Eren Çelik

Raftürk Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Eren: ‘Halkbank bize çok değer kattı’

Halkbank’tan aldığı Enerji Verimliliği Kredisi ile Marmara Bölgesi’nde kendi enerjisini kendi üreten ilk fabrikayı hayata geçiren Raftürk’ün Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Eren’le başarılı meslek yaşamının satır başlarını konuştuk.

İş yaşamınıza nasıl başladınız?

1974’te Kastamonu Şenpazar’dan çıkıp geldik. Büyüğümüz, ağabeyimiz İstanbul’daydı, bu meslekle uğraşıyordu. Biz de geldik, aynı firmada çalıştık. 1980’de Tahtakale’de bu işe al-sat, yaptır-sat’la başladık. Bu arada Tahtakale’de üç kere yer değiştirdik. Tahtakale esnafıyla haşır neşir olduk. Sonra 90’da Bayrampaşa’da depolar tuttuk, plastik bahçe mobilyalarının bayiliğini yaptık. Ufak ufak devam ettik. Biz bu cıvatalı çelik rafı al-sat, yap-sat ve montajından gelmeyiz.

Nereden geldi aklınıza bu piyasaya girmek?

1974’te iş bulmak gayesi ile İstanbul’a geldiğimde, ağabeyimiz raf işinde çalışıyordu. Ben de orada bu işin çıraklığını, hamallığını, montajını yaptım.

Yani bir nevi mutfaktan geliyorsunuz aslında…

Evet. 2005 yılında Şam’da fuara katıldım ilk defa. Savaştan sonra bir de Saraybosna’da da bir fuara katıldım. Orada insanlar benden hep metal üretim malzemeleri istediler, ben de ‘Gelin Türkiye’de size yardımcı oluruz” dedim. Ama fuarın ikinci gününden sonra korktum; insanlar bende metal var diye gelecek ben onlara ahşap göstereceğim çünkü o zamanlar ahşap imalatım yoğundu. Böylece orada karar verdim metale yatırım yapmaya. Bayrampaşa’da bir binamız vardı, onun bodrumunda az az başladım metale. Sonra alt sokakta bir bina daha satın aldım, olmadı yanına bir bina daha yaptım derken…

İşler ilerliyor tabii…

İlerliyor tabii. Bu sefer metalde bir yol açmaya başladık. Saraybosna’da bize ‘Gel burada ortak fabrika kuralım’ demişlerdi, ben yurtdışına cesaret edemeyen biriyim. Ortaklığı denetlemek zor olacağı için, bu tekliflere sıcak bakmadım.

Bayrampaşa’dan bu fabrikaya geliş nasıl oldu peki? Artık orası da mı yetmemeye başladı imalata?

Tabii. 2005-2006’da metale iyice yoğunlaştık. Orada komple 6 bin 500 metrekare yerimiz oldu ama bir türlü sığamıyorduk. Artık yer aramaya başlamıştım, 2007’nin sonunda 2008’de… Buraya, Kocaeli Dilovası’na da Kemal Akar diye bir hemşerimiz var onun sayesinde geldim. İki ayda bir geliyorum, bakıyorum, ne işim var burada çok uzak diyorum… Bir daha geliyorum derken 2008’in sonunda nasip oldu, kriz döneminde Halkbank’tan aldığım kredi ile aldım burayı.

Halkbank’tan bu yatırımlarınız için kredi aldınız. Şu anda geldiğiniz konum itibariyle Halkbank size neler kattı?

Halkbank, bize çok değer kattı. Bayrampaşa’dayken 80-100 kişi çalıştırıyorduk bir anda 170 kişiye çıkarttı bizi. İş kapasitemizi arttırdı. Hem Türkiye hem yurtdışında bizi bilip duyan insanların hepsi bize yerimizin büyüklüğünden, konumumuzdan dolayı itibar ettiler ve şu anda çok şükür bayağı bir ihracat yapıyoruz.

Başarılı bir işadamısınız ve iş yaşamınızda global ekonominin gereksinimi olan yatırımlarınızı da krediyle desteklediniz. Halkbank’ın önce KOBİ destek kredisinden sonra da bu fabrika için Enerji Verimliliği Kredisi’nden faydalandınız. Bu kredi size ne sağladı, Raftürk’e ne kattı?

Beş senedir bir Raftürk markamız var zaten ama Halkbank, Raftürk’ü daha da markalaştırdı. Kendi enerjisini kendisi üretip hem doğaya hem kendisine fayda sağlıyor fabrikamız.

Buradaki fabrika Yenilenebilir Enerji Kredisi doğrultusunda kendi enerjisini kendisi üretiyor, doğru mudur?

Aynen. Bir de ülkemiz adına ilk örneği biz yapıyoruz, bunu yaptırmaya kimse cesaret edemedi. Marmara bölgesinde kendi enerjisini üreten ilk fabrikayız ve şu anda bir sürü sanayici arkadaşlarımız bunu yaptırmak için hep bizi örnek görüyor.

KOBİ’lere tavsiyeleriniz neler?

Bankaların verdiği kredileri kendilerininmiş gibi düşünmemeliler. Kazançlarını işlerine yatırmalarını öneriyorum. Kullandıkları kredinin krediyi kendi sermayeleri gibi görerek işletmenin dışına para çıkartmamalarını tavsiye ederim. Başka iş kolları ile değil, kendi uzmanlaştıkları iş kolunda uzmanlaşmalı ve büyümeliler. 

Bu keyifli sohbetin video-haberini buradan izleyebilirsiniz.