04 Kasım Güne Başlarken

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 9,6780 liradan, avro 11,2280 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 9,6760 liradan alınan dolar, 9,6780 liradan satılıyor. 11,2260 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 11,2280 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 9,7010 lira, avronun satış fiyatı ise 11,2180 lira olmuştu.

Altının onsu 1.762,75 dolar

Altının onsu, uluslararası piyasalarda 1.762,75 dolardan işlem görüyor.

Borsa İstanbul Altın Piyasası'nda standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre 1,40 kazançla 552 bin 500 liradan tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), doların bugünkü efektif kurunu alışta 9,6502 lira, satışta 9,6889 lira olarak açıkladı. TCMB, önceki efektif kurunu alışta 9,5104 lira, satışta 9,5485 lira olarak belirlemişti.

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 20 Eylül 2023 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin basit getirisi yüzde 17,22'den, bileşik getirisi de yüzde 17,96'dan gerçekleşti.

Uluslararası piyasalarda, avro/dolar paritesi 1,1578, sterlin/dolar paritesi 1,3657, dolar/yen paritesi de 114,09 düzeyinde seyrediyor.

Borsa dün günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,91 değer kazanarak günü 1.547,03 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 13,98 puan artarken, toplam işlem hacmi 29,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,29, holding endeksi yüzde 1,57 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 2,24 ile spor oldu.

Analist yorumu

Analistler, bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi yatırımcıların temkinli hareket ettiğini belirterek, Banka'nın salgın döneminde devreye aldığı parasal teşvikler kapsamında ilk geri adımını varlık alımlarının azaltılması yoluyla atmasının beklendiğini söyledi.

Yatırımcıların, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin herhangi bir ipucu verilip verilmeyeceğine odaklandığına işaret eden analistler, karar metni ile Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarında kullanılacak tonun piyasaların bundan sonraki yönü açısından önemli olacağını vurguladı.

Yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, ABD'de haftalık işsizlik başvuruları ve Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.550 puanın direnç, 1.490 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu kaydetti.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yüzde 2,21 gerileyerek 81,90 dolardan işlem görüyor.

Küresel piyasalarda gözler İngiltere Merkez Bankası'na çevrildi

Küresel piyasalarda, dün akşam açıklanan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kararlarının ardından karışık bir seyir izlenirken, bugün İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararının yanı sıra yoğun veri gündemi takip edilecek.

Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında bu ayın sonu itibarıyla 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu. Söz konusu azaltımın 10 milyar doları Hazine tahvillerinden, 5 milyar doları da ipoteğe dayalı menkul kıymetlerden yapılacak.

Karar metninde, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) benzer indirimlerin her ay uygulanmasının uygun olacağını düşündüğü, ancak ekonomik görünümdeki değişikliklerin gerektirmesi halinde alımların hızını ayarlamaya hazır olduğu belirtildi. Enflasyonun, büyük ölçüde geçici olması beklenen faktörleri yansıtacak şekilde yükseldiği aktarılan metinde, "Salgın ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri, bazı sektörlerde önemli fiyat artışlarına katkıda bulundu." değerlendirmesine yer verildi.

Karar sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, varlık alımlarının gelecek yılın ortasında sona ermesinin beklendiğini belirterek, azaltım hızını değiştirmek zorunda kalmaları halinde şeffaf olacaklarını ve piyasaları şaşırtmayacaklarını söyledi. Bankanın varlık alımlarını azaltmaya başlama kararının, faiz oranlarına ilişkin politikasıyla ilgili doğrudan sinyal vermediğini vurgulayan Powell, "Faiz oranlarının artırılması konusunda sabırlı olabileceğimizi düşünüyoruz. Enflasyondaki gelişmelere bir yanıt verilmesi gerekirse tereddüt etmeyeceğiz." dedi.

Analistler, Fed'in "geçici enflasyon" söylemini, " enflasyona ilişkin faktörlerin geçici olmasının beklendiği" şeklinde değiştirdiğini belirterek, varlık alımlarının azaltım hızı konusunda ise değişikliğe açık kapı bırakarak kendisine esneklik kazandırdığını, ancak bu konudaki iletişimin açık olacağı vurgusu ile belirsizlikleri azalttığını söyledi.

Piyasaların yakından takip ettiği faiz artırımı zamanlaması konusunda ise henüz yeterli koşulların oluşmadığı ve tartışmaya açılmadığı mesajının verildiğine işaret eden analistler, istihdam piyasası ve ücretler konusundaki iyileşmenin gelecek yılın son çeyreğini bulabileceğini, bu nedenle o zamana kadar faizlerin artırılmayacağı beklentilerinin güçlendiğini kaydetti.

