İlk Yerli Türbin KOBİ’den

Değişen yasalarla sitelerin bahçesine kurulan rüzgâr türbini sayesinde, yerli üretilen elektrik, konutların enerji giderinde yüzde 20 ile 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlıyor.

Ankaralı SoyutWind, bugüne kadar ithal edilen rüzgâr türbin sistemlerinin tamamının yerli üretmeyi başardı. Yurtdışına ihracat da yapan firmanın geliştirdiği teknoloji sayesinde konut ve siteler de kendi elektriğini kendisi üretecek.
Türkiye’nin en büyük cari açık kalemleri arasında yer alan enerjiye KOBİ’lerden çözüm geldi.  SoyutWind,  bugüne kadar dışarıdan ithal edilen büyük kapasiteli rüzgâr türbinleri sistemlerini yüzde 100 yerli olarak üretmeyi başardı.  Şirket bununla da yetinmeyerek konutlarda ve sitelerde elektrik üretimini sağlayacak özerk türbin sistemleri de geliştirdi. 

Entegre Üretim Yapıyor

Türkiye’de rüzgardan elde edilen enerjinin her geçen gün arttığını belirten SoyutWind'in İş Geliştirme Müdürü Serhat Ay,  “Bu potansiyele rağmen rüzgar türbinleri uzun yıllardır Türkiye’de üretilemediği için ithal ediliyordu. Şimdi rüzgar enerji sistemlerinin tamamını yerli üretebilecek kapasiteye ulaştık” diyor. Ankara’da Kurulu tesislerinde 500 KW’lık türbinler imal ettiklerini belirten Ay, sözlerini şöyle sürdürüyor: “ Fabrikamızda rüzgâr türbini, makine dairesi, nacel, kule ve kanat imalatı yani bir rüzgâr türbininin tüm parçalarının imalatı komple yapılıyor. Fabrikada 1 KW’den 500 kW’ye kadar rüzgar türbinleri üretiliyor. Soyutwind’in yılda 1,5 MW’lık 90 türbin üretme kapasitesi bulunuyor. Firmamız, siparişten sonra 3 ay ile 9 ay arasında değişen sürelerde ürünlerin montajını gerçekleştiriyor.”

Hedef Konut ve Siteler

Rüzgâr enerjisi, sanayi ve turizm sektöründen sonra son yıllarda konut alanında da kullanılmaya başlandı. Projelendirme aşamasında proje içersinde yer alan ya da az katlı sitelerin bahçesine kurulan rüzgar türbini sayesinde üretilen elektrik, konutların enerji giderinde yüzde 20’den yüzde 50’ye varan oranda tasarruf sağlıyor. Yurtdışında oldukça yaygın olan rüzgârdan kendi elektriğini üretme işi Türkiye’de henüz birkaç konut projesinde uygulanıyor. Kısa süre içersinde yapılacak bir takım yasal düzenlemeler ile kendi elektriğini üreten sitelerin sayısı daha da artması bekleniyor.

4 Yılda Amorti Ediyor

200 konutluk bir site için 500 kW’lık bir türbin kurulması gerekiyor. Bu kurulumun maliyeti ise yaklaşık 800 bin dolar civarında seyrediyor. Yatırım kendini dört yıl içinde tamamen amorti ediyor.