Halkbank-Turkishtime Ortak Akıl Toplantıları-1

 
Bursa’da stratejik bir konumda, diğer organize sanayi bölgeleri ve konut alanlarıyla çevrili bulunan Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), yüzde 98 dolulukla faaliyet gösteriyor. NOSAB’ın gündeminde personel istihdamında yaşanan sorunlar ve kurdaki çalkantıya karşı alınması gereken önlemler var.
 
 
Islah OSB olarak kurulan Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi, arıtma konusunda dev projeler yürütüyor. Tekstil fabrikalarının yoğunlaştığı Velimeşe OSB’de, normal organize sanayi bölgeleri gibi Hazine arazileri bulunmuyor. Sanayicilerin en büyük sıkınıtısı bu. OSB yönetimi, belediyeden rayici karşılığında arazi alarak sanayicileri faydalandırmayı hedefliyor.
 
 
İstanbul’a ve limanlara yakınlığının etkisiyle Türkiye’nin en gözde organize sanayi bölgelerinden biri olan ve yüzde 90 dolulukla çalışan Çerkezköy OSB, kalifiye personel açığını gidermek için önemli adımlar atıyor. Lojistik altyapısının demiryollarıyla geliştirilmesi de ÇOSB'nin gündeminde…
 
Turkishtime, Halkbank ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin birlikte düzenlediği ‘Ortak Akıl Toplantısı’nda, İstanbul’un merkezinde yer alan bölgenin sorunları masaya yatırıldı. Üretimden istihdama, ödediği vergiden yarattığı katma değere kadar Türkiye’de birçok ili geride bırakan İOSB artık teknolojik dönüşümü konuşuyor.
Organize sanayi bölgeleri modelinin oluşumuna öncülük eden Gebze Organize Sanayi Bölgesi, üniversite-sanayi işbirliğindeki atılımıyla da dikkat çekiyor. Halkbank - Turkishtime - Gebze OSB Ortak Akıl Toplantısı’na katılan paydaşlar, modeli başarılı kılan faktörleri anlattılar, başta ulaşım ve insan kaynağı olmak üzere mevcut sorunlara çözüm önerileri getirdiler…
 
 
DEMİRTAŞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ORTAK AKIL TOPLANTISI

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi DOSAB, ev sahipliği yaptığı dev şirketlerle, Türkiye ekonomisinin belkemiklerinden biri. DOSAB’ın gündeminde personel bulma zorluğu, mevcut personelin eğitimi ve kendi enerjisini üretmek için yapılacak dev yatırım var. DOSAB bünyesindeki eğitim merkezi BUTGEM, tüm Türkiye’ye örnek oluşturuyor.

Halkbank-Turkishtime Ortak Akıl Toplantıları-2

 
2012’de ıslah organize sanayi bölgesi olarak kurulmuş olan Çorlu 1 OSB’de altyapı yatırımları süreci henüz devam ediyor. Halkbank-Turkishtime Ortak Akıl Toplantısına katılan Çorlu 1 OSB liderleri, geleceğe yönelik güçlü adımlar atabilmek için altyapı yatırımlarının bir an önce tamamlanmasını beklediklerini belirtiyorlar…
 
 
İMES SANAYİ SİTESİ ORTAK AKIL TOPLANTISI

1971 yılında kurulan İMES Sanayi Sitesi, nice organize sanayi bölgesine örnek oldu, bünyesinden başka OSB’ler çıkardı. Bugün artık İstanbul’un merkezinde kalan İMES’te faaliyet gösteren sanayiciler, kendilerine toplu hizmet verecek ArGe ve pazarlama birimlerinin kurulmasını talep ediyor.
 
 
BİRLİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ORTAK AKIL TOPLANTISI

2017 rakamlarıyla yaklaşık 650 milyon dolar civarında ihracat kapasitesine, 2,3 milyar dolar civarında da ticaret hacmine sahip Birlik Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapısı tamamlanmış durumda. Doluluğu yüzde 100’e ulaşan bölgede kimya sanayi ağırlığı oluştursa da, savunma sanayinden yat imalatına kadar çok farklı sektörlerden firmalar yer alıyor. Birlik OSB’nin başlıca gündem maddelerinden biri, öz tüketime yönelik enerji yatırımı…
 
 
 
17 milyon 500 bin metrekarelik bir alana kurulu olan EOSB, yeni gelişme alanlarıyla birlikte toplam 32 milyon metrekareye ulaşıyor. Bölgede, elektrik, doğalgaz, temiz su, internet, tır parkı, gibi bütün hizmetler son derece profesyonel bir şekilde veriliyor. Türkiye’de bir organize sanayi bölgesinde ilk kez EOSB’de teknopark kuruldu.