Suzan Toplusoy: Roman'ın tasarım direktörü ile bir iş kadını olarak yaşadığı başarılar ve girişimcilik hikayesini konuştuk
 
30 yıllık bir geçmişe sahip olan, Türkiye’nin hazır giyim firması olarak önde gelen markalarından biri olan Roman’da 2003 yılından bu yana ‘Tasarım Direktörlüğü’ görevini üstlenen Suzan Toplusoy’un etkisi tasarımlarda da kendini belli ediyor. Eşi Turgut Toplusoy’un sahibi olduğu Roman markasının kreatif direktörlüğünü yapan Suzan Toplusoy’un tamamen organik kumaşlarla hazırlanan Organic by Roman markası bir Türk markasının organik kumaşlarla çıkardığı ilk koleksiyon oluyor.
 
Roman’ı sırtladınız yıllardır götürüyorsunuz. Birçok başarılı hamle gerçekleştirdiniz. Bu yolda ilerlerken bir kadın olarak neler yaşadınız?

Uzun yıllardır Roman Tasarım Direktörü olarak görevimi bir fiil sürdürüyorum. Bu yolda başarılı olmak, işimi en iyi şekilde icra etmek benim için son derece önemli… Başarılı olmak için de 3 temel unsuru aynı anda yürütebilmekten geçer; disiplinli olmak, çok çalışmak ve kendini yenilemek… Tabi ki tasarım direktörü olmak yaratıcılık, eğitim ve zevk ile de alakalı. Bu işin eğitimini almış biri olarak kendimi yenileyerek, değişimlere açık fikirli bakıyorum, bu sebeple genç bir ekiple çalışıyorum. Yirmi yıldır bu işin içinde olan biri olarak diyebilirim ki başarımın sırrı bu işi severek ve disiplinli yapmak. Bir kadın olarak ise düşünen, üreten, hayallerinin peşinden koşup risk alabilen biri oldum hep… Sunulan ile hiçbir zaman yetinmedim, hep bir adım daha önde olabilmek adına kendimi hep yenileme gayreti içinde  oldum.

Türkiye'nin en önemli kadın girişimcilerinden sayılırsınız. Sizi bu yola iten, cesaretlendiren neydi?

Günümüzde nispeten iş ve sosyal hayatta kadınlarımız varlık gösterse de henüz erkek egemen bir dünyada yaşıyoruz. İş hayatında da fırsat eşitliğinin sağlanması gerekliliğinin önemini vurgulamak isterim.  Ülkemizde çalışan kadın sayısı az fakat, üst düzey, yönetici konumundaki kadınlarımızın sayısı erkeklere göre daha fazladır. Bu da şunu gösteriyor, kadınlarımızı ne kadar çok destekler isek olurundan fazla verim alırız. Cesaretli olmak, risk almak ve çok çalışmak başarıyı koşulsuz kılıyor. Türkiye’de girişimci kadınları destekleyen, bu alanda daha fazla kadına ulaşmak için olanak sağlayan bir çok sivil toplum kuruluşları var, bu kurumları destekliyor ve takip ediyorum. Ben de bu anlamda topluma olan borcumu ödemek ve toplumdaki varoluş misyonumu yerine getirmek adına TİKAD başta olmak üzere, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının içinde aktif olarak yer alıyorum.

İş kadını olmanın zorlukları neler, iş hayatında zorlandınız mı, ya da kadın olmanın avantajlarını gördünüz mü?

İş hayatımda kadın olmanın dezavantajını çok fazla yaşamadım, işim gereği kadın olmam çok daha başarılı olmamı sağladı. Moda sektöründeyim, yaratıcılık gerektiren bir mesleğim var, kadınlar için bir şeyler üretiyoruz, onlar gibi düşünmek ve onların neleri tercih edebildiğini öngörmek iş hayatımda benim için olumlu bir durum oluyor. Ülkemizin sosyal ve ekonomik platformda ileri gidebilmesi için kadının başta iş hayatında olmak üzere  her alandaki konumunun iyileştirilmesi gerektiğine inanan biriyim. Kadınlarımız için, erkek egemen bir toplumda fırsat eşitliğinin ve yeni imkanların sağlanması, cinsiyet farklılıklarının azaltılması açısından son derece önemlidir.

Anne olmak işinizdeki motivasyonu nasıl etkiliyor?

Anne olmak her alanda hayata bakış açınızı hep pozitif etkileyen bir şey, benim için de son derece motive eden bir duygu…  Öncelikle iyi bir anne olmak aslında en doğru bir meslek diye düşünüyorum. Çünkü iyi bir anne olmak aynı zamanda sizi de iyi bir insan yapıyor. Anne olduktan sonra daha merhametli, koruma iç güdüsü daha fazla olan, organizasyon becerisi daha fazla olan, daha mantıklı, daha akılcı işler yapıyorsunuz. İyi bir anne olmanın tarifi yok, zor bir şey ama iyi bir anne ve iyi bir insan olmak bence bütün mesleklerden daha kıymetli ve değerli.

Hedefleriniz nedir?

Roman markasını uluslararası platformda kadın giyim sektöründe tasarım yönü ağır basan markalar arasında yer almasını sağlamak…  Türkiye’de  sektöre yön veren öncü markalardan biriyiz. Yurt dışındaki mağaza sayımızı da arttırarak aynı başarıyı sağlamak en önemli hedeflerimiz arasında…

Genç kadın girişimcilere/ iş kadınlarına öneriniz nelerdir?

Genç  girişimci kadınlarımızın iş hayatında korkmadan, risk alabilmelerini tavsiye ederim. Yapmaktan büyük zevk aldıkları bir uğraşları varsa pervasızca sonuna kadar gitmelerini şiddetle öneririm, inanarak, bu yolda yaşayacak ne varsa bekleyip yaşayarak görmelidirler.  Ancak bunun için bilgi birikimi ve tecrübenin mutlaka olması gerektiği kanaatindeyim. Körü körüne, altını dolduramayacakları bir hayale de kapılmamaları gerekir.

Ropörtaj: Sinan Özedincik