TGM Kule Vinç

Yerli malı kule vinç

Mithat Doğan yıllarca İtalya’da kule vinç üretiminde çalıştı. Avrupa’da krizin patlak vermesiyle sektördeki arkadaşlarıyla birleşerek Türkiye’de daha önce hiç üretilmeyen bu araçları imal etmeye başladı. İnşaatta yükselen Türkiye’nin ithalata bağımlılığını kıran TGM Kule Vinç iki yılda yerli pazarın yüzde 40’ının ihtiyacını karşılamayı başardı.

TGM Kule Vinç- Mithat Doğan

Röportaj: Özerk IHLAMUR

Şirketinizin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

Şirketimiz 18 Kasım 2011’de İstanbul’da kuruldu. Kurduktan kısa bir süre sonra İstanbul’dan firmamızı Düzce’ye taşıdık. Hem İstanbul hem de Ankara’ya yakınlığından dolayı burayı tercih ettik.

Uzun yıllar ben ve ortaklarım Avrupa’da çalıştık ve bu sektördeydik. Yapmış olduğumuz makineler Türkiye’ye geliyordu.

Araştırmalarımız sonrasında Türkiye’de bu işi yapanın olmadığını gördük. “Bu işi Türkiye’de yapalım, yurt dışından alımların engellenmesini sağlayalım” dedik ve ülkemize geldik.  Geldikten sonra kule vinç ile ilgili Türkiye’de çok ciddi tedirginlikler vardı. İlk etapta kullanacağımız malzemelerin yerel üreticiler tarafından üretilmediğini, kule vinçte kullanılacak malzemelerin genelde kalitelerinin düşük ya da maliyetinin yüksek olduğunu gördük. Bu parçaları bulmakta zorlanıyorduk ama daha sonra istemiş olduğumuz malzemelerin tonajları yüksek olduğu için firmalar bu taleplerimize cevap verdi.  İlk yıl on iki makine ürettik. İlk etapta yerli malına karşı ciddi tedirginlikler vardı. Biz ilk yıl bunun çok ciddi zorluklarını yaşadık ama bu zorlukları aşmayı da başardık.  Makinelerimiz kullanıldıktan sonra, Türkiye’deki müteahhitler, taşeronlar, iş adamları kendi markamıza ‘en azından yerlidir’ dediler, güvendiler ve aldılar.

Avrupa’dan aldığınız bu fikirden nasıl esinlendiniz?

Ben yaklaşık on iki yıl İtalya’da kaldım ve bu sektörde çalıştım. Diğer ortaklarım da yine bu sektörde çalışmıştı.  2008-2009 Avrupa krizinden sonra oradaki işlerimiz azalmıştı.. Türkiye’nin de ciddi potansiyeli olduğunu biliyorduk.

İnşaat sektöründe olası bir daralma olursa sizin de işleriniz de yavaşlama olacağını düşünüyor musunuz?

Şu anda öyle bir şey düşünmüyoruz. Önümüzün en az 20 yılın açık olduğunu düşünüyoruz. Türkiye yurt dışından yıllık olarak 250-300 adet arası kule vinç alıyor. Biz burada sadece şu an itibariyle piyasanın yüzde 40’ına hitap edebiliyoruz. İlerleyen zamanlarda yüzde 100’ünün teminine çalışıyoruz.

İhracatınız da var mı?   

Şu anda ürettiğimiz kule vinçlerin hemen hemen yüzde 95’ini yurtiçine sattık. Çünkü Türkiye’ye halen Uzakdoğu’dan ve Avrupa’dan kule vinçler gelmekte. Bizim amacımız sadece yurt dışından gelen kalitesiz veya kaliteli fakat fiyatı yüksek vinçlerin fiyatını düşürmek… İlk hedefimiz Türkiye...

Şirketinizde kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Firmamız kurulduğunda 12 kişiydik. Şu an itibariyle 110’u geçkin bir çalışanımız var. Bugüne kadar ürettiğimiz kule vinç sayısı 90’ı geçti ve her makine üzerinde de bir tane çalışan operatör var. Ancak bu operatörler bizim kendi bünyemizde değil, satmış olduğumuz firmaların bünyesinde ve bu neticeyle de yaklaşık 200 kişi bizim sayemizde istihdam edilmiş oluyor.

TGM Kule Vinç’in geleceğe dair planları nelerdir?

Geleceğe dair temel amacımız kalıcı ve nesilden nesile giden bir marka oluşturmak… Kule vinçlerin ömürleri 25 yıl. 25 yıldan sonra bunların hurdaya atılması gerekiyor. Bu da demek oluyor ki bir kule vinci yüzyıllarca kullanmayacaksın, yaklaşık 25 yıl sonra bu vinçlerin alımı yapılacağı için bizim avantajımız oluyor.

Sattığınız vinçlere garanti ne kadar veriyorsunuz?

Sattığımız vinçleri Avrupa standartlarında üretiyoruz. Avrupa’da elektrik garantisi bir yıl, metale beş yıl veriyorlar. Türkiye’de kanun gereği elektrik aksamına iki yıl verme yükümlülüğü var ve biz bu iki yıl elektrik aksamına garanti veriyoruz, beş yıl da metal garantisi veriyoruz.

Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.