Tropikal meyve üretiminde yeni trend örtü altı papaya

Antalya'da mangodan ananasa, ejder meyvesinden passifloraya 30'un üzerinde tropikal meyveyi yetiştiren üreticiler, katma değeri yüksek olan ve yurt dışından talep edilen papayayı da örtü altında yetiştirmeye başladı.

Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik ve Aksu başta olmak üzere bazı ilçelerde domates, salatalık, patlıcan gibi sebzelerin yanı sıra özellikle son yıllarda seralarda tropikal meyve üretimi arttı.

Ejder meyvesi, passiflora, mango gibi tropik meyveler tescillenerek, üreticiye katkı sağlandı. Yeni ürünler denemek isteyen üreticiler, son yıllarda talebin arttığı papayaya yöneldi.

Seralarda üretimine başlanan papayalar yaklaşık dördüncü ayından sonra meyve vermeye başlıyor. Daha çok Uzak Doğuluların tercih ettiği papaya, hem meyve olarak hem reçel ve salata olarak hem de sebze gibi pişirilerek tüketilebiliyor.

Örtü altında akıllı tarımla sulama ve gübrelemesi yapılabilen, ortam sıcaklığı ayarlanabilen papaya, iç pazara verilmesinin yanı sıra ihraç ediliyor.

Antalya'da bazı firmalar, anavatanı Güney Meksika ve Orta Amerika olan papayanın türleri üzerinde Ar-Ge çalışması yapıyor.

"Tropikal meyvelerin fiyatı daha yüksek"

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, 2013'te Akdeniz Üniversitesi ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ile tropikal meyvelerin Antalya'da üretilmesi için deneme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Yaklaşık 6 yıl süren çalışma sonucunda bazı tropik meyvelerin tescillendiğini ve fidan üretimine geçildiğini anlatan Karaca, "Bölgeye adapte olan meyvelerin üretimine devam ediliyor. BATEM, tescilli ürünlerin fide desteğini de sağlıyor. Üreticimiz, örtü altında papaya başta olmak üzere birçok tropik meyve yetiştiriyor. Bu meyvelerin fiyatı daha yüksek, katma değerli ürünler." diye konuştu.