Elite Naturel

KOBİ KOBİ Türkiye için bu ay Ankara, Söğütözü’ndeyiz. Konuğumuz Elite Naturel İçecek Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Eşmekaya.

İsterseniz ilkönce kuruluş hikayenizle başlayalım...

Ben 1970 Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunuyum. 70’ten 75’e kadar serbest mali müşavirlik yaptım. 75 senesinden itibaren içecek sanayi kolunda çalışmaya başladım. Önce bayilik alarak çalışmaya başladık. Daha sonra Ankara gazozlarının fabrikasını kurduk. 94 yılına kadar o fabrikayı devam ettirdik. Daha sonra 1998 yılında Elite Naturel İçecek Sanayi’ni kurduk.

Şu anda dünyanın sayılı organik üreticileri arasına girmiş durumdayız. Dünyada bizim gibi direkt kendi çiftçileri olan, kendi meyvesini üretip, bunu sıkıp, sıkıldığı halde dolduran dünyada 5 tane firma var. Bu 5 firmadan birisi biziz. Bu Türkiye için iyi bir şey. Bir başka açıdan da dünyada ilk olma özelliğimiz var. Bu da AB, Amerika, Japonya, Kore, Kanada ve Çin sertifikası olan dünyada tek firma biziz. O da bizim için büyük bir gurur kaynağı.

Bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Şu anda 50 kişi çalışıyor. Ama bizim asıl gücümüz 7500’e yakın üreticimiz var. Her aileyi 4 kişi sayarsanız 30 bin kişi gibi bir geniş ailemiz var.

İhracat yapıyorsunuz herhalde…

Satışımızın yüzde 80’i ihracattan oluşmaktadır. 32 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatı sürdürebilmemiz için elbette çok çalışmamız gerekiyor. İnovasyon çalışmaları gerekiyor, yeni ürünler üretmemiz gerekiyor. Bu bakımdan AR-GE çalışmalarımız çok fazla. İyi bir laboratuvarımız var. O laboratuvarımızda geniş çaplı AR-GE çalışmaları yapıyoruz.

Bahsettiğiniz şeyler mutlaka büyük yatırım gerektiriyor? Bankalarla iş birliğiniz var mı?

Bankalarla iş birliğimiz var. En büyük iş birliğimiz de Halkbank ile.  Fabrikanın kurulma aşamasında ve işletme sermayesi noktasında bize çok yardımcı oldular.  Bir yıl ödemesiz 5 yıl vadeli olarak, 2,5 milyon avroluk bir kaynak tahsis ettiler bize. Bu da bizim hareket noktalarımızdan birisi oldu. Bir başka olumlu yanı da senede aşağı yukarı 3 milyon TL’lik yatırım yapıyorduk. Ve 6 sene hiç organik meyve üretim yapmadan 18-20 milyon liralık yatırım yaptık. Ancak ondan sonra ürün almaya başladık. Sermayemiz bu konuda yetmedi. Yine bankalardan kredi olarak yardım aldık. Bu şekilde 2014 yılına kadar yatırımlarımıza devam ettik. 2015’te o yatırım safhasını kapatmış olduk.

Başarılı bir KOBİ olarak sektöre yeni gireceklere tavsiyeleriniz neler olur?

Sağlam girsinler diye düşünürüm. Hayalci davranmasınlar. Önce ufak çapta başlayıp denemeleri yaparak devam etsinler. Türkiye’de yapılan yanlış bence şu: biraz hayalci bir tarzda yatırıma başlanıyor, belirli bir noktaya geliyor sonra tıkanıyor. Bankalar da kredileri teminat isteyerek verdikleri için bu kuruluşlar o teminatları veremiyorlar. Veremedikleri için yatırımlar yarım kalıyor.

Röportajımızın video haberine buradan ulaşabilirsiniz.