GETA Mühendislik

KOBİ KOBİ Türkiye’de bu ay İstanbul’un Okmeydanı ilçesindeyiz. Burada faaliyet gösteren GETA Mühendislik; kaliteli ve ekonomik çözümler üretme düşüncesiyle doğru projeler hedefliyor.

Röportaj: Hazal Şenol

1) Bize kuruluş hikayenizi anlatabilir misiniz ?

GETA Mühendislik 2004 yılında kuruldu. Bunun öncesinde de benim 10 yıllık profesyonel geçmişim vardı. 10 yılın sonunda kendi işimizi kurmak amacıyla bu işe başladık. Bu yıl 11. senemiz ve bu şekilde devam etmekteyiz.

2) Kuruluş aşamanızda yaşadığınız zorluklar var mı? Varsa nelerdir?

Kuruluş aşamasında baya zorluk yaşadık. Müşteri portföyü konusunda yaşadığımız zorluklar var. Eski çalıştığımız yerlerle devam etmek ve onların müşterilerini yeni müşteri kazanma konusunda problemler yaşadık.  Kuruluşta bazı konuları bilememizden de sıkıntılarımız oldu. Ama sonunda danışman ve yardımcı arkadaşlarımızla bu problemlerimizi çözdük.

3) Bünyenizde kaç kişi çalışıyor? Kaç kişi istihdam ediyorsunuz?

Hizmet sektöründe olduğumuz için dönemsel değişiklik göstermektedir. Kasım ayında 90 kişinin üzerinde çalışanımız vardı. Şimdi 38 kişi çalışmaktayız.

4) Geleceğe dair herhangi bir yatırımınız veya projeniz var mı?

GETA Mühendislik firması ve daha çok endüstriyel tesislere elektrik taahhüt işleri yapıyoruz.  Hedeflerimiz arasında bir enerji yatırımı var. Urfa bölgesinde bir Güneş Enerji Sistemi ( GES ) projesi düşünüyoruz. Ayrıca perakende sektöründe de iş yapmayı düşünüyoruz.

5)  Yaptığınız projelerden bahsedebilir misiniz?

Firmamız endüstriyel ve ticari yapılara elektrik tesisat uygulama işi yapmaktadır. Mümkün olduğu kadar endüstriyel tesislerde firmalara doğru çözüm üreten ve işletme maliyetini düşüren tesisatlar oluşturmaya çalışıyoruz. Daha çok Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki müşteri portföyü ile çalışmayı hedefliyoruz.  Ticari yapılarda da otel ve iş merkezleriyle çalışmalarımız bulunmaktadır. Konut sektöründe de çok tecrübeli olmasak da çalışmalarımız devam ediyor.

6) Bankalarla işbirliğiniz oldu mu?

Taahhüt sektöründe bankalardan en büyük ihtiyacımız teminat mektuplarında olmaktadır. Bu konuda Halkbank’tan çok faydalandık. 2009 yılından beri Halkbank’tan değişik para birimlerinde çok ciddi teminat mektupları aldık. Hem oranlar hem de alım aşamasındaki işlemlerde bize çok yardımcı ve yönlendirici oldular.

7) Sizin gibi başarılı bir KOBİ’nin bu sektöre yeni girecek olanlara önerileri ya da tavsiyeleri nelerdir?

Mümkün olduğu kadar kaliteden ödün vermemelerini öneriyoruz. Doğru işe doğru çözümler üretmelerini tavsiye etmekteyiz. Fazla maliyet her zaman ürünün kaliteli olduğu anlamına gelmez. Müşterinizin ihtiyacı olmayan bir ürünü satmaya çabalamamak lazım. Müşterilerin gerçek ihtiyacını belirleyerek, ona uygun çözüm üretmelerini öneririm.

Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.