15 Şubat Güne Başlarken

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 13,5850 liradan, avro 15,3820 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 13,5830 liradan alınan dolar 13,5850 liradan satılıyor. 15,3800 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 15,3820 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 13,5530 lira, avronun satış fiyatı ise 15,3340 lira olmuştu.

Borsa dün günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,39 değer kaybıyla 2.001,94 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 49,11 puan azalırken, toplam işlem hacmi 34 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,52 ve holding endeksi yüzde 1,94 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 3,17 ile turizm, en çok kaybettiren ise yüzde 4,63 ile inşaat oldu.

Altının onsu 1.865,00 dolar

​​​​​​​Altının onsu, uluslararası piyasalarda 1.865,00 dolardan işlem görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası'nda standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre 0,8 kazançla 800 bin liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 13,5284 lira, satışta 13,5826 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 13,4839 lira, satışta 13,5379 lira olarak belirlemişti.

Uluslararası piyasalarda, avro/dolar paritesi 1,1300, sterlin/dolar paritesi 1,3520, dolar/yen paritesi de 115,6 düzeyinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 1,1 azalışla 92,8 dolardan işlem görüyor.

Analist yorumu

Analistler, artan jeopolitik risklerle küresel pay piyasalarında negatif bir seyir izlendiğini ifade ederek, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin haber akışının gündemin üst sıralarında kalmaya devam ettiğini söyledi.

Yurt içinde, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin bilanço açıklamalarının devam etmesiyle hisse bazlı hareketliliklerin öne çıkabileceğini aktaran analistler, yarın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirtti.

Veri gündeminde yurt içinde bütçe dengesi, yurt dışında ise ABD'de ÜFE, Avro Bölgesi ve Japonya'da büyüme, Almanya'da Zew endekslerinin öne çıkacağını ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.990 puanın destek, 2.090 puanın direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Küresel piyasalarda satış ağırlıklı seyir sürüyor

Küresel piyasalarda, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilimin etkisiyle satış ağırlıklı seyir devam ederken, jeopolitik risklere ilişkin haber akışının yanı sıra yoğunlaşan veri gündeminin bugünkü fiyatlamalarda etkili olması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Ukrayna'da artan güvenlik endişeleri nedeniyle Kiev'deki elçilik operasyonlarını geçici olarak Lviv kentine taşıdıklarını açıkladı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise sosyal medyadan paylaştığı video mesaj ile Rusya'nın Ukrayna'ya saldıracağı gün olarak iddia edilen 16 Şubat'ı "Birlik Günü" adıyla resmi tatil ilan etti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını artırdığını ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in işgale henüz nihai karar verdiğine inanmadıklarını belirtirken, G-7 ülkelerinin maliye bakanları Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi halinde ağır ekonomik sonuçlar doğuracak yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

İki ülke arasındaki gerilimin artmasıyla petrol fiyatlarındaki yükseliş de hız kazandı. Brent petrolün varili, dün 95,4 dolarla Ekim 2014'ten bu yana en yüksek seviyeyi görürken, bugün 94,2 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Emtia fiyatlarındaki hızlı yükseliş, halihazırda artan enflasyon baskıları karşısında şahinleşen merkez bankalarının para politikalarına yönelik belirsizlikleri de beraberinde getirirken, tahvil piyasasında geçen hafta yüzde 90'ı aşan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mart ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 60'ın altına indi.

Öte yandan dün St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bankanın enflasyonla daha agresif bir şekilde mücadele etmesi gerektiğini belirterek, son verilerin enflasyonun hızlanmakta olduğuna işaret ettiğini söyledi. Önden yüklemeli faiz artışı yapılması gerektiğini vurgulayan Bullard, verilere tepki verilmesi gerektiğini ve bunun piyasalarda tahribata neden olmadan yapabileceğine inandığını dile getirdi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,49 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,38 değer kaybetti, Nasdaq endeksi ise yatay seyretti. Dolar endeksi dün 96,4 ile yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesini görmesinin ardından bugün 96,2 seviyelerinde hareket ediyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise dün analistlerin kritik eşik olarak nitelendirdikleri yüzde 2'nin hemen üzerinden kapanmasının ardından bugün yüzde 1,98 seviyesinde bulunuyor.

Avrupa'da artan jeopolitik gerilim ve bu paralelde artan enerji fiyatları gündemin odağında kalmaya devam ederken, mart vadeli kontratlarda doğal gaz fiyatı 88 avroya kadar yükselmesinin ardından bugün 79 avro düzeyinde dengelendi.

Dün Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi'nde enflasyonun yakın gelecekte yüksek kalacağını belirterek, "Enerji fiyatları, enflasyondaki artışın ana nedeni olmaya devam ediyor. Net varlık alımlarımız bitmeden faiz artırımı yapılmayacak. Politikamızda yapılacak herhangi bir ayarlama aşamalı olacak. ECB'nin ne yapıp ne yapamayacağı konusunda açık olması gerek." ifadelerini kullandı.

Bu gelişmelerle dün Avrupa pay piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,69, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 2,02 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,27 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi dün 1,1280'e kadar gerileyerek son 12 günün en düşük seviyesini görmesinin ardından bugün yüzde 0,2'lik değer kazancıyla 1,1320 seviyelerinden işlem görüyor.

Asya tarafında, jeopolitik gerilimler ve artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayıları pay piyasalarını baskılamaya devam ederken, Japonya'da bugün açıklanan verilere göre, ülke ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,3 büyüdü. Japonya'nın büyümesi, son çeyrekte yıllık bazda ise yüzde 5,4 ile beklentilerin altında kaldı. Verinin ardından kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,9 değer kaybetti, Çin'de Şanghay bileşik endeks ise yüzde 0,2 yükseldi.

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul'da dünya borsalarına paralel satış ağırlıklı bir seyir izlendi ve BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,39 değer kaybıyla 2.001,94 puandan tamamladı. Dolar/TL dün yüzde 0,6'lık artışla 13,5976'dan kapanırken, bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,5820'den işlem görüyor.

Analistler, artan jeopolitik risklerin pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini belirterek, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin haber akışının yanı sıra yoğunlaşan veri gündeminin bugünkü fiyatlamalarda etkili olmasının beklendiğini söyledi.

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin bilanço açıklamalarının devam etmesiyle hisse bazlı hareketliliklerin de öne çıkabileceğini aktaran analistler, veri gündeminde yurt içinde bütçe dengesi, yurt dışında ise ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Avro Bölgesi'nde büyüme ve Almanya'da ZEW endekslerinin öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.990 puanın destek, 2.090 puanın direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 İngiltere, aralık ayı işsizlik oranı

11.00 Türkiye, ocak ayı bütçe dengesi

13.00 Almanya, şubat ayı ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi

13.00 Avro Bölgesi, 4. çeyrek büyüme

16.00 ABD, şubat ayı New York Fed İmalat Endeksi

16.30 ABD, ocak ayı ÜFE