02 Şubat Güne Başlarken

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 13,3910 liradan, avro 15,0920 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 13,3890 liradan alınan dolar 13,3910 liradan satılıyor. 15,0900 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 15,0920 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 13,3720 lira, avronun satış fiyatı ise 15,0750 lira olmuştu.

Altının onsu 1.803,55 dolar

Altının onsu, uluslararası piyasalarda 1.803,55 dolardan işlem görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası'nda standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre 2,16 kazanımla 780 bin 500 liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 13,3576 lira, satışta 13,4111 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 13,3921 lira, satışta 13,4458 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 20 Eylül 2023 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 20,17'den, bileşik getirisi de yüzde 21,19'dan gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, avro/dolar paritesi 1,1260, sterlin/dolar paritesi 1,3504, dolar/yen paritesi de 114,83 düzeyinde seyrediyor.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 0,33 düşüşle 88,95 dolardan işlem görüyor.

Borsa dün günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,61 değer kazancıyla 2.015,43 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 12,23 puan artarken, toplam işlem hacmi 24,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,23 ve holding endeksi yüzde 1,06 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,56 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 1,18 ile ulaştırma oldu.

Analist yorumu

Analistler, küresel pay piyasalarında geçen hafta yaşanan yüksek oynaklık ve düşük risk iştahı temasının, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları ile nispeten terse döndüğünü hatırlattı.

Fed'in bilanço küçültme ve faiz artırımlarında izleyeceği yola ilişkin sözle yönlendirmelerin arttığı bir dönemde yarın açıklanacak ABD'nin ocak ayı istihdam raporundaki verilerin kritik önem taşıdığını vurgulayan analistler, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu ifade etti.

Analistler, ayrıca Avro Bölgesi'nde ocak ayı enflasyon ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun mart ayına yönelik üretim politikasını belirleyeceği toplantıdan çıkacak kararların da takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 2.050 puanın direnç, 2.000 ve 1.960 seviyelerinin ise destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Küresel piyasalarda pozitif seyir devam ediyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal sıkılaşma sürecinde orantılı sıkılaşmaya özen göstereceğine ilişkin beklentilerle pozitif seyrini sürdürüyor.

Fed'in para politikasına ilişkin yönlendirmeler varlık fiyatlarında baş rolü oynamayı sürdürürken, martta 50 baz puan faiz artışına gidilebileceğine yönelik fiyatlamaların ise birçok Fed üyesince benimsenmediği görülüyor.

Bu hafta konuşan altı Fed üyesinden hiçbiri 50 baz puanlık politika faizi artışını desteklemezken, en şahin üyelerden St Louis Fed Başkanı James Bullard, marttan başlayarak art arda üç faiz artırımının uygun olacağını ancak 50 baz puanlık bir adımın Fed'in para politikasına bir yararının olmayacağını bildirdi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da bu sene 25 baz puanlık dört faiz artışının uygun olacağını düşündüğünü ifade ederken, Fed'in bilanço daraltmasının bir öncekinden daha agresif olacağını kaydetti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise kurumunun internet sitesinde yayınladığı bir yazıda Fed'in bu sene 3 faiz artışı yapmasının uygun olacağına dikkati çekerken, özellikle enflasyon verilerini gelecek birkaç ay için yakından izleyeceğini belirtti.

Fed yetkililerinin bu açıklamalarıyla birlikte tahvil piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in martta 50 baz puanlık faiz artışına gidebileceği ihtimali zayıflamayı sürdürdü.

Bununla birlikte bugünden itibaren ABD'de yoğunlaşacak veri takviminin varlık fiyatlarında oynaklığı artırma ihtimali bulunuyor.

Analistler, istihdam piyasasına yönelik verilerin Fed yetkililerince oldukça yakından takip edildiğini ve para politikası kararlarında önemli etkenlerden biri olduğunu hatırlatarak, bugün açıklanacak ADP özel sektör istihdamı ile cuma günkü tarım dışı istihdam verilerinin önemine dikkati çekti.

Öte yandan, dün ABD'de açıklanan olumlu şirket bilançoları da risk iştahına katkıda bulunurken, ABD'li teknoloji devlerinden Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in geliri, geçen yılın son çeyreğinde yıllık yüzde 32 artışla 75,3 milyar dolara yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı.

Söz konusu gelişmelerle dün yüzde 1,74'e kadar gerileyen ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,79'da dengelenirken, altı günlük yükseliş eğilimini sonlandıran Brent petrolün varil fiyatı şu sıralarda önceki kapanışın hemen altında 89,2 dolardan işlem görüyor.

Dün, New York borsası yükseliş eğilimini sürdürürken, S&P 500 endeksi yüzde 0,69, Nasdaq endeksi yüzde 0,75 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,78 değer kazandı. ABD'de endeks vadeli işlem kontratları yeni günde de alıcılı seyrediyor.

Avrupa borsaları küresel pay piyasalarına paralel yükseliş eğilimini sürdürürken, yarın bölgede açıklanacak para politikası kararlarına yönelik fiyatlamalar dikkati çekiyor.

Tahvil piyasalarında Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu sene iki faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakılırken, ilk faiz artışının temmuzda olacağı tahmin ediliyor.

İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) da 2022 boyunca beş kez faiz artıracağının fiyatlandığı tahvil piyasalarında, yarın yapılacak toplantıda 25 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ise bölgede risk iştahını törpüleyen ana etken olmayı sürdürüyor.

Dün, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,96, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,96, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,43 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,53 değer kazandı. Avrupa endeksleri bugün vadeli işlemlerde pozitif seyrediyor.

Asya'da New York borsasındaki alıcılı seyre paralel risk iştahının yüksek seyrettiği görülüyor.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, bugünkü açıklamalarında, Japonya ekonomisinin BoJ'un agresif parasal genişlemesi sayesinde ılımlı büyümeyi sürdürdüğünü kaydederken, Japonya'nın düşük faiz ortamının bölgesel bankaları çeşitli şekillerde etkilediği ancak bunun olumsuz olduğu yönündeki iddiaların kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Çin, Güney Kore ve Hong Kong pay piyasalarında yeni yıl tatili sebebiyle işlem gerçekleşmezken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,75 ve Avustralya'da ASX 200 endeksi yüzde 1,17 değer kazandı.

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi yüzde 0,61 değer kazanarak 2.015,43 puana çıktı. Dolar/TL de dün yüzde 0,39 artışla 13,3781’e çıkmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,38 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin bilanço açıklamalarının yoğunlaşmaya başladığına dikkati çekerek, bu dönemde şirket bazlı oynaklıkların artabileceğini dile getirdi.

Dün açıklanan sonuçlara göre, Akbank, 2021 yılında 12 milyar 127 milyon lira konsolide net kar elde ederken, bugün piyasalar kapandıktan sonra Garanti BBVA'nın şirketin 2021 4. çeyrek bilançosunu açıklaması bekleniyor.

Bugün yurt içinde veri takvimi sakin görünürken, yurt dışında Avro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD'de ADP özel sektör istihdamı verileri takip edilecek.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.050 seviyesinin direnç, 1.990 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

13.00 Avro Bölgesi, ocak ayı TÜFE

16.15 ABD, ocak ayı ADP özel sektör istihdamı