmediğini, hangi arayla dikildiğini, kaç dönüm alan ektiğini ve birim maliyetini görebileceği teknolojik cihazlar üretmeye başladı.
Türkiye’de üretilmeyen ürünleri ürettiklerini söyleyen Murat Varlıklı, ürünlerinde ağırlığı tarım sektöründe toprak işleme makinelerine yönelik elektronik cihazların oluşturduğunu söylüyor. Müşterilerin ihtiyacına göre hareket eden Ceday bu doğrultuda kendi yazılımlarıyla ve cihazlarıyla neredeyse her çiftçi için ayrı bir makine icat ediyor. Varlıklı “Pnömatik hassas ekim makinesi, tohum sayacı, sulama kontrol sistemi, ön ödemeli kuyu kontrol sistemi, klimatik ve ilaçlama makinesi kontrol sistemi gibi tarımsal faaliyetlerde verimi arttırmaya yönelik cihazlar üretiyoruz. Ancak coğrafi şartlar, tarımdaki ürün çeşitliliği, kişisel beklentiler ve daha birçok farklı değişken var. Bu nedenle ürettiğimiz cihazlar ve yazılımlarımız her müşteriye göre farklılık gösterebiliyor. Bu açıdan yeni ürünler keşfetmemiz kaçınılmaz oluyor” diyor. Ceday'ın imza ürünleri arasında toprağa istenilen aralıklarla tohum bırakılmasını sağlayan Pnömatik Hassas Ekim Makinesi, tohumun tek tek toprağa düşüp düşmediğini kontrol eden Tohum Sayacı ve işlenen alanın büyüklüğünü hesaplayan Dekar Metre cihazı geliyor.

Kısa sürede 45 ülkeye ihracat yapmayı da başaran Ceday'ın yenilikçi karakterinin yanı sıra en önemli özelliği de sektördeki dışa bağımlılığı kırmış olması. Şirketin kurucusu Varlıklı : “Yurt dışından bin 500 euroya getirilen bir elektronik cihazın yerlisini 500 euroya üretiyoruz. Hem verimliliği artırıyoruz hem ithalatın önüne geçiyoruz. Amacımız KOSGEB destekleri ile ülke çapında projelere imza atmak” diyor.