• Halkbank - Turkishtime Ortak Akıl Toplantıları

 
Bursa’da stratejik bir konumda, diğer organize sanayi bölgeleri ve konut alanlarıyla çevrili bulunan Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), yüzde 98 dolulukla faaliyet gösteriyor. NOSAB’ın gündeminde personel istihdamında yaşanan sorunlar ve kurdaki çalkantıya karşı alınması gereken önlemler var.
 
 
Islah OSB olarak kurulan Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi, arıtma konusunda dev projeler yürütüyor. Tekstil fabrikalarının yoğunlaştığı Velimeşe OSB’de, normal organize sanayi bölgeleri gibi Hazine arazileri bulunmuyor. Sanayicilerin en büyük sıkınıtısı bu. OSB yönetimi, belediyeden rayici karşılığında arazi alarak sanayicileri faydalandırmayı hedefliyor.
 
 
İstanbul’a ve limanlara yakınlığının etkisiyle Türkiye’nin en gözde organize sanayi bölgelerinden biri olan ve yüzde 90 dolulukla çalışan Çerkezköy OSB, kalifiye personel açığını gidermek için önemli adımlar atıyor. Lojistik altyapısının demiryollarıyla geliştirilmesi de ÇOSB'nin gündeminde…
 
Turkishtime, Halkbank ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin birlikte düzenlediği ‘Ortak Akıl Toplantısı’nda, İstanbul’un merkezinde yer alan bölgenin sorunları masaya yatırıldı. Üretimden istihdama, ödediği vergiden yarattığı katma değere kadar Türkiye’de birçok ili geride bırakan İOSB artık teknolojik dönüşümü konuşuyor.
Organize sanayi bölgeleri modelinin oluşumuna öncülük eden Gebze Organize Sanayi Bölgesi, üniversite-sanayi işbirliğindeki atılımıyla da dikkat çekiyor. Halkbank - Turkishtime - Gebze OSB Ortak Akıl Toplantısı’na katılan paydaşlar, modeli başarılı kılan faktörleri anlattılar, başta ulaşım ve insan kaynağı olmak üzere mevcut sorunlara çözüm önerileri getirdiler…