İsmet Öztanık

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ailemi anlatmadan kendimi ifade etmem eksik kalır. Geçmişi Siirt’e dayanan köklü bir ailenin üçüncü kuşak girişimci üyesiyim. Rahmetli buyukbabam Hasim Bey, İstanbul’a canlı hayvan getirip satan ve Siirt’e demir götürüp ticaretini yapan bir girişimciyken neredeyse 50 yıl önce gelip İstanbul’a,Persembe Pazari'na yerleşmiş.Siirt'te buzdolabi yokken buz fabrikasi kurabilmis. Dört erkek evladıyla demir çelik ve oto yedek parça işini büyütmüş. Aile olarak Talimhane bölgesinde 1991’den bu yana otel işletmeciliğinde büyüdük. Ozkaynaklarimiz ile aile uyelerimiz Istanbul'da ve Bodrum'da mulkleri bizlere ait 14 faal otel insa edip islettiler. Zamanla kardeşler yani babam ve amcalarım dosthane bir şekilde işlerini ayırdılar. Babam ve kardeşim Cenk’le birlikte otelcilik serüvenimize Avantgarde Collection markası adı altında devam ediyoruz. Demir-çelik, lojistik ve gayrimenkul geliştirme işlerimiz büyüyerek devam ediyor. Yanı sıra benim, çok değerli arkadaşlarımla birlikte internet yatırımcılığı işim var.

Şişli Terakki’yi bitirip Koç Üniversitesi’nde Uluslararasi Iliskiler okudum. Londra'da Cass Business School'da Merit derecesi ile Business Management yüksek lisansı aldım. 21 yaşından itibaren farkli sirketlerde stajyerlikten başlayarak sonrasinda kendi grubumuzda çalıştım. Bugün 28 yaşındayım ve askerlik, evlilik, çocuk sahibi olma safhalarını aşmış olarak 7 senedir günde iki tam mesailik çalışma gayreti içerisindeyim. Okul zamanından başlayan zamanla yarışma ve kredi biriktirme motivasyonumu, erken emekli olma ideali ile tüketmemeye çalışıyorum. Üçüncü nesil aile üyesi olarak büyükbabam, babam ve amcamlardan aldığım en büyük miraslar; işime tutku ile bağlılık, ahlaklı ve erdemli yöneticilik, büyüdükçe küçülmeyi bilmemi sağlayan tevazu oldu. 

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Çok zor koşullarda iş yapıp büyük bir gruba dönüşen bir aile geleneğinin içine doğdum. Bugün dört kardeşin sahip olduğu otel sayısı 14. İyi bir eğitim alırken, yarınlarda daha güçlü olabilmek adına fikir biriktirdim. Dinlemeyi, öğrenmeyi, ders çıkarmayı, tecrübe etmeyi çok seven bir karakterim var. Grubumuzun içinde çalışırken zayıf ve güçlü yönleri kendimce teşhis ettim. Bugünlerin moda deyimiyle aile işletmemizin SWOT analizini yaparken, çevremdeki başarılı örnekleri çokça inceleme şansım oldu. Yüksek lisans bitirme tezim, aile işletmelerinin jenerasyonlar arasi yonetimin delegasyonunda ayakta kalışı ya da yıkılışının sebepleri üzerineydi. Sonuçta iş hayatına girerken ilk adımı aile şirketinde attım.

Aile şirketleri bütün üyelerinin kolektif biçimde birlikte verimliliğinin sağlanabilmesinin en zor ve kompleks olduğu yapılardır. Çünkü kan bağı fertlere kurum içerisinde uğruna emek vermeden kazanılmış hak ve yetkiler sağlayabilir. Bu durum içeride senelerce mücadele eden, kurumu kendi işletmesi gibi benimseyen kişileri demotive eder, varlığını sorgulamasına sebep olur. Aynı zamanda aile içinden veya genç profesyonellerden bünyeye yeni dahil olacak adayların kariyer planlamasında aşılamaz bir duvar hissiyatı verir. Bu nedenlerle yolumuza dosthane bir ayrılıkla devam etme kararı verdik. Bugün çatı şirketimiz Lucis Global’de babam Lütfi Bey ve kardeşim Cenk’le büyük bir uyum içinde çalışıyoruz. 

Birçok başarılı hamle gerçekleştirdiniz. Bu yolda ilerlerken bir genç olarak neler yaşadınız?

En büyük bireysel başarım, daha 22.5 yaşındayken isim babalığından marka standartlarına kadar her aşamada tasarımını yaptığım Avantgarde Collection markası diyebilirim. Bugün bu isim altında Levent, Taksim ve Yalıkavak’ta üç otelimiz var. Ayni cati markamiz icerisinde Ace Restaurant,Avantgarde Catering ve Mejor Costa markalari diger istiraklerimiz. Övünç duyduğum bir başka girişim ise, dostlarımla birlikte 2012’de kurduğumuz ve daha iki yılı dolmadan değerini 40’a katlayan e-ticaret sitemiz Lidyana.com. Bu yolda ilerlerken, parlak fikirlerin, iyi niyetin, tevazunun ve çok çalışmanın daima takdir ve karşılık gördüğünü gördüm. Elbette bazen hayalperestilkle, zor kazanılan paraları kolay harcamakla eleştirilebilirsiniz ama hedefe inancınız tamsa ve çok gayret ediyorsanız bunlar sizi demotive etmiyor.

Neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Otelcilik ve demir-çelik aile işimiz. Biz bu işte yolcu değil, hancıyız. Avantgarde Collection markasını, uluslararası bir otel işletmecisi haline getirme hedefi çok büyük bir meydan okuma. Bizi gerçekten çok heyecanlandırıyor. E- ticaret işinde ise pek çok girişim para kazanmamasına rağmen ben büyük bir potansiyel ve gelecek görüyorum. Lidyana.com’da bunu simdilik başardık. Son senede mavikep.com adı altında e-eğitim konusunda bir girişimimiz var. Ailenin girişimci genetiği, aldığım eğitim ve tabii ki restless diye tanımlayabileceğim yerinde duramayan karakterim, beni bulunduğum noktaya getirdi. Her şey yolunda gidiyor ve ben bulunduğum pozisyondan çok mutluyum. Mutlu olduğunuz işleri yapabilmek büyük bir lütuf ve şans.

Önemli genç girişimcilerinden sayılırsınız. Sizi bu yola iten, cesaretlendiren neydi?

Türkiye, girişimci sayısı açısından henüz çok ileri gidememiş bir ülke. Genç bir nüfusumuz, hızla büyüyen bir ekonomimiz ve bu coğrafyada giderek parlayan bir konumumuz var. Benim girişimci olmamda aile genetiğinin büyük etkisi var ama inanıyorum ki, bir memur çocuğu olarak doğsaydım da girişimci olmak isterdim. Bunun, hayata bakışla ilgisi büyük. Ben, bireysel yeteneğin, gerçekten emek verilerek yapılan işlerin, parlak fikirlerin ve organizasyon kabiliyetinin mutlaka hedefe ulaşacağına inanırım. Bugüne kadar içinde bulunduğum işlerin tamamında bu retorik hakim oldu. Daha üst perdeden bakarsak, ülkemizde girişimciliğin geleceğinin parlak olduğunu söylememiz lazım.

Genç iş adamı olmanın zorlukları neler, iş hayatında zorlandınız mı, ya da genç olmanın avantajlarını gördünüz mü?

Genç yaşta işe başlamanın pek tabi ki artıları da, eksileri de mevcut. Artıları günün 25 saat olmasını isteyebilecek kadar kondisyonunuz mevcut. Zorluklara karşı limitsiz direnç gösterebiliyorsunuz. Daha sabırlı ve planlı biçimde networking yapabiliyorsunuz.

Eksisi ise tabi ki ilk etapta ciddiye alınmak için uzunca girizgahlarla konusmaya başlayabiliyorsunuz. Ülkemizde bilhassa önyargılar, dış görünüş, kişileri ilk etapta birbirinden ayırırken önemli etkenler.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Şu ana kadar tam tatmin sağladığımı söyleyebilirim. Ancak gidecek yolumuz uzun. Avantgarde Collection’ı küresel bir service provider yapmak arzusundayız. 2016 yılına kadar İstanbul’da üç yeni otel açmayı planlıyoruz. Levent otelimizin içindeki Ace restoranımızı ayrı bir marka olarak yaygınlaştırma hayalini kuruyoruz. Nişantaşı’nda Rumeli Caddesi'nde bize ait arazide bir rezidans projesini hayata geçirmek üzere çalışıyoruz. E-ticaret işini yayarak büyütmeyi istiyoruz. Her şeyden öte, yaptığımız işin en iyi yapanı olma idealini taşıyoruz. Riski çeşitlendirirken prestij yatırımı yapmak gibi bir gayemiz kesinlikle söz konusu değil. Öncelik, fizibilite rasyosunda.

Kredilerle aranız nasıl?

Aile yatırım geleneğimizde, otel yatırımları bacağında, kredi kullanmak neredeyse hiç yok. Demir-Çelik sektöründe ise dış ticaretin gereklerini yerine getiriyoruz.

Bankacılar seviyor mu sizi?

Karşılıklı olarak birbirlerimize sevgi ve saygımız var. Bankalar piyasalarda bir şirketin itibarını ve iş etiğini doğru anlatmasında en önemli araçlardır. Sadık müşterilerde bankaların hayat döngüsünde sac ayağı vazifesi görür.

Genç girişimcilere/ genç iş adamlarına öneriniz nelerdir?

Genç meslektaşlarıma naçizane tavsiyem rahmetli büyükbabamın dediği gibi, havadaki kartaldan ise cepteki serçeyi yeğlesinler. Denemekten, hata yapmaktan korkmasınlar. Fakat hatayı da tekrarlama lüksüne sahip olduklarını düşünmesinler.

Son olarak etraflarındaki dostluklarını, arkadaşlıklarını sağlam işbirlikleri üzerine temellendirsinler. Bu maddiyatçı bir yaklaşım değildir. Değer yaratmak sadece para kazanmak üzerine değildir. Bir ideal uğrunda mücadele edecekleri network'lerin peşinde mesai harcasınlar.