Umkar Sünger

KOBİ KOBİ Türkiye’de bu ay Bursa’nın Nilüfer ilçesindeyiz. Burada faaliyet gösteren Umkar Sünger'in hem kurucusu hem de Genel Müdürü Mustafa Yücekaya ile birlikteyiz.

1) Bize kuruluş hikayenizi anlatabilir misiniz?

1998 yılında yaklaşık 540 metre kare alana tek makine ile halkın ihtiyacı olan poliüretan üzerine çalışmaya başladık. Büyük hizmetlerimizden dolayı müşteri portföyümüzü geliştirerek, 2005 yılında 4500 metre kare alana Umkar’ı kurduk.  Yüzde 85 ticari araç gruplarının, yüzde 15 ise büro mobilyalarının poliüretan ihtiyacını karşılamaktayız.  Zaman içerisinde kazanılan tecrübe ile birlikte yeni makine yatırımları ile işgücü istihdamı artırarak, 1 alçak basınçlı makine ile başlayan üretim serüveni bugün 5 yeni nesil yüksek basınçlı makine ile devam ettirmekteyiz.

2) Kuruluş aşamanızda yaşadığınız zorluklar var mı? Varsa nelerdir?

Poliüretan Türkiye de yeni olduğu için bilinen bir sistem değildi. Teknik elemana ihtiyaç duyuyorduk. Deneme yanılma yöntemi ile bazı başarılar elde ettik.  Şuanda da kendi yetiştirdiğimiz elemanlarımızla çalışmaktayız.

3) Bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Bünyemizde şuan 52 kişi çalışmaktadır. 7 kişi beyaz yakalı olarak, 45 kişi de mavi yakalı olarak çalışmaktadır.

4) İhracat yapıyor musunuz?

Üretimimizin yüzde 60’ı yerli imalata, yüzde 40’ı ise ihracata dayalıdır. İhracat yaptığımız ülkeler ise; Almanya, İsrail ve Hollanda’dır.

5) Umkar Sünger tam olarak ne üretir?

Ticari araç koltuklarının ve büro koltuklarının oturma, başlık ve sırt kısmındaki süngerlerini üretir.

6) Bankalarla işbirliğiniz oldu mu?

Bankalar hayatımızda olmazsa olmazlardandır.  Ana bankamız olarak Halkbank ile çalışmaktayız. Gereken ürün yelpazesini almaya çalışıyoruz. Halkbank ile çalışmaktan çok memnunuz.

7) Bu sektöre yeni girecek olanlara tavsiyeniz var mı?

Çok iyi çalışmalarını ve iş hayatına daha bilgili ve enerji dolu şekilde girmelerini tavsiye ederim.

Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.