Mucit KOBİ'ler

Mucit KOBİ'ler

 • Bahadır Tıbbi Alet Cihaz 21.04.2017 Bahadır Tıbbi Alet ve Cihaz, 1983’de tabanca üretimini bırakarak tıbbi alet üretimine başladı. Özellikle cerrahi el aletleri konusunda dünyanın en önemli üreticilerinden biri haline gelen firma bu sayede global bir marka olmayı başardı.
 • VİA Bilgisayar Sistemleri 06.04.2017 VİA Bilgisayar Sistemleri 2012'de kurulduktan sonra onlarca farklı yazılım ile güçlükle gerçekleştirilen projelere tek bir pratik çözüm getiren fonksiyonel yazılımlarıyla adından bahsettirdi. Şirketin geliştirdiği medya varlık yönetimi ve akıllı dershane yazılımı ise VİA'nın imza ürünleri oldu.
 • Mespa Sağlık Malzemeleri 16.03.2017 1996’da kurulan Mespa, medikal mobilya konusunda yılların tecrübesini yüksek teknoloji ve Ar-Ge ile birleştirdi. Şirketin kendi imzasını taşıyan elektronik doğum yatakları tüm dünyadaki standartları belirleyerek sektörde çığır açtı.
 • Sönmez Transformatör 14.02.2017 Yıllarca dağıtım transformatörleri üreten Sönmez, 2000’lerden sonra Ar-Ge’ye ağırlık vererek özel tip imalata başladı. Şirketin kendi imzasını taşıyan deniz tipi transformatörler ve konvertor transformatörleri dünya çapında başarı yakaladı.
 • HSC Kablo & Profil 25.01.2017 2014'te yüksek ısıya dayanıklı kablo, conta ve profil üreten şirket yenilikçi karakteri sayesinde kısa sürede büyük başarılar yakaladı. Firmanın kendi mühendisliğiyle ürettiği silikon extruder o ring conta, bu ürünün Türkiye'ye ithalatını sonlandırdığı gibi muadillerinden üstün yapısıyla dünya çapında da ses getirdi.
 • Sun-Ka Kağıt ve Karton 05.01.2017 Sun-Ka 1989’da küçük bir işletme olarak kurulduktan sonra 2002’de Türkiye’de gri karton üretimine yön veren bir marka haline geldi. Yenilikçi yapısıyla başarıyı yakalayan şirket çevreci karakteriyle de sektöre damgasını vurdu.
 • Asya Trafik Sinyalizasyon 15.12.2016 2011’de kurulan Asya Trafik Sinyalizasyon kısa sürede tamamen kendi mühendisliği ve tasarımlarını kullanarak trafik ve yol güvenliği pazarında ses getiren sistemler geliştirdi. Şirket bu sayede uluslararası pazarda kendisine yer edinirken dünya çapında bir marka olma yolunda da önemli adımlar attı.
 • Turkuaz Yatak ve Baza 20.07.2016 2012'de kurulan şirket sadece ihracat yaparken bunu başarmak için çareyi yenilikçi ürünlerde buldu. Şirketin kendi geliştirdiği sistemler ile ürettiği yatak ve bazalar yurt dışındaki büyük ses getirirken akıllı alezler ise tam manasıyla sektöre damga vurdu.
 • Saygın Savunma 28.06.2016 Saygın Savunma talaşlı imalat alanında 25 yıllık birikimin ikinci kuşak temsilcileri olarak 2014 yılında kuruldu. Yılların birikimini genç, dinamik, yenilikçi ve yüksek Ar-Ge’li üretim ile birleştiren firma, kendi imzasını taşıyan onlarca ürün geliştirdi.
 • Akka Kalıp Enjeksiyon 17.06.2016 Nazan Akıncı'nın sektörde yıllarca edindiği deneyim ile 2012'de kurduğu Akka Kalıp Enjeksiyon sektörde dünya standartlarını belirleyen bir noktaya geldi. Kadın titizliği, yüksek Ar-Ge, ileri teknoloji ve yenilikçi tasarımla ilerleyen firma ABD ve AB ülkelerinin standartlarının üzerinde geliştirdiği ürünlerle sektöre damgasını vurdu.
 • Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri 09.06.2016 Vinç sistemleri ve kaldırma ekipmanları konusunda büyük tecrübeye sahip olan Arnikon kısa sürede büyük işler başardı. Önce yerli pazarın üretim standartlarını dünya seviyesine çıkaran firma ardından kendi imzasını taşıyan VDH serisi vinç sistemleri ile dünyada söz sahibi bir marka haline geldi.
 • İzel Kimya 02.05.2016 Sentetik reçine üretimi yapan İzel Kimya, Türkiye’nin sadece alkid reçine imalatı yapan tek firması olmayı başardı. Tek ürün üzerine uzmanlaşan şirket kendi Ar-Ge’si ile su bazlı alkid üretimini geliştirerek parmakla gösterilecek bir başarıya imza attı.
 • Şallılar Kağıt 20.04.2016 Şallılar Kağıt 1986’da kurulduktan sonra 2000’lerde geri dönüşüm sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. Marmara ve Batı Karadeniz’de geniş bir atık toplama ağı kuran şirket kendi geliştirdiği sistemle atık toplama faaliyetlerini yüzde 80’e varan oranda artırarak büyük bir başarı sağladı.
 • Lucas Elektrik 11.04.2016 Lucas Elektrik, 1978’de başladığı yolculuğa bir dünya devini satın alarak ve dünyanın en iyi markalarının tercihi olan ürünler geliştirerek devam etti. Çevreci üretimi ve ürünleriyle benzersiz işlere imza atan Lucas, marş motoru ve alternatör konusunda dünyanın en iyisi olmayı başardı.
 • Berkosan 08.03.2016 1993’te kurulan Berkosan polietilen köpük üretimini Türkiye’de ilk gerçekleştiren firma oldu. Sektörün yerli lideri olan firma markalaşarak geliştirdiği yenilikçi ürünlerle dünya çapında ün kazandı. Şirket kendi geliştirdiği tasarım ve sistemlerle köpük üretiminin küresel aktörleri arasına girdi.
 • Güven Çelik 17.02.2016 Hızlı renk değiştiren mono siklonlu kabin üretiminde dünyada çığır açan Güven Çelik kısa zamanda sektörün en aranan markası haline geldi. Şirketin tamamen kendi imzasını taşıyan kabinler dünyanın en hızlı renk değiştirme süresine ulaşırken verimlilikte ise rekorları alt üst etti.
 • Oskar Makina 09.02.2016 1974’te kurulan firma Oskar Makina adıyla 1997’de hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin ilk elektrikli aracını üreten firma kendi geliştirdiği sobaların yanı sıra; yine kendi imzasını taşıyan atık parçalama makinesiyle de dünya çapında hatırı sayılır bir şöhret kazandı.
 • Keymen İlaç 23.12.2015 1973'te ecza deposu olarak kurulan firma zamanla ilaç üretimine geçti. 40 yıllık aşı deneyimini yerli Ar-Ge ile birleştirip 2015'te Türkiye'nin ilk aşı laboratuvarını kurdu. Dışa bağımlılığı kırmak için aşı üretimine başlayan firma yaptığı farklı aşılar ve panzehirler ile dünyada da ilgi gördü.
 • TST Tamsan 25.11.2015 1989 yılında kurulan Tamsan Bağlantı Elemanları A.Ş. “tst” markası ile Otomatik Rakor üretimi yapmaktadır. İlk başlarda belirli sektörler için ürün hazırlayan şirket zamanla hem üretim alanını hem de şöhretini geliştirdi. İnovasyona verdiği önemin meyvelerini toplayan firma kendi geliştirdiği fark oluşturan ürünler ile hem endüstri ayrımı yapmaksızın her alana ürün verdi hem de dünyada üretilen birçok marka ile uyumlu çalışan ürünlere imza attı.
 • Mapsis Metal 10.11.2015 2011'de kurulan Mapsis Metal alüminyum profillerinde yakaladığı başarıyı başta otomotiv ve havacılık olmak üzere birçok sektöre yaydı. Firma, kendisine has tasarımlarıyla uçaklarda yolcu koltukları için alüminyum parçaları ve uçak kabinleri için iç kısım malzemeleri üreterek dünyaca ünlü havayolu şirketlerinin ilk tercihi oldu.