Makroekonomik tarafta ise dün ABD'de özel sektör istihdamı ekimde 571 bin kişi artarak piyasa beklentilerini aştı. Ülkede Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü endeksi ekimde 66,7 ile rekor seviyeye ulaşırken, fabrika siparişleri eylülde yüzde 0,2 artarak piyasa beklentilerinin aksine yükseliş gösterdi.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,29, S&P 500 endeksi yüzde 0,65 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,04 değer kazanarak kapanış rekorlarını tazeledi. Dolar endeksi dün yüzde 0,3 azalarak 93,9'dan kapanmasının ardından bugün yeniden 94'ün üzerini test ediyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri dün yüzde 1,52 seviyelerinden yükselişe geçerek yüzde 1,61'i test ederken, bugün yüzde 1,60 seviyelerinde bulunuyor. ABD'nin endeks vadeli kontratlarının, bugüne karışık bir seyirle başlaması dikkati çekiyor.

Avrupa tarafında, dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları gelecek yıl içinde faiz artırımı beklentilerine kapıyı net bir şekilde kapattı. Faiz oranlarının artırılması için açıkça 3 şart ortaya koyduklarını belirten Lagarde, "Mevcut enflasyon artışına rağmen, orta vadeli enflasyon görünümü ılımlı olmaya devam ediyor ve bu nedenle, önümüzdeki yıl 3 ön koşulun da karşılanması çok muhtemel değil." dedi. Avro Bölgesi'nde dün açıklanan işsizlik oranı verisi de eylülde önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 7,4'e gerilerken, bu gelişmelerle pay piyasaları tarafında karışık bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,03 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,34 yükselirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,36 değer kaybetti. Avro/dolar paritesi dün yüzde 0,3 artışla 1,1610'dan kapanmasının ardından bugün yeniden düşüşe geçerek 1,1590 seviyelerine geriledi. Avrupa'da endeks vadeli kontratları ise karışık bir seyir izliyor.

Analistler, bugün BoE'nin faiz kararının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini belirterek, BoE Başkanı Andrew Bailey'in geçen hafta yaptığı açıklamalar sonrası bankanın politika faizini 15 baz puan artırarak yüzde 0,25'e çıkarabileceği beklentileri artsa da bu ay pas geçme ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Asya tarafında, Çin Başbakanı Li Keqiang, büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişelerin arttığını belirterek, ekonominin karşı karşıya olduğu zorlukların üstesinden gelmek için önleyici adımlar ve politikalarda ince ayar yapılması gerektiğini söyledi. Ülkede, farklı sektörlerde faaliyet gösteren önde gelen şirketlerin borç çevirmeleri ve sıkılaştırılan salgın tedbirlerine yönelik endişeler de devam ederken, Fed kararları sonrası yeni günün Asya borsaları tarafında alış ağırlıklı bir seyirle başlaması dikkati çekiyor. Kapanışa yakın Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,5 artışla seyrediyor.

Emtia tarafında bugün gerçekleştirilecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu toplantısı öncesinde Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 3,3 sert düşüşle 81 dolar seviyelerine gerilerken, bugün yatay seyrediyor. Altının ons fiyatı ise dün yüzde 1'in üzerinde düşüş kaydederek 1.769,6 dolara gerilemesinin ardından bugün yüzde 0,3'lük artışla 1.775 dolar seviyesinde bulunuyor.

Yurt içinde, dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,91 değer kazanarak günü 1.547,03 puandan tamamladı. Endeks böylece 7,5 ayın en yüksek seviyesinden kapanmış oldu. Dolar/TL ise dün 9,59-9,75 bandında hareket etmesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 9,6680 seviyelerinde bulunuyor.

Analistler, Fed'in net ve güçlü iletişiminin ardından para politikalarına ilişkin belirsizliklerin azaldığını, bu durumun risk iştahını desteklediğini belirterek, bundan sonraki süreçte özellikle iş gücü piyasasına ilişkin veri ve gelişmelerin, Fed'in faiz politikası beklentileri üzerinden piyasalara etkisinin artacağını söyledi.

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri ile reel efektif döviz kurunun, yurt dışında ise BoE'nin faiz kararı ve OPEC+ toplantısından çıkacak sonuçların yanı sıra yoğun veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.550 ve 1.570 seviyelerinin direnç, 1.500 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

 

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Almanya, eylül ayı fabrika siparişleri

11.55 Almanya, ekim ayı hizmet sektörü PMI

12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı hizmet sektörü PMI

13.00 Avro Bölgesi, eylül ayı ÜFE

14.30 Türkiye, ekim ayı reel efektif döviz kuru

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

15.00 İngiltere, BoE'nin faiz kararı

15.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

15.30 ABD, eylül ayı dış ticaret dengesi

16.00 ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması