Piston Gazlı Amortisör

KALİTESİNİ KANITLADI DÜNYAYA AÇILDI

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde faaliyet gösteren Piston Gazlı Amortisör firması, kaliteli ürünleriyle dünyanın her yanına ihracat gerçekleştiriyor. Dünyada konfora yönelik ürünlerin önem kazanmasıyla birlikte işlerinin daha da büyüyeceğini düşünen şirketin hem kurucularından olan hem de Genel Müdürü Bülent Koruk, sektörde tutunmanın anahtarının kaliteli ürünler olduğunu vurguluyor.

Röportaj: Özerk Ihlamur

Piston’un kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz?

Piston Gazlı Amortisör firması 1997 yılında Türkiye’nin amortisör ihtiyacını karşılamak üzere kurulan  küçük işletmeydi.  4 kişiyle biz bu işe başladık, şu anda 125 kişiyle bu işe devam ediyoruz. 15’inci yılımıza girdik fakat kurulduğumuzdan bu yana öncelikle kalitenin en üst seviyede olması gerektiğini  ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede olması gerektiğinin bilincinde olduk ve büyük bir ivmeyle bugünlere kadar geldik.

Ürettiğiniz ürünler nerelerde kullanılıyor?

Ürettiğimiz ürünler çok çeşitli… gazlı amortisörler bunlardan biri ve şu alanlarda kullanılıyor; otomotivin tamamında, otomobillerin kaputlarında, arka bagajlarında, koltuklarında, otobüslerin yolcu koltuklarında, bagaj kapaklarında, iş makinelerinin bütün kapaklarında kullanılıyor. Ayrıca şu an yaklaşık 3 yıldır ürettiğimiz süspansiyon amortisörlerinde alt şasede kullanılan amortisörleri de üretiyoruz.  Mobilya sektörü de var…Düşünebileceğiniz her yerde amortisör bir konfor vazifesi gördüğü için her yerde amortisör kullanılıyor.

Kuruluşunuzdan bu yana yaşadığınız herhangi bir zorluk oldu mu?

Daha önce dediğimiz gibi 4 kişiyle başladık bu işe. Başladığımızda finans gücümüz çok zayıftı, elimizdeki makineler çok yetersizdi, eleman yetersizdi fakat bugün geldiğimiz nokta gerçekten iyi bir nokta. Şu anki rakiplerimiz Avrupa ve Amerika’daki rakiplerimiz.

Bankalardan herhangi bir yardım aldınız mı?

Öncelikle kendi öz sermayemizle büyümeye gayret ettik fakat organize sanayi bölgesine geçtikten sonra bankalar ile ilişkilerimiz oldu.

Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

125 kişi şu andaki mevcudumuz ve 2015’de de büyüme hedefimiz var.

Daha çok hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Şu anki en büyük ihracat bölgemiz Amerika , iyi bir partnerimiz var orada. Amerika’ya çok ciddi bir şekilde ihracatımız var. İkinci sırada Avrupa , üçüncü sırada da Asya ve diğer ülkeler var.

Yurt içi pazarlara da satışınız var sanırım…

Yurt içine de satış yapıyoruz. Perakende olarak bir alt şirketimiz var o dağıtıyor . OEM’lere Piston direk olarak biz çalışıyoruz.

Sektöre yeni girecek KOBİ’lere tavsiyeleriniz ya da önerileriniz var mı?

Öncelikle biraz önce bahsettiğim gibi kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmalılar çünkü kaliteli bir ürün yaptığınızda mutlaka insanlar gelip sizi buluyor ve tabii ki bu konuda atılımcı, girişimci olmak lazım devamlı fuarlara katılmak lazım, müşteri ziyaretleri yapmak gerekiyor, tasarım dizayn yapabilme yeteneğine sahip olmak lazım ki firmayı daha ileriye taşıyabilelim.

Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.