TÜRK KAHVESİ’Nİ YURT DIŞINA AÇIYOR!
 
Gönül Kahvesi konsepti, orijinal ürünleri ve kendine özgü kahve pişirme tekniğiyle istikrarlı bir büyüme trendi yakaladı. Şube sayısı 75’e aylık cirosu 6 milyon TL’ye yükselen şirket şimdi de yurt dışında büyüme atağı başlatıyor…
 
Röportaj: Ersan Çıplak
 
Türkiye’de kafe konsepti çok yoğunlaştı... Bu tür mekanlar insanlar için kahve içmenin yanı sıra sosyalleşme ortamlarına da dönüştü. Konforlu ve sıcak bir ortam sunan kafeler buluşma, sohbet etme, kitap-gazete okuma yerleri haline geldi. Bilgisayarını alıp kahve zincirlerinin kablosuz internet hizmetinden yararlananların sayısı da epey fazla. İşte bu dinamik pazarda faaliyet gösteren şirketlerden biri de Gönül Kahvesi.
 
Gönül Kahvesi bir aile şirketi. Yaman İnönü Yardımcı ve eşi Sevgi Yardımcı tarafından Mayıs 2002’de İzmir’de kurulmuş. Daha sonra oğlu Kemal Yardımcı da şirkette görev alıyor. İzmir’den yola çıkan Gönül Kahvesi birkaç yıl önce merkezini İstanbul’a taşımış. Şimdi İstanbul’dan yönetilen şirketin kuruluş, şubeleşme ve bundan sonraki büyüme planlarını Gönül Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı Yaman İnönü Yardımcı ile konuştuk…
 
İlk şubenizi nerede ne zaman açtınız? Şimdi kaç şubeniz var? 
 
1992’den bu yana gıda sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Gönül Kahvesi ilk şubesini 2002 yılında İzmir Karşıyaka’da açtık. Şube sayımız 75. 
 
Gönül Kahvesi şubelerinin tamamını siz mi işletiyorsunuz? Aralarında franchise ya da bayilik sistemiyle açılanlar var mı? 
 
Gönül Kahvesi şubelerinin 3’ü hariç tamamı franchising sistemiyle açıldı. Şu sıralar inşaat ve dekorasyon çalışmaları devam eden 10 yeni şubemiz daha var. Bunlar önümüzdeki birkaç hafta içinde faaliyete geçecekler. 
 
Girişimcilik başarınızı nasıl özetlersiniz? 
 
Bizi klasik kafelerden ayıran bazı özelliklerimiz var. Biz butik kahve eviyiz, kahve kokusuna yemek kokusunu karıştırmıyoruz. Menümüz içecek ağırlıklı. Bu içecekler arasında formülü bizim tarafımızdan geliştirilen Türk kahvesi çeşitleri bulunuyor. Osmanlı kültüründen ilham alınarak dizayn edilen Gönül Kahvesi,  butik kahve konsepti ile rahat ve samimi bir ortamda  Gönül Harmanı, Keçiboynuzlu, Damla Sakızlı gibi özel Türk kahveleri dışında Anadolu’muzun çok uzun yıllardır kahve olarak isimlendirdiği Çitlenbik (Melengiç), Espresso ve türevlerini içeren çok özel kahveler sunuyoruz. Kahve çekirdeklerini özenle seçip harmanlıyoruz ve kavuruyoruz... Katkısız ve doğal kahvelerin yanı sıra menüde karlı buzlu özel içecekler, soğuk kahveler, kokteyller, natürel çaylarımız, sandviç ve pastalarımız var.
 
Yurt içi ve yurt dışı büyüme planlarınız doğrultusunda bundan sonra nasıl bir strateji izleyeceksiniz? 
 
Türkiye’nin her bölgesinden yatırımcılar bizden franchise almak için geliyorlar. Bunlar arasında kriterlerimize uygun lokasyonları seçiyoruz. Bizden franchise alan girişimcinin mutlaka işinin başında olmasını istiyoruz. Bu doğrultuda şube sayılarımızı artıracağız. Yurt içi planlarımız bu şekilde. Yurt dışında ise master franchising sistemiyle büyümeyi tercih ediyoruz. 
 
Yurt dışında nerede şubeniz var? Yeni şubeler açma planları yapıyor musunuz? 
 
Türk Kahvesi kültürünü yabancı ülkelerde de yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Yurt dışındaki ilk şubemizi yaklaşık üç yıl önce Saraybosna’da açıldı. Şu sıralar Saraybosna’da ikinci ve üçüncü şubelerimizin açılması için hazırlıklar yapılıyor. Gönül Kahvesi Bosna Hersek, Kosova, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Makedonya ve Karadağ olmak üzere 7 ülke için Bosna Hersek menşeili Universal Consulting Company (U.C.C) firması ile master franchising sözleşmesi imzaladık.
 
Bosna Hersek dışında hangi ülkelerde şubeleşme planlarınız var? 
 
Körfez Bölgesi’nde mağazalaşma kararı aldık. Geçtiğimiz günlerde Bahreyn’de, T.C. Büyükelçisi Hatun Demirer’in huzurunda gerçekleşen imza töreni sonucunda Bahreyn’in köklü ailelerinden Kooheji ailesinin sahip olduğu AJM Kooheji Group, Gönül Kahvesi’nin Bahreyn’deki master franchise haklarını satın aldı. Anlaşma uyarınca, kısa süre içerisinde Bahreyn’de 3 mağaza açılması öngörülürken; Körfez Bölgesi’ndeki diğer ülkelerde de AJM Kooheji Group’a öncelik sağlanması kararına varıldı. Gönül Kahvesi olarak Bosna-Hersek’ten sonra ikinci yurt dışı noktamızın imzalarının atılmış olmasından dolayı çok memnunuz. Yola çıkış misyonumuz olan Türk kahvesini bir gün dünyadaki herkes tadacak fikrini gerçekleştirmek için önemli bir adım daha attığımızı düşünüyorum. Umarım en kısa zamanda önce Bahreyn’de, daha sonra da diğer Körfez ülkelerinde konseptimize uygun mağazalarımızı, bölge tüketicilerinin hizmetine sunacağız.