17 Şubat Güne Başlarken

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 13,5860 liradan, avro 15,4250 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 13,5840 liradan alınan dolar 13,5860 liradan satılıyor. 15,4230 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 15,4250 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 13,6230 lira, avronun satış fiyatı ise 15,4660 lira olmuştu.

Altının onsu 1.861,85 dolar

Altının onsu, uluslararası piyasalarda 1.861,85 dolardan işlem görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası'nda standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre 0,20 kayıpla 814 bin liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 13,6059 lira, satışta 13,6604 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 13,5937 lira, satışta 13,6482 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 20 Eylül 2023 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 20,05'ten, bileşik getirisi de yüzde 21,06'dan gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, avro/dolar paritesi 1,1370, sterlin/dolar paritesi 1,3577, dolar/yen paritesi de 115,50 düzeyinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 1,87 yükselişle 93,45 dolardan işlem görüyor.

Borsa dün günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,16 değer kazancıyla 2.041,43 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3,26 puan artarken, toplam işlem hacmi 24,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,17 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,78 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,49 ile orman,kağıt,basım, en çok gerileyen ise yüzde 3,61 ile turizm oldu.

Analist yorumu

Analistler, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin haber akışının yakından izlenmeye devam edileceğini, tansiyon azalsa da risklerin hala masada olduğunu belirterek, yatırımcıların temkinli hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ocak ayına ilişkin toplantı tutanaklarının takip edileceğini aktaran analistler, yurt içinde yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise Avrupa Merkez Başkanı (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını dile getirdi.

Veri gündeminde yurt dışında Japonya'da dış ticaret dengesi, ABD'de haftalık işsizlik başvuruları, konut başlangıçları ve inşaat izinleri verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.990 puanın destek, 2.090 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14'te sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

Yurt içi piyasalar TCMB'nin faiz kararını bekliyor

Küresel piyasalarda, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin çelişkili açıklamalar ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanaklarının korkulandan daha şahin bir tablo ortaya koymamasının ardından karışık bir seyir izlenirken, bugün yurt içinde gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın, tatbikatlar kapsamında görevlerini tamamlayan bazı askeri birliklerin bağlı bulundukları üslere dönmeye başladıklarını duyurmasına karşın, ABD ve NATO'nun aksini belirten açıklamalar yapması jeopolitik risklerin gündemin odağında kalmasına neden oluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna sınırından askerlerini çekmediğini, aksine kritik unsurları sınıra doğru hareket ettirdiğini belirtirken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Rus askeri yığınağının sürdüğünü söyledi. Bu açıklamalar karşısında Rusya, Batı ülkelerine "histeriyi kışkırtmaktan vazgeçme" çağrısı yaptı.

Gelişmeler sonrası küresel piyasalarda risk algısının negatife döndüğü gözlenirken, dün 90,3 dolardan kapanan Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 1,2'lik artışla 91,5 dolardan işlem görüyor.

Merkez bankalarının para politikalarına yönelik adımları da piyasaların odağında kalmaya devam ederken, dün açıklanan Fed'in 25-26 Ocak'ta düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları, bankanın faiz oranını artırmaya ve bilançosunu yakında küçültmeye hazır olduğunu gösterdi. Banka yetkililerinin enflasyona ilişkin riskleri yukarı yönlü gördüğünü ve para politikasında sıkılaşma zamanı geldiği konusunda hemfikir olduğunu ortaya koyan tutanaklarda, "Üyelerin çoğu, enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi halinde Komite'nin politika desteğini şu anda tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde kaldırmasının uygun olacağını belirtti." ifadesi yer aldı.

Tutanakların, Fed Başkanı Jerome Powell'ın yönlendirmeleriyle uyumlu olması ve beklenenden daha "şahin" bir görünüm ortaya koymamasının ardından, tahvil piyasasında Fed'in martta 50 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 35 seviyelerine geriledi. Bankanın, ilkini mart ayında olmak üzere yıl genelinde toplamda 150 baz puanlık faiz artırımına gitmesi bekleniyor.

Jeopolitik risklere ilişkin fiyatlamaların negatife dönmesiyle dün gün içinde sert düşen New York borsasında kayıplar, Fed toplantı tutanakları ve beklentilerin üzerinde gelen verilerle kısmen telafi edildi. Dow Jones endeksi yüzde 0,16 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 gerilerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,09 yükseldi. Dolar endeksi dün yüzde 0,3'lük düşüşle 95,7 seviyelerinden günü tamamlamasının ardından bugün yatay seyrediyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,98 seviyelerine geriledi.

Avrupa tarafında Rusya-Ukrayna krizine ilişkin haber akışı pay piyasalarına yön veren temel faktör olmaya devam ederken, Batılı ülkelerin Rusya'ya yaptırım uygulamaları halinde enerji fiyatlarında yaşanacak olası artışlar sektör hisselerinde dalgalanmalara yol açtı. Konuya ilişkin fiyatlamaların, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderlerinin Rusya konusunda bugün Brüksel'de yapacağı gayriresmi toplantıyla yeniden şekillenebileceği belirtilirken, para politikaları tarafında Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yıl içinde faiz artırımına gitmesinin mümkün olduğunu belirten banka üyeleri arasına Martins Kazaks'ın da eklenmesiyle ECB Başkanı Christine Lagarde'ın bugün yapacağı açıklamaların önemi arttı.

Bu gelişmelerle dün Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,28, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi dün yüzde 0,2'lik artışla 1,1382'den kapanmasının ardından bugün 1,1350 seviyelerine geriledi.

Asya tarafında, Japonya'da para politikalarına ilişkin tartışmalar, Çin'de demir cevheri fiyatlarında yaşanan düşüş ve bölge genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayıları, pay piyasalarında bugünkü fiyatlamalara yön veren gelişmeler olarak öne çıktı. Japonya'da ihracat ocakta yıllık yüzde 9,6 artarak beklentilerin altında kalırken, kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8 geriledi, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yatay seyretti, Güney Kore'de Kospi endeksi ise yüzde 0,5 yükseldi.

Yurt içinde ise dün Borsa İstanbul'da dalgalı bir seyir izlenmesine karşın pozitif görünümün korunması dikkati çekerken, BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,16 artışla 2.041,43 puandan tamamladı. Dolar/TL, son dönemdeki yatay seyrini sürdürerek dün 13,5949'dan kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,5880 seviyelerinde bulunuyor.

Analistler, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin haber akışının gündemin odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, para politikaları tarafında ise bugün G20 finans liderlerinin bir araya geleceği zirvenin yanı sıra ECB Başkanı Lagarde'ın açıklamalarının takip edileceğini söyledi.

Yurt içinde ise TCMB Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz kararının beklendiğini aktaran analistler, veri gündeminde ise ABD'de haftalık işsizlik başvuruları ve konut başlangıçlarının öne çıktığını ifade etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.990 puanın destek, 2.090 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin tamamı, politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

14.00 Türkiye, TCMB faiz kararı

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

16.30 ABD, ocak ayı konut başlangıçları

16.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

16.30 ABD, şubat ayı Philadelpia Fed İmalat Endeksi