Grensan Matbaa

KOBİ KOBİ Türkiye de bu ay İstanbul’un Bağcılar ilçesindeyiz. Erna Sitesi’nde faaliyet gösteren Grensan Matbaa’nın kurucusu Hasan Kuruten ile birlikteyiz.

1) Bize kuruluş hikayenizi anlatabilir misiniz ?

Firmamızı 1977 yılında iki arkadaş ortak olarak kurduk.  Maddi sıkıntılarımızdan dolayı sadece ikimiz çalışıyorduk ve başka bir çalışan alamıyorduk. 1983 yılında ortaklıktan ayrıldık, ben firmada kaldım ve 1994 yılında firmamızı şirketleştirdim.  2000 yılında 2. firmamız olan Grenmat Matbaa Makineleri’ni kurduk.  2010 yılında da 3. Şirketimiz olan Libra Grafik’i kurduk.  Libra Grafik yurt dışında temsilcimizdir, ürünlerimiz salt malzeme olarak satılmamaktadır, proforma olarak verilmektedir. Grensan Matbaa’ da ise dijital makine ve baskı öncesi makine satılmaktadır.  Aynı zamanda eğitim de verilmektedir.  Matbaanın her dalında bulunduk ve bu noktaya kadar geldik. Bu firmamızda 27 çalışanımızla birlikte aile şirketi gibi çalışmaktayız.

2) Kuruluş aşamanızda yaşadığınız zorluklar var mı? Varsa nelerdir?

1970’li yıllarda ekonomik sıkıntılardan dolayı zorluklar yaşadık. 1980’li yıllarda da ekonomik anlamda zorluklar yaşadık. Mülklerimiz bizimdir. Oğlumla birlikte iyi bir yönetim gösterdiğimizi düşünüyorum.

3) Kaç ülkeye ihracatınız var ?

Irak, İran, Suriye, Azerbaycan, Türkmenistan ve Gürcistan'a olmak üzere toplam 6 ülkeye ihracat yapmaktayız.

4) Bünyenizde kaç kişi çalışıyor? Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

27 Kişi çalışmaktadır.

5) Geleceğe dair herhangi bir yatırımınız veya projeniz var mı?

Var tabi ki. Buradaki iş yerlerinin şehir dışına taşınacağı için yeni hedefimiz İstanbul dışında merkez bir bina yaparak tüm firmaları oraya toplayacağız.  Yeni meslek ve teknolojilere yatırım yaparak bu alanlara açılmak istiyoruz. 39 yıldır matbaa piyasası içersindeyiz ve hedeflerimiz her zaman var.

6) Bankalarla iş birliğiniz oldu mu?

Evet var. Halkbank ile çalışıyoruz ve son derece memnunuz. Yeni proje ve yatırım yapacağımız zaman her türlü destek alabiliyoruz.  Uygun krediler kullandırılıyor ve uygun kredi bulduklarında mutlaka bizimle iletişime geçiyorlar. Çok memnunuz ve destekledikleri için kendilerine çok teşekkür ediyoruz..

7) Sizin gibi başarılı bir KOBİ’nin bu sektöre yeni girecek olanlara önerileri ya da tavsiyeleri nelerdir?

Tavsiyelerim tabi ki de var. Çok çalışmak ve dürüst olmak. Devlete, çalıştığınız yere sorumlu olup, özellikle çalışanlarınızı ön planda tuttuğunuz zaman hiçbir problem yaşamazsınız.